Prodal jsem všechny akcie kromě jedné, má to ale svůj důvod, tvrdí Radovan Vávra

Radovana Vávru zná asi každý z vás, jedná se o známého investora a bankéře, který řadu investorů doslova seznámil s pojmy - akcie, investování a indexy. V dnešním rozhovoru s Radovanem Vávrou jsem se zaměřil na otázky ohledně aktuální investiční strategie, jaké investice ho lákají, kde vidí příležitosti, jeho pohled na čínské akcie a na závěr elektromobilitu.

Radovan Vávra

Radovan Vávra je český investor a bývalý bankéř. Od roku 1990 pracoval v různých pozicích v zahraničních firmách ale i v České republice. Byl také členem představenstva Citibank, a.s., dceřiné společnosti americké Citibank a od dubna 2000 byl také generálním ředitelem a předsedou představenstva Komerční banky a následně pak generálním ředitelem a předsedou představenstva Union banky.

Letošní rok je k investorům opravdu krutý a ani osvědčená strategie BUY THE DIP nepřináší příliš ovoce. Co byste ze svého pohledu doporučil investorům, zejména těm začínajícím, vy?

Jako úvodní myšlenku si dovolím připomenout, že běžného retailového investora vůbec aktuální dění na burzách zajímat nemá. Nemá řešit co FED, co Čína a co Tesla. Běžný investor má pravidelně, měsíc za měsícem, investovat částku do indexových ETF, navázaných na SP500. To se týká drtivé většiny lidí v Česku. Je to návod na příští dekády pro každého, kdo svoje bohatství teprve buduje, kdo žije z jiných prostředků a kdo chce finanční nezávislosti teprve dosáhnout. To je drtivá většina populace a zároveň drtivá většina investiční komunity globálně. Co udělá SP500 do konce roku je i pro ně zajímavé téma do hospody, ale nesmí to mít vliv na jejich investiční disciplínu a strategii. Takže sedět na rukách a každý měsíc poslat peníze.

Investoři, kteří už finančně nezávislí jsou, jedou pořád to stejné. Znají svoji míru přijatelného rizika a tomu přizpůsobují strategii. Aktuálně se začíná zdát, že i konzervativnější USD aktiva  například dvouleté vládní US bondy pro mnoho lidí začínají dávat smysl. Ale to je běžná cyklická věc.

Zároveň tito investoři vidí, že valuace některých společností, které měli vždycky rádi, ale zdály se jim drahé, se dostávají na úrovně, kde skutečně za nákup stojí. Takže budou dokupovat na přesně definovaných úrovních pečlivě vybrané a dlouho sledované akcie.

Mnoho odborníků v čele s investory jako Michael Burry dnes tvrdí, že to nejhorší nás teprve čeká. Má podle vás cenu čekat s balíkem peněz na obří propad, nebo je potřeba pravidelně kupovat nehledě na to, co říkají světová investiční esa?

Souhlasím s pohledem, že příští dva kvartály přinesou skvělé nákupní příležitosti. Proto jsem celé US portfolio kromě Tesly v létě prodal a číhám, jak si svoje miláčky budu kupovat zpátky, to se týká firem jako Apple, Amazon, Alphabet a Microsoft. Některé firmy, kde jsem se zmýlil (Palantir), nebo se jejich potenciál vyčerpal (Ferrari), nebo se změnila situace v jejich byznyse (Teladoc) však kupovat nebudu. To je ovšem vysoce riskantní strategie, která u mne měla ještě daňovou komponentu a kterou bych NIKOMU mimo profesionální komunitu nedoporučoval.

Co Čína? Tamní ekonomika také nevypadá dobře a firmy jako Alibaba nebo Tencent zpomalují svůj růst. Investoval byste dnes do čínských firem?

V Číně v zásadě neinvestuju, výjimkou bylo NIO, do kterého se možná příští rok vrátím, v závislosti na jejich situaci v Evropě.

A co váš pohled na elektromobilitu? Je to budoucnost? Naplní se očekávání politiků?

Elektromobilita je v osobní mobilitě vítěz. Nic ji už nemůže ohrozit. Vodík dává smysl v hromadné a cargo dopravě, ale osobní mobilita je elektrická. Krátkodobé trendy a výkyvy nejsou podstatné a veškeré námitky vycházejí ze stavu „dnes“. Ano, dnes nemůžeme 6 milionů osobních aut v Česku nahradit EV, ale o tom ani není řeč. Do roku 2050 to nepochybně zvládneme a není cesty zpátky. Tohle je zásadní téma a nechce se mi to celé psát. Někdy v budoucnu si na to můžeme dát rozhovor, pokud se to chce pak sepsat Vám :-).

Závěr

Opět na prvním místě děkuji za rozhovor a možnost získání vyjádření, které nám dnes poskytnul Radovan Vávra. Rozhodně si stojím za tím, že se jedná o důležitou postavu ve světě investování, jelikož věřím, že svými rozhovory a názory dostal pojem investování do širšího vnímání lidí. Na jednu stranu jsem byl překvapen tím, že se pan Vávra aktuálně drží pouze jedné akcie, ale zase z druhého soudku to plně chápu a respektuju. Ohledně elektromobility překvapen vůbec nejsem, ba naopak jsem rád, že v budoucnost věří stále pevně jako já.

Nejzajímavější postřehy:

  1. Co udělá SP500 do konce roku, nesmí mít vliv na vaši investiční disciplínu a strategii. Takže základem je sedět na rukách a každý měsíc poslat peníze.
  2. Celé US portfolio kromě Tesly jsem v létě prodal a číhám, jak si svoje miláčky budu kupovat zpátky, to se týká firem jako Apple, Amazon, Alphabet a Microsoft.
  3. Elektromobilita je v osobní mobilitě vítěz. Nic ji už nemůže ohrozit. Vodík dává smysl v hromadné a cargo dopravě, ale osobní mobilita je elektrická.

Pro více takových zajímavých článků a informací sledujte Bulios a samozřejmě Radovana Vávru, který nám přispěl svým pohledem.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Nice information article. full of information. Help follow my account and comment

"Dnešní rozhovor je více obsáhlý" ?

Musel být poupraven, díky za pochopení.

Osobně si myslím, že elektromobilita není jasný vítěz. Jsou věci, které penězi překonáte - např. postavit infrastrukturu. Ale jsou věci, které překonané nejsou - např. nemáme velké a stabilní zdroje energie je zde ideologická bariéra je stavět. Dále baterie - jsou drahé (bez zásadního potenciálu snížit jejich výrobní cenu), vyžadují hůře dostupné kovy, mají malou kapacitu a životnost. Pravděpodobnost, že zvítězí nějaké e-palivo, které bude možné vyrábět vzhledem k už tak vysokým cenám pohonných hmot, není malá.

Pořád ale musíme brát v potaz, že ten horizont pro větší převzetí EV je ještě dlouhý - tamhle rok 2035 může přinést mnohé.

no EV má ešte veľa veľkých výziev pred sebou

Přesně tak. Pořád mi přijde, jak kdyby lid nebrali v potaz, že po nich nikdo nechce přestat používat spalováky zejtra :D

Vávra je v pohodě, pro osvětu toho u nás udělal víc než dost 👏

Souhlasím, jen prostě nepochopím rozhořčení investorů, kteří v zásadě investují podle toho, co si kde přečtou 🤷‍♂️

Od pana Vavry rady, už ne…

Přesně tak, je to plácal

Nikdo vám neradí 😅 Otázka + odpověď 👉 článek  😄

Souhlas, ještě na jaře jako největší investice 3M, Tesla pak vstup do xixo .. Dříve fakt super a udělal určite osvětu, ale teď jeho rady jsou mimo... Jak 3M tak Tesla... Ještě do nedávna jsem ho sledoval na twitteru a IG a ty názory co má poslendí dobou k politice, ke světu atd je hrůůůůza, ať raději se ženou zůstane na lodi a užívá vydělané peníze...

No Teslu bych si jako Vávra fakt nenechal :). Právě ji velice úspěšně shortuju z 210 USD

Ja zrovna zavrel short, predtim nez Musk oznamil, ze zase kupuje Twitter 😏

Každý musí rozhodovat dle svého názoru a přesvědčení, vždy jde o vaše peníze 😏 Tesla shortařů je ale vícero, těžko říct jaké budou další čtvrtletní výsledky, které mají představit za cca 2 týdny.

Zaujímavý článok 👍

Rozhodně zde zaznělo pár zajímavých informací 😁

to určite áno, viac takých poprosime :D

Líbí se, že Radovan tak nějak nezapomíná koukat na retailové investování s nadhledem, odstupem. Sám vím, že se mi stává, že začnu šťourat moc do detailů a zapomenu, že vlastně stačí "neřešit a DCA" 😇

Mě zase baví jak všude radi nakupovat index a pak jede strategii buy high, sell low a předpokládá že si tu realizovanou ztrátu vezme zpět dokonalým načasováním vstupu do pozice;) Hádám ze dopadne podobně jak s BTC, kdy na tom už jednou projel ranec a tedkom nejspíš znovu?

Z tohohle pohledu jo. Ale jako koneckonců mně je jedno, jestli to sám dělá blbě. To, co radí retailu je ale myslím naprosto rozumný - a tou obrovskou kampaní (ať už měla jakýkoliv účel), kdy se objevoval ve veřejném prostoru - toho myslím udělal pro investiční osvětu víc, než kdokoliv jiný. I kdyby jen vysvětlil pár lidem, že nechávat peníze na běžným účtu není dobrej nápad...

Taky v tomto ohledu někdy zbytečně zajíždím až moc do hloubky 😅

Ono to není špatně... tady mezi lidma, kteří se v tom trochu vyznaji. Ale nesmíme zapomínat, že průměrný retail investor prostě neví co je PE, Fed...

Rozhodně je dobré vědět co dělám, než jít do $PLTR :-)