S&P 500 ^GSPC
5,081.76
+0.24%
Nvidia NVDA
$792.60
+2.06%
Amazon AMZN
$174.71
+0.90%
Meta META
$488.29
+0.88%
Tesla TSLA
$200.42
-0.80%
Alphabet GOOG
$138.18
+0.55%
Apple AAPL
$180.89
-0.29%
Microsoft MSFT
$407.65
-0.02%

Warren Buffett a jeho investice do Japonska

Lukáš Anděl
8. 5. 2023
8 min read

O víkendu jsem tu měli velkou událost. Tak jako jsou oči upřené k vyjádření FEDU stejně tak si troufnu říct, že sleduje svět legendárního investora Warrena Buffetta. Souhrn z této akce nám tu hezky udělal @pavelbotek s článkem https://bulios.com/status/99562-report-video-vyrocni-valna-hromada-berkshire-hathaway-2023

V tomto článku se podíváme na Buffettovo návštěvu Japonska.

Začneme tedy rovnou. Toto je 5 společností, do kterých Buffett investoval. Později napíšu ke každé pár vět. Itochu Corp., Marubeni Corp., Mitsubishi Corp., Mitsui, and Sumitomo Corp. Jsou největší z japonských takzvaných sogo-shosha neboli všeobecných obchodních společností. Japonské akcie jsou od konce roku na roztrhání. Od listopadu vzrostli o téměř 15%. Dopomohl jim k tomu i slabý Yen a otevřený příjezdový cestovní ruch.

Buffett zvýšil své investice do těchto obchodních domů na 7,4%. Toto také přilákalo další investory, kteří následovali tento příklad a nakoupili japonské akcie 7,84 miliardy $. Warren Buffett řekl, že těchto 5 společností o kterých si povíme je srovnatelných se samotným Berkshire. Mají diverzifikovaná portfolia s dlouhodobými investicemi a zaměřením na hodnotu a peněžní tok.

“Jen jsem si myslel, že to jsou velké společnosti. Byly to společnosti, kterým jsem obecně rozuměl, co dělají. Poněkud podobné Berkshire v tom, že vlastnily spoustu různých podílů,” řekl během dubnové návštěvy Japonska “A prodávali se za cenu, kterou jsem považoval za směšnou, zvláště za cenu ve srovnání s úrokovými sazbami, které v té době převládaly.”

Obecně, Japonsko v historii dlouho drželo svoji ekonomiku celkem uzavřenou. Investovat zde pro zahraniční investory bylo tak obtížné, včetně Buffetta. Po druhé světové válce, kde Japonsko prohrálo a bylo tak těžce zasaženo válkou, trpěla ekonomika nízkým růstem a vysokou nezaměstnaností. Nepomohlo tomu ani období recese v 90. letech. To ovšem vytvořilo snahu k restrukturalizacím a fúzím společností, jako snížení nákladů a zvýšení efektivity. Následně o expanzi do světa.

Než půjdeme podrobně na společnosti o kterých je zmínka, je třeba říci, že tyto firmy sehrály jedinečnou roli v japonské ekonomické historii, od poskytování energie až po nerostné suroviny a potraviny pro převážně hornaté souostroví s malým počtem přírodních zdrojů. Dnes získávají většinu příjmů z neobchodních aktivit a vybudovaly si zájmy ve všem od logistiky po nemovitosti, mražené potraviny, letecký průmysl a novější investice, jako jsou elektromobily a obnovitelné zdroje energie.

Velká pětka, neboli shosha.

Mitsubishi Corp. 

Mitsubishi Corp stock

Založená v roce 1954. Zakladatel skupiny Yataro Iwasaki se narodil v roce 1835 v chudé farmářské rodině, která ztratila status samuraje, ale rychle stoupal po společenském žebříčku, protože Japonsko prošlo rychlými společenskými změnami. Iwasaki našel úspěch v lodní dopravě, přepravě vojáků a materiálu pro novou imperiální vládu a založil předchůdce Nippon Yusen (NYK Line), prvního japonského osobního parníku. Dnes je Mitsubishi Corp. jednou ze tří hlavních společností Mitsubishi keiretsu spolu s Mitsubishi UFJ Financial Group, největší finanční skupinou v Japonsku, a Mitsubishi Heavy Industries, největším dodavatelem obrany v zemi.

Mitsubishi Corp. je docela typická pro ostatní shosha v tom, že má obchody od financí přes suroviny až po jídlo; novější segmenty se zaměřují na digitální transformaci a energii nové generace včetně pobřežních větrných, solárních, vodíkových a čpavkových. Nedávno podepsala smlouvu v hodnotě 1,9 miliardy dolarů na dodávku kolejnic, signálů a komunikačního vybavení pro projekt příměstské železnice v Manile, který je součástí jejích operací v 90 zemích a regionech prostřednictvím svých 11 obchodních skupin. Mitsubishi je pro každodenní Japonce pravděpodobně nejznámější díky svému řetězci obchodů Lawson, pojmenovaném po farmáři z Ohia Jamese Lawsona, který má asi 19 000 prodejen po celém Japonsku a východní Asii.

Itochu Corp.

Itochu Corp stock

Dalším obchodním domem z doby otevření Japonska je Itochu Corp.Začalo to v roce 1858, kdy Chubei Itoh začal prodávat látky podomní. Textil zůstává dnes jednou z obchodních skupin společnosti spolu s typickými segmenty strojního zařízení, kovů a nerostů, energetiky a chemikálií, potravin, smíšeného zboží a nemovitostí a financí. 8. společnost Itochu je navržena tak, aby využívala synergie mezi svými ostatními segmenty, zejména na spotřebitelských trzích. Itochu je většinovým vlastníkem v řetězci obchodů FamilyMart, který má asi 24 500 obchodů v Japonsku a v zámoří. Mezi její další nedávné investice patří projekt Prairie Switch Wind o výkonu 160 MW mimo Houston, licenční a distribuční práva pro značku LL Bean a dodávky udržitelného leteckého paliva vyrobeného finskou Neste OYJ japonským aeroliniím a dalším dopravcům.

Sumitomo Corp

Sumitomo Corp stock

Jeho historie sahá až k Masatomovi Sumitomovi, buddhistickému mnichovi, který v 17. století prodával knihy a léky v Kjótu. Jeho rodina začala podnikat v hutnictví, navázala úzké vztahy s vládnoucími šóguny a přestěhovala se do obchodu a těžby a otevřela měděný důl Besshi, který fungoval 283 let. Sumitomo sogo shosha, založená v roce 1919 jako The Osaka North Harbor Company Limited, se v poválečné éře soustředila na přírodní zdroje, ale po značných ztrátách kolem roku 2014 změnila své zaměření na infrastrukturu a automobilový průmysl. Investuje se do železničních projektů na Filipínách, německého startupu Volocopter s elektrickými vertikálními vzletovými a přistávacími letouny (eVTOL) a spolu s Marubeni do přepravy vodíku z Austrálie do Japonska. Má přibližně 900 společností skupiny a 75 000 zaměstnanců skupiny.

Mitsui

Mitsui & CO Ltd

Třetí největší japonská sogo-shosha, Mitsui, je součástí skupiny Mitsui a byla původně založena v roce 1876. S 279 dceřinými společnostmi její investice zahrnují obchod se železnou rudou v Austrálii, projekty se zkapalněným zemním plynem po celém světě a společný podnik na leasing nákladních vozidel v USA s Penske Corporation. Stejně jako Mitsubishi má obchod se smíšeným zbožím, který dodává společnosti Seven and i Holdings Co., provozovateli řetězce 7-Eleven, systémy pro merchandizing a logistiku. Mezi její nedávné investice patří Wellesta Holdings, singapurský farmaceutický startup zaměřený na schvalování léků a marketing v rozvojových zemích, a společnost Optimus Technologies se sídlem v Pittsburghu, která vyrábí palivový systém na bionaftu.

Marubeni Corp

Marubeni Corp

Stejně jako Itochu, Marubeni Corp také stopuje jeho založení k obchodníkovi s textilem Chubei Itoh; její jméno se poprvé objevilo v roce 1921 sloučením dvou společností spojených s Itochu. Má podobnou činnost jako ostatní shosha, včetně skupiny dopravních a průmyslových strojů, ale bez komponentu samoobsluhy. V nedávných projektech se spojila s LIFT Aircraft se sídlem v USA, aby uskutečnila první pilotovaný demonstrační let v Japonsku eVTOL, spolupracovala s francouzským startupem Ynsect na vývoji krmiva na bázi hmyzu pro ryby chované v Japonsku, jako je pražma a žluťásek, a investovala 50 milionů dolarů v americké recyklační společnosti Cirba Solutions na extrakci sloučenin vzácných kovů z baterií, které byly vyřazeny.

Tak co myslíte, bude jeho sázka na Japonsko úspěšná a necháte se inspirovat také? Mě se jeho kroky líbí a osobně začnu do Japonska měsíčně malou část dávat v podobě ETF a nejspíše i 1-2 společnosti z tohoto seznamu Buffettovo nákupu přidám též. S Investicemi budu ale opatrný, jelikož je to pro mě stále neznámé území.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.