S&P 500 ^GSPC
4,981.84
+0.13%
Nvidia NVDA
$674.72
-2.85%
Alphabet GOOG
$143.84
+1.15%
Amazon AMZN
$168.59
+0.90%
Meta META
$468.03
-0.68%
Tesla TSLA
$194.77
+0.52%
Apple AAPL
$182.32
+0.42%
Microsoft MSFT
$402.18
-0.15%

PayPal sonuçları

Halil Toprak
9. 5. 2023
4 min read

PayPal Holdings Inc. şirketinin 1Ç 2023 sonuçlarını açıklamak üzere yaptığı konferans görüşmesinin tekrarını özetliyoruz

Bunlara geçmeden önce, aşina olmayanlar için biraz bilgi vereyim. PayPal Holdings, Inc. dijital ödemeler için teknoloji platformları geliştirmektedir. Çözümleri arasında PayPal, PayPal Credit, Braintree, Venmo, Xoom ve Paydiant ürünleri bulunmaktadır. Tüccarlar ve tüketicilerden oluşan müşterileri birbirine bağlayan ve ödeme işlemlerini kolaylaştıran bir platform yönetmektedir. Müşterilerinin hesaplarını mal satın almak ve ödemek, ayrıca para transfer etmek ve çekmek için kullanmalarına olanak tanır. Ayrıca, tüketicilerin bir banka hesabı, PayPal hesap bakiyesi, PayPal kredi hesabı, kredi ve banka kartları veya diğer saklı değer ürünlerini içeren fon kaynaklarını kullanarak tüccarlarla para alışverişi yapmasına olanak tanır. PayPal web sitesi ve Venmo ve Xoom mobil uygulamaları aracılığıyla tüketicilere kişisel bir ödeme çözümü sunmaktadır.

PYPL

PayPal

PYPL
$57.48 -$1.15 -1.96%
1 Day
-1.96%
5 Days
-2.1%
1 Month
-4.06%
6 Months
-17.5%
1 Year
-34.92%
YTD
-17.13%
5 Years
-30.42%
Max.
+68.35%

Şimdi sonuçlara gelelim. PayPal'ın 2023 mali yılının ilk çeyreğine ilişkin mali raporu, birkaç temel metrikte güçlü performans gösteriyor. İşlenen Toplam Ödeme Değeri (TPV) geçen yılın aynı dönemine göre %12 artarak 355 milyar $'a ulaştı. Net gelir 7,04 milyar dolar. Bu da platformda daha fazla faaliyet olduğunu ve kullanıcılardan gelen talebin arttığını gösteriyor.

Buna ek olarak, aktif hesap sayısı %1 artarak 433 milyona ulaştı. Aktif hesaplardaki bu artış, aktif hesap başına işlemlerde %13'lük bir artışa da katkıda bulundu. Şirket ayrıca geçen yılın aynı dönemine göre %9'luk bir gelir artışı kaydederek 7,0 milyar $'a ulaştı ve piyasa beklentilerini 50 milyon $ aştı. Gelirdeki bu artış büyük ölçüde POS'taki artışa ve daha yüksek işlem sayısına bağlanabilir. GAAP dışı düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) geçen yılın aynı dönemine kıyasla %6 artışla 1,17 $ olarak gerçekleşti ve piyasa beklentilerini 0,07 $ aştı. EPS'deki bu artış, daha yüksek işlem sayısı ve işletme giderlerinin etkin yönetiminin bir kombinasyonuna bağlanabilir. Güçlü ilk çeyrek performansının bir sonucu olarak PayPal, önceki 3,27 $ tahminine kıyasla 2023 mali yılının tamamı için EPS tahminini 3,42 $'a yükseltti.

Dolayısıyla şirket genel olarak yıldan yıla iyi bir performans sergilemiştir. Yetkilileri bunu şu şekilde değerlendirdi:

  • "Beklentilerimizi aşan ve işimizin ve stratejik kararlarımızın gücünü doğrulayan 2023 ilk çeyrek sonuçlarımızdan memnunuz." - PayPal'ın başkanı ve CEO'su Dan Schulman söyledi.
  • PayPal'ın Finans Direktörü ve Strateji Direktörü John Rainey ise şunları söyledi:"Güçlü sonuçlarımız, müşteri ihtiyaçlarına ve hizmetlerimizi kullanma deneyimini geliştirmeye odaklanan büyüme ve yenilik stratejimizin başarısının bir kanıtıdır."
  • "Hizmetlerimizi kullanma deneyimini iyileştirecek ve güvenliği artıracak teknolojiye yatırım yapmaya devam etmeyi planlıyoruz. Bu, uzun vadeli büyümemiz ve başarımız için kritik önem taşıyor." diye ekledi PayPal'ın Teknoloji ve İnovasyondan Sorumlu Başkanı Luis Garcia.

Şirket ayrıca teknolojilerini geliştirmeye devam etmek niyetinde olduklarını, dijital hizmetlere daha fazla odaklanmak istediklerini söyledi.

İlk çeyreğe ilişkin iyi haberlere rağmen, hisse senedi işlem görmediği dönemde yaklaşık %6 değer kaybetti. Neden bu kadar büyük bir düşüş? İtiraf etmeliyim ki ben de pek bir şey bilmiyorum ve spesifik bir haber de bulamadım. İnternette farklı görüşler var ve bu rekabetçi bir bakış açısından. Sonuçta, ödeme yapmanın her türlü yeni yolu var ve bu nedenle bu endüstri devinin inovasyon ve pazarlamaya yatırım yapmaya devam etmesi gerekiyor. Ayrıca, bazı yatırımcılar için şirketin kripto dünyasına daha fazla girme ve böylece bu topluluk için de hizmetleri birbirine bağlama planıyla ilgili endişeler var.

Şahsen, portföyümde hisse senedi var ve henüz görmediğimiz büyüme beklentisiyle bekliyordum. Gerileme dönemini satın almak için kullanacağım. Ama ben büyümeye inanıyorum. Hisse senedi düşüşünün nedenleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olan varsa, yorumlarda ne yazdığınızı ve muhtemelen yayınlayın.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.