S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Proč v tomto týdnu polovodičové akcie v čele s Nvidií výrazně klesaly?

Akcie z polovodičového sektoru se v tomto týdnu opět dostaly pod výrazný prodejní tlak, po sérii několika pro trhy nepříznivých událostí. Například akcie firmy Nvidia $NVDA+2.6% během týden korigovali o téměř 14 %, stejně tak i akcie výrobců AMD $AMD+3.7% i Intelu odepsaly po 6,5 a 2 %. Co se vlastně stalo a jak se zachovat při propadech jako je tento se dozvíte v tomto článku.  

Společnost Nvidia je předním výrobcem grafických procesorů na trhu 

Co se stalo

Investoři nadále zpracovávali zprávu, že Federální rezervní systém by mohl být v boji proti inflaci agresivnější. Růstové akcie, jako je Nvidia, by mohly být růstem úrokových sazeb poškozeny a zdá se, že trh s tím také počítá.

Širší trh ve středu ráno klesl v reakci na úterní komentář guvernérky Federálního rezervního systému Lael Brainardové. Ta uvedla, že Fed "bude pokračovat v metodickém zpřísňování měnové politiky prostřednictvím série zvyšování úrokových sazeb a tím, že začne rychlým tempem snižovat rozvahu již na našem květnovém zasedání".

Přestože investoři již letos očekávali četná zvýšení úrokových sazeb nad rámec zvýšení z minulého měsíce, komentáře Brainardové naznačily, že Fed je ochoten jednat agresivněji, aby dostal pod kontrolu inflaci, která je v současnosti na 40letém maximu. Index S&P 500 $^GSPC+0.7% během týdne poklesl o 1,24 %, mnohem výraznější pokles zažil index Nasdaq Composite $^NDX+1.0% , který odepsal 3,5 % protože investoři se začali obávat, že by tyto kroky proti inflaci mohly příliš zpomalit ekonomický růst. 

Výkonnostní mapa S&P 500 za poslední týden, Zdoj: Finviz

Jak to tedy souvisí konkrétně se společností Nvidia $NVDA+2.6% ? Vyšší úrokové sazby zdražují půjčování peněz pro společnosti a mohou snížit relativní hodnotu budoucích zisků těchto společností. Vyšší sazby by proto mohly potenciálně zpomalit některé růstové akcie, včetně společnosti, což vysvětluje, proč někteří obchodníci prodávají její akcie. 

Jak se nyní zachovat 

Investoři by sice neměli ignorovat vysokou inflaci - ani to, co pro její řešení dělá Federální rezervní systém -, ale měli by se také snažit udržet si dlouhodobý pohled na společnosti ve svých portfoliích.

Společnost Nvidia si stále drží silnou pozici na trhu grafických procesorů a výsledky jejího čtvrtého fiskálního čtvrtletí, které skončilo 30. ledna, byly působivé. Tržby se oproti předchozímu roku zvýšily o 53 % na 7,6 miliardy dolarů a zisk bez použití metodiky GAAP vzrostl o 69 % na 1,32 dolaru na akcii.

To vše znamená, že investoři, kteří mají pro společnost Nvidia pětiletý (nebo delší) investiční horizont, mohou nyní víceméně ignorovat kolísání trhu, popřípadě využití korekci k nákupu. Osobně hodnotím akcie Nvidia stále jako velmi drahé a proto se do pozic příliš nehrnu.

Související: Společnost Nvidia v číslech: Akcie by během tohoto roku mohly mít až o téměř 50 % vyšší hodnotu!  

Nejedná se o investiční doporučení, nýbrž o můj názor. Případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. Informace použité ve článku jsem čerpal od autora jménem Chris Neiger. 

Využili jste dnešního propadu na akciích?

Vote to see the results! 58 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 274 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

$NVDA+2.6% minulý rok jela slušně, teď už to taková jízda nebude 😅

mně to nevadí, já jsem naopak neklidnej, když všechno raketově stoupá 😆

minulý rok byl přece jenom extrém co se týká výnosů

Nelze než souhlasit 👍

Tím bych si tak jistej nebyl hele :D

Fed ohlásí, Nvidia krvácí 😅

Výborná spoločnosť, ale stále veľmi drahá. Na týchto cenách určite nie, zvlášť keď sú momentálne na trhu oveľa lepšie príležitosti.

mozny vstup do $AMD+3.7% ? Ta cena zacina byt celkom priazniva

Stále moc drahá

Nějaké ta korekce přijde vhod, když jsou ceny tak hrozně vysoko :))

naprosto souhlasím, akorát by to chtělo o dost větší korekci něž jsme viděli dneska

může to být jen předzvěst no 😅

$NVDA+2.6% je obecně velmi volatilní akcie

To je pravda

Ale tak to jsou všechny hyperrůstové technologické tituly. Nvidia je ještě docela v pohodě