S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

3 ILGINÇ YAPAY ZEKA ŞIRKETI

Burhan Yılmaz
9. 5. 2023
5 min read

1. C3.ai

C3.ai, kurumsal (şirket) müşterilere yapay zeka uygulamaları ve yazılım çözümleri sağlamaya odaklanmaktadır. Bunlar, trend tahmini ve risk değerlendirmesi de dahil olmak üzere çeşitli işlevler için kullanılabilir.


Şirket, yatırımcıların doyamadığı bir segmentte faaliyet göstermesine rağmen, iş yapma şekli hakkında çok sayıda soru var. Gelirinin %70'inden fazlası tek bir sektörden (petrol ve gaz) geldiği için inkar edilemez bir elden çıkarma sorunu var. Gelirlerin %30'undan fazlasının tek bir müşteriden, önde gelen petrol sahası hizmetleri şirketi Baker Hughes'dan gelmesi bu sorunu daha da derinleştiriyor.

Ve bu ilişki baskı altında olabilir. Nisan ayında, açığa satış yapan Kerrisdale Capital, C3.ai'nin iş durumu hakkında yıkıcı bir rapor yazdı. Raporda firma, C3.ai'nin Baker Hughes ile olan ilişkisinin "temelden bozulduğunu" ve özellikle müşterinin yapay zekaya olan taahhütlerini azalttığını iddia etti. Buna ek olarak, C3.ai'yi operasyonel eksiklikleri örtbas etmek için son fiyat ayarlamalarını ve muhasebe jiu-jitsu'sunu kullanmakla suçladı.

Şirket Kerrisdale'in iddialarının çoğunu hızla yalanladı. Bununla birlikte, birçok yatırımcının gözünde hasar çoktan verildi - hisse senedi kısa satıcı saldırısından kurtulamadı.

Bununla birlikte C3.ai, yapay zeka trendine etkin katılımına rağmen oldukça zarar eden bir iş yürütüyor. C3.ai, 2020'de halka açıldığından beri neredeyse her çeyrekte net zarar açıkladı ve yıllık bazda bu açık, 2021'deki yaklaşık 56 milyon dolarlık açıktan 2022 mali yılında 192 milyon doların üzerine çıktı. Bu, şu anda temkinli olacağım bir hisse senedi.

AI
$35.88 -$1.09 -2.95%
Capital Structure
Market Cap
3.0B
Enterpr. Val.
3.0B
Valuation
P/E
-11.4
P/S
10.9
Dividends
Yield
-
Payout
-

2. UiPath

UiPath, robotik süreç otomasyonu (RPA) adı verilen bir alanda uzmanlaşmıştır. Bu temel olarak, bir insanın yapmakta zorlanacağı veya genellikle bir insan için dezavantajlı olacak görevleri yerine getirmek için makineleri programladığı ve tasarladığı anlamına gelir.

UiPath İş Otomasyon Platformu adını taşıyan bu platform, işletmelerin "her adımda otomasyon ihtiyaçlarını" karşılamalarına yardımcı olmayı vaat ediyor.


Bu yaklaşım müşterilerde yankı bulmuşa benziyor. Şirketin geliri kartopu gibi büyüyerek 2019 mali yılında 148 milyon dolardan bir sonraki yıl bunun iki katından fazlasına çıktı ve ardından 2023 mali yılında 1 milyar doların biraz üzerine fırladı.

RPA'nın en ileri noktasında kalmak ve robotlar inşa etmek büyük bir mali taahhüt gerektiriyor, bu nedenle C3.ai gibi UiPath de genellikle zarar gösteriyor. Ancak emsallerinin aksine, bu kayıplar azalıyor - dördüncü çeyrekteki net zarar 28 milyon dolardan azdı, bu da 2022'nin aynı çeyreğindeki 63 milyon dolardan fazla olan zarardan çok daha iyi bir rakam.

Şirket 2021 yılında çok başarılı bir halka arz gerçekleştirerek 1,3 milyar doların üzerinde para topladı. Nakit konusunda nispeten dikkatli davrandı - Ocak ayı sonunda kasasında 1,4 milyar dolarlık bir dolar yığını vardı. Aynı zamanda, uzun vadeli borçlanmalarda 56 milyon dolar ile borcu nispeten düşük ve yönetilebilirdi.

Dolayısıyla daha kat etmesi gereken uzun bir yol var ve bu arada, tasarruf arayan işletmeler arasında giderek daha popüler olması gereken bir süreçte (otomasyon) gelişmiş çözümler sunuyor. UiPath hisseleri, değerlemesi göz önüne alındığında kelepir değil, ancak şirket kesinlikle önemli bir potansiyele ve yeterli finansal kaynaklara sahip. Bu nedenle, bir yatırım olarak değerlendirilmeye değer.

PATH
$23.62 -$0.12 -0.53%
Capital Structure
Market Cap
13.2B
Enterpr. Val.
10.4B
Valuation
P/E
-86.4
P/S
9.4
Dividends
Yield
-
Payout
-

3. Schrödinger

Schrödinger, ilaç ve biyoteknoloji şirketlerine ilaç keşfi konusunda yardımcı olmak amacıyla yazılım platformu için yapay zeka teknolojisini kullanarak deneyler yoluyla dünyayı ileriye taşımayı amaçlamaktadır.

Kalıcı veya zayıflatıcı bir tıbbi bozukluğu hedefleyen etkili bir ilaç, geliştiricisine milyarlarca dolar gelir sağlayabileceğinden, bu çok önemli bir süreçtir. Schrödinger'in platformu esasen sürece devasa bir hesaplama beyni katarak müşterilere keşif konusunda büyük bir avantaj sağlıyor.

Bu cazip bir teklif ve sonuç olarak Schrödinger'in geliri istikrarlı bir şekilde artıyor. Ancak, teknolojisi diğer sektörlerdeki süreçleri desteklemek üzere uyarlanabileceğinden, biyoteknoloji/ilaç sektörü şirket için pek çok müşteri tabanından sadece ilki olabilir. Schrödinger takdire şayan bir şekilde bunun farkında ve şu anda havacılık, yarı iletkenler ve enerji gibi sektörlere odaklanıyor.

Bir yapay zeka şirketi olarak doğası gereği, genç Schrödinger henüz geleneksel karlılığın rahatlığını sunmuyor. Ancak kayıpları felaket değil ve daha da kötüleşti - son raporlanan çeyreğinde 27 milyon dolarlık kırmızı mürekkep beş çeyreğin en düşük seviyesiydi. Aynı zamanda, satışlar kuzeye doğru ilerlemeye devam ediyor ve bu çeyrekte yıldan yıla %23 artışla (yaklaşık 57 milyon $'a) yükseldi.

Önemli bir genişleme için mükemmel bir potansiyele sahip çekici bir ürünü olan herhangi bir şirket, iyi bir hisse senedi portföyü için ciddi bir adaydır. Schrödinger kesinlikle bu kategoriye giriyor.

SDGR
$26.79 $1.33 +5.22%
Capital Structure
Market Cap
2.2B
Enterpr. Val.
1.8B
Valuation
P/E
52.6
P/S
9.8
Dividends
Yield
-
Payout
-Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.