S&P 500 ^GSPC 5,303.41 +0.68%
Tesla TSLA $179.78 +3.48%
Meta META $475.53 +2.09%
Nvidia NVDA $1,059.52 +2.07%
Apple AAPL $190.23 +1.79%
Alphabet GOOG $176.57 +0.86%
Microsoft MSFT $430.34 +0.78%
Amazon AMZN $180.44 -0.34%

Společnost Nvidia v číslech: Akcie by během tohoto roku mohly mít až o téměř 50 % vyšší hodnotu!

Jsou valuace akcií Nvidia $NVDA+2.1% opodstatněně nebo se jedná o masivně předraženou investici, které byste se měli za každou cenu vyhnout? Akcie společnosti mají za sebou další nepříliš vydařený týden, kdy v celkovém srovnání poklesly o téměř 14 %. Mnoho investorů proto napadá otázka, zdali nepřišel ten pravý čas na nákup. Z toto důvodu, bych se rád bych pokusil prostřednickým tohoto článku jednoznačně odpovědět. 

Jsou akcie sopečnosti Nvidia v tuhle chvíli férově naceněné?  

Nejdříve bychom si ale měli říct, jaký byl ten pravý důvod, proč akcie Nvidia $NVDA+2.1% v tomto týdnu korigovali: Proč v tomto týdnu polovodičové akcie v čele s Nvidií výrazně klesaly?

Analytici očekávají, že tržby společnosti za první čtvrtletí roku 2022, které vyjdou 
25. května, budou činit nejméně 8,1 miliardy USD oproti 7,66 miliardy USD v minulém čtvrtletí. To znamená postupný složený růst o 26,1 %. V meziročním srovnání to navíc bude o 43,1 % více než loňské tržby ve výši 5,66 miliardy dolarů. Pokud si meziroční růst udrží toto tempo, akcie NVDA by mohly mít před sebou další skvělý rok.

Pětiletý graf akcie Nvidia: Zdroj: Google Finance 

Od začátku roku (YTD) zatím akcie klesly o 21,4 % k 8. dubnu na 231,19 USD. Pokud se ale podíváme na delší časový horizont, akcie během posledních 5 let přidaly neuvěřitelných 800 %!

Za předpokladu, že Nvidia dokáže dosahovat stejné úrovně zisků a volných peněžních toků (FCF) jako dříve, mohly by se akcie dostat zpět do kladných čísel. To ovšem za předpokladu, že její tempo růstu zůstane stejné jako v minulosti.

Například ve fiskálním roce, který skončil 30. ledna 2022, společnost vygenerovala FCF ve výši přes 8,13 miliardy dolarů. To při tržbách ve výši 26,9 miliardy dolarů znamená marži FCF ve výši 30,2 %. 

Ve čtvrtém čtvrtletí však její marže FCF vzrostla na více než 36 %, když vyprodukovala 2,76 miliardy USD v FCF při tržbách 7,64 miliardy USD. Jde o to, že pokud se stejná marže udrží i v roce končícím rokem 2023, mohla by vykázat obrovské množství FCF. Analytici nyní odhadují, že tržby vzrostou o 30 % na 34,9 miliardy USD. Při použití 36% marže na tuto částku by FCF mohl dosáhnout 12,56 miliardy USD. To je o více než 54,5 % více než loňských 8,1 miliardy USD.

To by však také mohlo posunout tržní hodnotu akcií výše. Například za předpokladu, že trh ocení společnost Nvidia výnosem 1,5 % FCF, bude její tržní hodnota činit 847,33 miliardy USD. To je o 45,3 % více než její dnešní tržní hodnota 576 miliard dolarů.

Podle tohoto scénáře by tedy společnost NVDA mohla mít hodnotu o 45,3 % vyšší, tj. 336,25 USD na akcii, což se ve výsledku i shoduje s názory analytiků, kteří akcii průměrně oceňují na 344 USD. 

Jaká je realita

V podstatě všechno co jsem v první časti článku popsal, je postaveno na tom, že společnost bude v následujících několika letech dosahovat stejného nebo dokonce lepšího růstu, něž jaký vykázala v posledních letech. Zároveň si by si musela udržet stejné marže, jako měla v posledním kvartálu. To se ale ve výsledku vůbec nemusí stát!

https://youtu.be/iggDAEBn8Sc

Každý investor být měl být při oceňovaní akcií konzervativní a mít určitý margin of safety (bezpečností polštář), kdyby se cokoli negativního přihodilo. I z toho důvodu není dobré spoléhat na to, že se společnosti bude dařit stejně jako v minulosti nebo lepé. Z tohoto pohledu pak ocenění akcií smysl prostě nedává.  

Je navíc užitečné se podívat i na tradiční ukazatele, které indikují, že se společnost prodává extrémně draho a to za poměr k zisku (P/E) 60, poměr ceny k tržbám (P/S) 22 a poměr ceny k volné peněžní hotovosti (P/FCF) dokonce 77. 

Pokud bych to měl jednou větou shrnout, akciím Nvidia bych se v tuhle chvíli definitivně vyhnul a to především z důvodu vysoké ceny. 

Podělte se o svůj názor a napište mi do komentáře, jak byste akcie společnost ocenili vy. 

Nejedná se o investiční doporučení, nýbrž o můj názor. Případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. Při tvorbě první části článku jsem použil práci analytika Marka R. Hakeho. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 283 a je členem této komunity od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Ztotožňuji se s tím, že jsou akcie drahé

Navíc budoucí růst nemusí a pravděpodobně ani nebude dosahovat stejných hodnot jako do teď

Logicky se očekává, že tempo růstu tržeb by mělo v následujících letech mírně poklesnout. Čím je společnost větší, tím je pro ní těžší dále růst.