DYSKUSJA: Cieszenie się własnymi pieniędzmi i "szczęśliwe" wydawanie pieniędzy

Obieg pieniądza działa w bardzo uproszczony sposób - zarabiamy i wydajemy pieniądze, oszczędzamy je, a w najlepszym razie inwestujemy. Ale jak wydawać i być szczęśliwym? Jak cieszyć się własnymi pieniędzmi? O tym właśnie jest dzisiejszy artykuł i wierzę, że może on wywołać dyskusję, w której inni podzielą się tym, jak korzystają ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy.

Wydatki

Do napisania tego artykułu skłonił mnie pomysł Matusza Kuchalika, autora podcastu inwestycyjnego Teoria Pieniędzy, i postanowiłem go rozwinąć za pomocą tego artykułu, w którym chciałbym usłyszeć, jak inni ludzie postrzegają wydawanie pieniędzy i jak cieszą się z ichposiadania. Możesz więc śmiało zamieścić swój pomysł w komentarzu i podzielić się nim z innymi -> może ktoś znajdzie tu inspirację

----------------------------------------------------------------------------------------- Wydawanie pieniędzy jest umiejętnością, a my często jesteśmy niewolnikami naszych nawyków, w których tak naprawdę wydajemy nieświadomie. Pozwalamy, by wpływało na nas otoczenie, FOMO (strach przed przegapieniem okazji), a przede wszystkim media społecznościowe, takie jak Instagram.

Istnieje jednak kilka sposobów na wykorzystanie pieniędzy do osiągnięcia większego poczucia spełnienia i szczęścia. Jak więc spędzić szczęśliwie czas?

  1. Usługi pozwalające zaoszczędzić czas
  2. Doświadczenia
  3. Relacje, ludzie, działalność charytatywna

Usługi

Jakich czynności w naszym życiu nie lubimy? Może to być zmywanie naczyń, zakupy spożywcze, sprzątanie.

Badania wykazały, że gdy płacimy za usługę, która zabiera nam najmniej lubianą czynność i pozwala zaoszczędzić czas, nasze poczucie satysfakcji wzrasta o tyle samo, co gdybyśmy dostali 20% podwyżki w pracy.

Doświadczenia

Kiedy zdobywamy rzeczy materialne, szybko przyzwyczajamy się do nowych bodźców. Endorfiny się wyczerpują i odchodzą w przeszłość. Ale kiedy wydajemy na doświadczenia, pojawia się długotrwała satysfakcja. Doświadczenia pogłębiają potrzebę socjalizacji, co na dłuższą metę czyni nas szczęśliwszymi. Doświadczenia pamiętamy dłużej, ponieważ tworzą one historię naszego życia i nie nudzimy się nimi.

Jak często powinniśmy "przeprowadzać" doświadczenia? --> Badania wykazały, że doświadczenia przeprowadzane regularnie i na mniejszą skalę są bardziej satysfakcjonujące niż jedno duże doświadczenie raz na jakiś czas. (Na przykład, jesteśmy bardziej zadowoleni z dwukrotnej wygranej na loterii za 200 koron, niż z jednej wygranej za 500 koron). Potwierdzono również, że im więcej zarabiamy i posiadamy pieniędzy, tym mniej jesteśmy zadowoleni z rzeczy materialnych.

Doświadczenie

Relacje, ludzie, działalność charytatywna

Badania wykazały, że jeśli wydamy 400,- CZK na siebie (kawa, ubrania itp.), osiągniemy mniej szczęścia niż jeśli wydamy 100,- CZK na naszych bliskich, dzieci lub przekażemy je na cele charytatywne...

Wydając świadomie pieniądze, możemy na dłuższą metę zwiększyć swoje szczęście.

Na co więc wydajesz pieniądze i co sprawia Ci radość?

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet