S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Bank of America, en az %50 büyüme potansiyeline sahip bu 2 ilaç hissesine yatırım yapılmasını önermektedir

Halil Toprak
9. 5. 2023
7 min read

Sağlık hizmetleri şirketleri ekonomik belirsizlik dönemlerinde yatırımcıların ilgisini çekiyor. ABD ekonomisi yavaşlarken, Bank of America analistleri sağlık hizmetleri hisselerinin her zamanki gibi yükseleceğini söylüyor ve bu yüzden satın almak için 2 ilginç aday sundular.

Bank of America'ya göre, ilaç sektörünün olumlu yönleri oldukça açık: sağlık sektörü genellikle ekonomik gerileme dönemlerinde iyi performans gösteriyor ve Bank of America ekonominin kötüye gittiğini söylüyor.

ABD Hisse Senedi Seçimi ve Kantitatif Strateji Başkanı Savita Subramanian kısa bir süre önce müşterilerine yazdığı yazıda, sağlık hizmetlerinin gerileme dönemlerinde piyasanın yaklaşık %70 'inden daha iyi performans gösterdiğini ve ortalama olarak S&P 500 endeksinden %4,6 daha iyi performans gösterdiğini belirtti.
Stratejistler Jill Carey Hall ve Nicolas Woods, gerileme dönemlerinin küçük sağlık şirketleri için en iyi dönemler olduğunu ve genellikle büyük sağlık şirketleri için daha da iyi olduğunu ekledi.

Subramanian, düşüş dönemlerindeki tarihsel performansından başlayarak sektörde yükselişe geçmek için birkaç temel neden olduğunu söyledi. Ayrıca sektörün istikrarlı ve savunmacı olduğunu ve güçlü kazanç büyümesi gösterdiğini yazdı.

"Hem kazanç oynaklığı hem de kazanç düşüşlerinin sıklığı S&P 500'ün oldukça altında kalmıştır" diye yazdı. "Sağlık hizmetleri tarihsel olarak tüm sektörler arasında en güçlü kazanç artışını sağlamış, hatta son çeyreklerde kazançları baskı altında olan teknolojiden bile daha iyi performans göstermiştir."

Ayrıca, son beş yılda sağlık hizmetleri şirketlerinin Wall Street kazanç tahminlerini S&P 500 endeksinden daha hızlı aştığını ve yukarı yönlü kazanç revizyonlarının analistlerin sektörde yükselişe geçtiğini gösterdiğini açıkladı.

HealthEquity $HQY-1.9%

HQY
$81.05 -$1.56 -1.89%
1 Day
-0.02%
5 Days
+0.24%
1 Month
+10.24%
6 Months
+22.57%
YTD
+24.32%
1 Year
+26.03%
5 Years
+0.8%
Max.
+367.39%

HealthEquity, Amerikalılar için sağlık hizmetleri finansal yönetimini basitleştirme fikrini ortaya atan girişimci Steven Neel tarafından kurulmuştur. 2002 yılında şirketi kurdu ve piyasadaki ilk HSA'lardan (Health Savings Accounts, ABD'deki sağlık tasarruf hesaplarıdır) bazılarını sunmaya başladı. O zamandan beri HealthEquity dinamik bir şekilde büyüdü ve HSA pazarında lider konuma geldi.

Bugün HealthEquity'nin ABD genelinde 1.300'den fazla çalışanı bulunmaktadır. Merkezi Utah, Draper'da bulunan şirket, 15,9 milyar dolarlık varlığa sahip 5,4 milyondan fazla HSA hesabı için hizmetleri koordine etmektedir. HealthEquity, HSA, FSA, HRA ve diğer hesapları yönetmek ve fon yatırımı yapmak için kullanımı kolay platformlar sunmaktadır. Müşteriler, anlaşılması kolay hesapları, düşük ücretleri ve mükemmel müşteri desteğini takdir etmektedir.

HealthEquity'nin müşterileri arasında Walmart, HomeDepot ve FedEx gibi büyük işverenler ve yüzlerce sağlık sigortası şirketi bulunmaktadır. İş ortaklarıyla yapılan uzun vadeli sözleşmeler sayesinde, HealthEquity'deki HSA hesaplarının sayısı hızla artıyor ve yalnızca geçen yıl %18 oranında artış gösterdi.

ABD'deki HSA pazarı büyümeye devam ettikçe, HealthEquity daha fazla genişleme ve büyüme için muazzam bir potansiyele sahiptir. HealthEquity gelecekte mevcut müşterilerine bankacılık ürünleri, yatırım ve sigorta hizmetleri gibi ek hizmetler sunmayı planlamaktadır. Amaç, Amerikalıların sağlıkla ilgili tüm finansal ihtiyaçlarını HealthEquity ile tek bir yerden karşılayabilmeleridir. Şirketin vizyonu, her Amerikalının kendi HSA hesabına sahip olmasıdır.

Görünüm:

-HealthEquity, daha fazla Amerikalı HSA hesaplarının desteklediği yüksek indirimli sağlık sigortasına geçtikçe ABD'deki HSA pazarının önümüzdeki birkaç yıl içinde yıllık %25-30 büyümesini bekliyor. HealthEquity, yeni HSA hesaplarının büyük bir bölümünü ele geçirmek için ideal bir konumdadır.

-HealthEquity, 2025 yılına kadar toplam varlıkları 35-45 milyar dolar olan 9-11 milyon HSA hesabını yönetmeyi hedefliyor. Bu, iddialı bir büyüme planını temsil etmektedir.

-HealthEquity, hizmetlerini bankacılık ürünleri, sigorta ve diğer yatırım seçeneklerini içerecek şekilde genişletmeyi amaçlamaktadır. Amaç, hesap başına geliri artırmak ve müşterilerle daha fazla etkileşim kurmaktır.

2022 mali yılı sonuçları:

-Toplam gelir: 750 milyon dolar. Geçen yıla göre %19 artışla 750 milyon ABD doları.

-Net gelir: 70 milyon dolar.

-HSA hesaplarının sayısı: %18 artışla 5,4 milyon, şimdiye kadarki en yüksek sayı.

-HSA varlıkları: %33 artışla 15,9 milyar $, rekor büyüme.

-2023 mali yılının tamamı için görünümde artış: 770-790 milyon dolar gelir. 770 milyon ABD Doları, kâr 77-81 milyon ABD Doları. 77-7790 ABD DOLARI.

FibroGen $FGEN+7.0%

FGEN
$1.83 $0.12 +7.02%
1 Day
+0.07%
5 Days
-11.68%
1 Month
+111.76%
6 Months
+51.2%
YTD
+127.55%
1 Year
-91.58%
5 Years
-96.77%
Max.
-91.41%

FibroGen 1993 yılında kurulmuş ve merkezi San Francisco'da bulunan bir biyoteknoloji şirketidir. FibroGen, ciddi kronik böbrek, kalp ve akciğer hastalıklarını tedavi etmek için ilaç geliştirmeye odaklanmıştır.

FibroGen benzersiz bir rekabet avantajına sahiptir - yeni ilaç hedeflerinin keşfi ve doğrulanması için tescilli teknoloji. Bu teknoloji FibroGen'in kronik hastalıklarda rol oynayan kilit proteinleri ve enzimleri tanımlamasını sağlamaktadır. FibroGen, bu teknolojiyi kullanarak bu proteinleri ve enzimleri modüle eden tescilli ilaçlar geliştirmiştir.

İleriye dönük olarak FibroGen, bir dizi klinik çalışmayı tamamlamaya ve yeni ilaçların ruhsat onayını almaya odaklanacaktır. Lider aday, kronik böbrek hastalığıyla ilişkili aneminin tedavisine yönelik bir ilaç olan roxadustat 'tır. Roxadustat, ilk tahminlere göre 2023 yılında piyasaya girebilir. Diğer projeler pulmoner arteriyel hipertansiyon ve idiyopatik pulmoner fibrozis ilaçlarıdır.

FibroGen, etkili ilaç arzının yetersiz olduğu kronik hastalıklar için ilaç geliştirmektedir. Öncü ürün, kronik böbrek hastalığı olan hastalarda anemiyi tedavi eden ilk oral ilaç olan roxadustat'tır. Roxadustat, şu anda standart tedavi olan pahalı enjekte edilebilir ilaçların yerini alabilir.

2022 yılı için FibroGen:

-Roxadustat'ın ABD, AB ve Çin'de onaylanması için ruhsat başvurularını tamamladı. Düzenleyicilerden 2023 yılında bir karar çıkması beklenmektedir.

-Roxadustat'ın etkinliğini ve güvenliğini doğrulayan önemli bir çalışma tamamlandı.

-Konjestif kalp yetmezliği olan hastalarda anemi tedavisi için roxadustat Faz 3 çalışmasına başlandı.

-Gelir (2022). 222 milyon ABD doları. Yüksek araştırma ve geliştirme maliyetleri nedeniyle 222 milyon USD. Ancak ilaçları roxadustat çok umut verici göründüğü ve bu yılın başlarında onaylanabileceği için bu durum yakında değişebilir. Nakit. 501 USD. Yani öncü ilaç adaylarını geliştirmeye devam etmek için yeterli fonları var.

FibroGen'in hikayesi yeni ilaç geliştirmenin ne kadar zorlu ve pahalı olduğunu gösteriyor. Ancak FibroGen, roxadustat'ın kronik böbrek hastalığının tedavisini dönüştürebileceğine inanıyor. Bu yıl onaylanırsa, FibroGen yıllar süren çabaların ardından ticari başarıya ulaşacak.

  • Siz şirket hakkında ne düşünüyorsunuz? 🤔

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.