S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Rozbor brokera Fio: Jedná se o nejlepší volbu pro investování do českých akcií?

Pavel Botek
12. 10. 2022
6 min read

V dnešním článku se podíváme na jednoho z nejvíce favorizovaných brokerů pro investování do českých akcií, kterým je Fio e-broker. Rozebereme si benefity tohoto brokera, ale i často kritizované věci a nedostatky. Pro koho je tento broker vhodný? 👇

Obchodní účet si můžete založit na kterékoliv pobočce Fio.

Fio broker je kompletně v češtině a nabízí nám investování do českých akcií, což řada investorů uvítá. Fio broker je navíc regulován Českou národní bankou, nabízí online podporu a podporu na kamenných pobočkách. Můžete zde také začít investovat na demo účtu, což je benefit hlavně pro začátečníky. Jaké má ale ne/výhody tento broker?

Bezpečnost na prvním místě - Jsou mé peníze v bezpečí?

Díky bankovní licenci jsou klientské účty pojištěné do výše 100 000 € proti případnému úpadku brokera. Limit 100 000€ se vztahuje na hotovostní vklady. Aktiva klientů jsou pak pojištěna do 20 000€.

Fio e-Broker umožňuje obchodovat s cennými papíry (akcie, ETF, dluhopisy) a burzovními deriváty (futures). Broker vám všehovšudy zpřístupní až 8 burz včetně té pražské nebo amerických burz.

Pro řadu uživatelů je přívětivá zpráva, že se jedná o brokera, který plně podporuje češtinu a vedení obchodního účtu umožňuje i v korunách. Obchodní účty jsou ale multiměnové = není problém vést účet v dolarech a eurech.

Vklady

Vložení peněz na obchodní účet můžete provést bankovním převodem, případně v hotovosti na pobočce. Založení a vedení reálného obchodního účtu je zdarma. To samé platí i pro výběr peněz, přičemž minimální vklad je od 1 Kč.

Poplatky

 • Na BCPP i RMS se platí poplatek 0,35% z transakce. 
 • Za americké burzy je účtováno 7,85 USD až 9,95 USD dle objemu akcií.
 • Na německé burze zaplatíte 0,15 %, minimálně 9,95 EUR. 

Stejně tak je objem důležitý i u futures USA. Fio slibuje poplatek od 3,95 USD, ale na ten se dostanete při objemu nad 251 kontraktů měsíčně, pokud jste pod tímto číslem, tak budete platit 5,95 až 9,95 USD za kontrakt. Minimální objednávka je pak 1 akcie/ 1 kontrakt (futures).

 • Zlomkové akcie však broker nepodporuje.

Založení a vedení reálného účtu je zcela zdarma. Pro trhy cenných papírů v USA obecně platí, že obchod do 100 kusů akcií - poplatek 7,95 USD = Malé objednávky se tak nepříjemně prodraží.

Na webu Fia můžete přímo zjistit výši poplatku pomocí kalkulačky. Pro příklad jsem zadal RM-SYSTÉM (česká burza cenných papírů) a dal jsem cenu akcie 792 Kč a můj pokyn by byl nákup 10 akcií = poplatek 22,97 Kč.

Odkaz na kalkulačku poplatků.

Co je EasyClick? Pokynem EasyClick lze snadno a s nízkými transakčními náklady obchodovat vybrané české akcie a certifikáty na burze RM-SYSTÉM. Nákupy a prodeje akcií se zadávají ve standardizovaných násobcích počtu akcií v rámci tzv. EasyClick lotů. Velikost lotů je nastavena tak, aby byla dostupná pro menší a střední investice individuálních investorů.

Dividendy

Dividendy vyplácené fyzickým osobám společnostmi se sídlem v České republice jsou v současné době zatížené 15% srážkovou daní. Dividendy jsou tak vyplacené v čisté výši a do daňového přiznání se neuvádí. U dividend společností se sídlem v zahraničí závisí, zda má Česká republika s danou zemí dohodu o zamezení dvojího zdanění. U amerických akcií máte možnost vyplnit, podepsat a dodat formulář W-8BEN, díky čemu se opět dostanete na 15% daň.

Nevýhody

 • Fio e-Broker není žádným moderním brokerem, což není úplně problém, ale řada investorů skončila u brokera (dle recenzí) právě kvůli tomu. Broker vám na své platformě vlastně nabídne vše co potřebujete, ale musíte se uspokojit se zastaralou platformou. 
 • Zlomkové akcie zde také nehledejte. 
 • Další problém by mohl být pro menší investory kvůli poplatkům, většina investorů doporučuje Fio pro investici střední až vyšší částky.
 • Někteří investoři mají i výtky ohledně orientace, což ale nemusí být problém - broker nabízí řadů návodů (videa, obrázky, návody) a přeci jen máte českou podporu, co můžete chtít víc? 😄
 • V minulosti jsem také četl, že broker požaduje poplatky za lepší a novější online data - Zde se mi nepodařilo dohledat, zda je to stále aktuální.

Výhody

České akcie 👇

Přestože si obchodníci stěžují například na vyšší poplatky nebo na zastaralou aplikaci, tak kdybych to srovnal s takovým Degirem, kde poplatek u českých akcií je výrazně nižší, tak zde budete zase ztrácet na danění dividendy formou 35%, zatímco Fio daní pouze 15%.

 • Další výhody: Možnost demo účtu, plná podpora češtiny, možnost vedení účtu ve vícero měnách, danění dividend 15% a to i u amerických akcií, když vyplníte formulář W-8BEN.
 • Broker Fio si neúčtuje žádné poplatky za neaktivitu a ani vklad či výběr.

Závěr

Fio e-Broker rozhodně není na denní obchodování, ale rozhodně se jedná o seriózní volbu, která vám nabídne vše co potřebujete. Na investování do českých akcií se jedná dle mého názoru o jednu z nejlepších možných voleb. Broker je rozhodně lepší pro ty, kteří se chystají obchodovat s větší částkou, zatímco zabezpečení brokera je taktéž vyhovující. Využíváte brokera Fio? Jaké s ním máte zkušenosti?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.