S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Fed právě zmáčkl tlačítko RESET. Jaká velká změna se v USA chystá?

Dominik Petrnoušek
8. 11. 2022
7 min read

Americký trh s bydlením je v naprosto neudržitelném stavu. Fed a vláda ale podnikají razantní kroky, které by měly pomoct. Některé z nich jsou opravdu zásadní. O co jde?

Fed podniká zásadní kroky

Novinek je hned několik. Nejprve ale trocha kontextu.

"Máme před sebou ještě kus cesty. Bude ještě chvíli trvat, než se dostaneme na takovou úroveň úrokových sazeb, která bude dostatečně restriktivní... Také budeme držet kurz, dokud nebude práce hotova," řekl Powell novinářům poté, co představil čtvrté zvýšení sazby federálních fondů Fedu o tři čtvrtě bodu v řadě.

To není úplně to, co stavitelé a hypoteční makléři chtěli slyšet.

Na jedné straně by toto poslední zvýšení nemělo poslat hypoteční sazby nahoru. Na druhou stranu toto další zvýšení sazeb také znamená, že finanční trhy se nechystají poslat hypoteční sazby dolů.

¨Hypoteční sazby v USA. Zdroj

Powell během tiskové konference připustil, že pokračující kvantitativní zpřísňování znamená, že americký trh s bydlením čeká ještě více bolesti.

"Bydlení je těmito vyššími sazbami výrazně ovlivněno," řekl Powell novinářům. "Trh s bydlením se musí dostat zpět do rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Jsme si dobře vědomi toho, co se tam děje."

Úrokové sazby v USA ovlivňují téměř vše. Zdroj

Co to přesně znamená? A jak to tedy Fed řeší?

Fed a Powell se nebojí drastických a odvážných vyjádření. V červnu Powell novinářům opravdu řekl, že americký trh s bydlením je třeba "resetovat".

"Viděli jsme, že ceny domů se v posledních několika letech velmi, velmi silně pohybovaly nahoru. Takže to se nyní mění... Řekl bych, že pokud se chystáte kupovat bydlení, pak je nutné postavit se tak trochu zpátky nohami na zem. Vrátit se do reality. Potřebujeme se dostat zpět do situace, kdy se nabídka a poptávka opět spojí a kdy je inflace opět nízko a hypoteční sazby jsou opět nízké," řekl Powell novinářům letos v létě.

Powell tehdy přiznal, že si není jistý, jak se reset projeví na cenách domů. Nicméně rychle se přesuneme do zářijového zasedání, kde Powell připustil, že politické kroky Fedu posunuly americký trh s bydlením do "nehezké korekce".

Ovšem vypadá to, že to celkem funguje - americký trh s bydlením se dopracovává k rovnováze tváří v tvář skokovému růstu sazeb. Na rozdíl od akciového trhu se korekce na trhu s bydlením projevuje nejcitelněji prudkým poklesem prodeje domů. Pochopitelně se očekává, že tato korekce bude také vytvářet tlak na pokles cen domů.

Zdá se, že ceny domů v USA po dlouhé době opravdu začaly klesat. Zdroj

Credit score

Podle mnohých by měly zlepšení stavu trhu s bydlením přinést také změny v tzv. credit score.

Credit score - nebo také úvěrové skóre je číslo, které poskytuje srovnávací odhad úvěruschopnosti jednotlivce na základě analýzy jeho financí. Je to levná a nejdůležitější forma analýzy žadatele pro schvalování úvěrových žádostí.

Věřitelé, jako jsou banky a společnosti vydávající kreditní karty, používají úvěrové skóre k vyhodnocení rizika půjčování peněz spotřebitelům. Věřitelé tvrdí, že masové používání kreditního skóre umožnilo širší dostupnost úvěrů a zlevnilo je pro mnoho spotřebitelů. Je to tedy něco, co obyvatelé USA musí pečlivě hlídat a řešit.

https://www.youtube.com/watch?v=-S91Pe-BjL8

Nyní se ale chystají novinky, které by mohly mít vliv i na trh s bydlením. Hlavní a nejpoužívanější model pro tvorbu credit score je totiž ten od společnosti FICO. A právě nyní přichází se změnami.

Nejde ani tak o to, že by skóre FICO bylo nějak nevhodné, ale o to, že společnost FICO pravidelně vydává nové verze svých modelů úvěrového skóre, aby zohlednila vylepšené analytické nástroje a nová data. Cokoli od nového technologického pokroku až po změny v chování spotřebitelů může vyvolat aktualizaci skóre od společnosti FICO a dalších společností poskytujících úvěrové skóre.

A které změny by tedy mohly ovlivnit trh s bydlením?

  1.  První z nich je použití "alternativních údajů" pro výpočet kreditního skóre. 
    V rámci tohoto nového programu by banky mohly brát v úvahu jiné aspekty finanční historie dané osoby než doposud. Například průměrný zůstatek na účtu v průběhu času a to, zda někdy nepřečerpala úvěr. Pokud jde o dopad - společnost VantageScore odhaduje, že by to umožnilo přístup k úvěrům dalším 72 000 domácnostem každý rok - což by otevřelo dveře k přístupu k financování mnohem více lidem.
  2. Za druhé, vládní agentury pro bydlení, Fannie Mae a Freddie Mac - schválily skóre FICO 10T a Vantage Scores k použití pro financování bydlení. 
    "Obě skóre FICO 10T VantageScore budou při určování úvěruschopnosti dlužníků zkoumat širší škálu údajů o platební historii, od účtů za mobilní telefony až po platby za komunální služby a nájemné" - tedy budou více inkluzivní.
  3. Tyto změny "sníží náklady a dále podpoří inovace, přičemž neohrozí přesnost a předvídatelnost schopnosti dlužníka splácet" prostě budou lepší a přesnější, což dovolí lépe analyzovat potencionální žadatele o úvěr a tím pádem koupi nemovitosti.

Nebo jinak řečeno - tyto nové modely úvěrového skórování jsou prediktivní, což znamená, že jejich cílem je přesně určit, jaká je pravděpodobnost, že budete půjčku splácet. A budou predikovat podle jejich vlastních studií - pokud jste např. včas platili nájem, včas jste platili za komunální služby a včas jste platili za telefon, je pravděpodobné, že budete včas splácet i hypotéku -i když nemáte tradiční úvěrové skóre. Což znamená, že se otevřou dveře obrovskému množství lidí, kteří doposud v USA tuto možnost neměli. Právě kvůli staré metodě tvorby skoré.

Co myslíte? Mohou tyto kroky výrazně ovlivnit americký trh s bydlením?

Pokud vás baví moje články a příspěvky, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.