Patrik Drozen

Akcionáři Netflixu $NFLX bijí na poplach! Dnes se propadá cena akcií tohoto streamovacího giganta o více jak 36 %, číslo samozřejmě nemusí být konečné. Ale mne to naštěstí netrápí. Netflix není totiž nyní v mých očích dobrou investicí. Níže najdete tři důvody, proč si tak myslím. 

Netflix. Super služba, ale špatná investice?

Pokud jste tento měsíc četli můj článek s titulkem Netflix má potenciál dosáhnout do roku 2030 skoro šestinásobné tržní kapitalizace, tak si asi říkáte: ‚‚Nejdřív věštíš šestinásobný market cap a pak píšeš, že bys do Netflixu nikdy neinvestoval. Tak co to jako je?"

Těm připomínkám bych se nemohl samozřejmě ani trochu divit. Jenže situace je trochu jiná. V době psaní textu jsem neměl v této akcii ani korunu a inspirací byla analýza ze zahraničí. V té byly obsaženy důvody, které se mi zdály rozumné a proto jsem se chtěl s vámi o ně podělit. Nyní nabízím čistě svůj trochu laický pohled.

1. Těžká konkurence

Zkusme se podívat více jak 5 let dozadu. Kolik streamovacích služeb působících po celém světě dokážete z té doby vyjmenovat? Nevím jak vy, ale mně se vybavuje pouze Netflix. Pro mne je symbolem nové éry sledování kvalitních bijáků. Přímo z pohodlí domova, nikým nerušený v kině, bez otravných reklam v průběhu snímku. Navíc za cenu jedné vstupenky máte přístup k dalším filmům na měsíc.

Jenže dnes je situace jiná. Z hlavy bychom zvládli vysypat Prime od Amazonu $AMZN, službu od Disneyho $DIS, HBO MAX, AplleTV od Applu $AAPL, nebo třeba YouTube vlastěný Googlem $GOOGL. Netflix zkrátka už dávno nedisponuje takovou konkurenční výhodou a nemá takový monopol jako třeba zmiňovaný Amazon a Google ve svých oborech.

2. Úzký záběr podnikání

Co dělá Netflix? Kupuje práva na filmy a seriály. Má vlastní produkci, do které investuje ročně neskutečně vysoké částky. Nedávno jsem i v aplikaci na mobilu viděl nabídku nějakých her, které máte v rámci předplatného. A co dělá vlastně dál? No...asi nic. A to je podle mne problém. Netflix je závislý jen a pouze na předplatném od zákazníků. Takže v případě stáhnutí se z nějakého trhu, viz. Rusko, najednou čelí firma obrovskému výpadku příjmů. 

3. Častá změna nabídky

Tento bod je trochu pokračováním prvního, protože s ním úzce koreluje. 

Chcete si pustit nějaký film, protože jste ho viděli před nějakou dobou na Netflixu. Těšíte se na něj, teď máte konečně čas a chuť si to pustit. Jenže ouha. On už tam není. Takže pokud se na něj chcete podívat legálně, tak si po tom ve finále nějakou jinou službu zaplatit musíte. A chcete to takhle dělat pokaždé? Asi ne, že ano. Takže si pak zvolíte službu, která nabízí nejvíc toho, co je podle vašeho gusta. A to nemusí být Netflix.

V tomto textu jsem nešel moc do hloubky samotné společnosti. Spíš jsem chtěl poukázat na můj pohled na dnešní sešup akcií Netflixu. Nemyslím si prostě, že bude v následujících letech Netflix nějak extra velkým hitem, na kterém se půjde dát vydělat. Pokud máte jiný názor, tak se nebojte zanechat komentář k diskuzi 😉. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
Sponsored by @czechfintech Advertisement
Discussion
@czechinvestingbot 7M

Autor @ptrk_drzn má karmu 256 a je členem této komunity od 07/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

@michalsnobl 7M

Co na to jeden z největších akcionářů $NFLX Bill Ackman -> https://bulios.com/status/13191-jak-vidi-situaci-ohledne-netflixu-jeden-z-jeho-nejvetsich-akcionaru

@victor_nettoyeur 7M

Nove plánují zavést s levnějším predplatnym také reklamy https://www.yahoo.com/now/ads-netflix-could-change-streaming-164918871.html

@patrikdrozen 7M

díky za info, moc mě to teda nepotěšilo :D

@michalsnobl 7M

Úplně bych Netflix $NFLX nezatracoval, stále je to největší streamovací platforma podle počtu předplatitelů. Čekal bych teď nějakou konsolidaci, ale každá společnost má svou cenu a Netflix se konečně přiblížil té své...

@patrikdrozen 7M

souhlas, že teď je ta cena přitažlivější, oproti těm skoro 700 $ minulý rok...

@victor_nettoyeur 7M

Uvidíme jak bude časem vypadat zakladna předplatitelů u Disney a Warners, plus muze zlobit Apple s Amazonem a také ytb. Kolik jste ochotni platit platforem? Já třeba nemám ani jednu;)

@michalsnobl 7M

pouze Netlifx, který si ale platí rodiče. Osobně bych se bez toho obešel :)

@patrikdrozen 7M

no právě, málokdo si platí nebo bude platit všechny 😅

@tom_kysela 7M

jako spotřebil nemám jedinou výtku, dobrá služba 😉

@michalsnobl 7M

co pak mají ale říkat akcionáři, když jsou během jednoho dne o 40 % chudší :D

@tom_kysela 7M

není můj problém 😂

@50procentnibanan 7M

Nevím, po bitvě je každý generál.  Netflix bude furt nejlepší streamovací platforma pro filmy. Otázka je, zda už je konec hysterie a je ve slevě a přikoupit nebo zaplakat.

@johny99 7M

Je to možný, třeba za rok bude ta cena úplně někde jinde a teď to může být super nákup 👍

@patrikdrozen 7M

s tím králováním $NFLX to už tak jednoznačně nevidím 😅

@mada_ylam34 7M

u $NFLX jsem zkoušel jen trochu spekulovat, někdy to vyšlo 😅

@patrikdrozen 7M

já zůstal nepolíben v tomto směru 😀