Vyplatí se nakoupit Alphabet ještě před splitem akcií?

Akcie společnosti Alphabet se po období silného růstu tržeb ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 přiblížily novým maximům. Teď navíc společnost oznámila, že provede split akcií 20:1. To je velice dobrá zpráva pro drobné investory - akcie se tak stanou mnohem dostupnější. Pokud tento krok akcionáři schválí, vydá společnost Alphabet 19 dodatečných akcií za každou akcii vlastněnou. Vyplatí se nakoupit před touto změnou?

Google Docks. Zdroj

Naposledy společnost Alphabet rozdělila své akcie v roce 2014. Ačkoli rozdělení výrazně zlevní cenu akcií společnosti Alphabet, která činí 3 000 USD, ve skutečnosti na rozdělení akcií nezáleží.

Rozdělení akcií nejsou peníze zadarmo. Získáte sice více akcií, ale cena akcií také úměrně klesá, takže celková hodnota vaší investice zůstává stejná.

Dobrou zprávou je, že společnost Alphabet se na současných cenových úrovních jeví jako podhodnocená a v roce 2022 a později by mohla zamířit výše. Zapojení tvůrců do služby YouTube prudce roste a díky investicím společnosti Alphabet do umělé inteligence (AI) by vyhledávání Google mělo být v dlouhodobém horizontu chytřejší při poskytování relevantních výsledků jednotlivým uživatelům i inzerentům.

Umělá inteligence jádrem společnosti Google

YouTube se během pandemie stal pro společnost Alphabet nesmírně cennějším. Konkrétně na iPhonu a iPadu společnosti Apple $AAPL+2.1% se podle údajů společnosti Statista počet měsíčně aktivních uživatelů (MAU) YouTube od začátku roku 2020 téměř zdvojnásobil na 844 milionů.

Služby Google, YouTube, Gmail, Mapy a další služby používají denně miliony lidí. Vysoký objem provozu pohání příjmy společnosti Alphabet z reklamy, které ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 61 miliard dolarů, což je o 32 % více než v předchozím čtvrtletí.

Služby společnosti Google vytvořily v minulém čtvrtletí provozní zisk ve výši téměř 26 miliard dolarů při příjmech 65 miliard dolarů. Společnost Alphabet tyto zisky reinvestuje do umělé inteligence, díky níž jsou její služby užitečnější pro uživatele, kteří hledají informace. Pomáhá také firmám řídit jejich reklamní kampaně, jak v hovoru k výsledkům uvedl obchodní ředitel společnosti Alphabet Philipp Schindler:

"Využíváme více umělé inteligence, abychom inzerentům pomohli měřit jejich výsledky a inteligentně nabízet služby"

Reklama řízená umělou inteligencí pomáhá společnostem Google a YouTube dosahovat lepších výsledků než jiné platformy závislé na reklamě. Například vlastník Facebooku, společnost Meta Platforms $FB, očekává v nejbližší době slabší příjmy z reklamy. Odvolává se na obavy z ekonomiky, které vedou některé inzerenty k zaškrcení reklamních rozpočtů.

Meta také obviňuje "zvýšenou konkurenci o čas lidí", za což může právě YouTube. Příjmy z reklamy na YouTube vzrostly ve čtvrtletí o 25 % na 8,6 miliardy dolarů. Stále více lidí se na YouTube věnuje sledování recenzí produktů, návodů na líčení, videoher, zábavných domácích mazlíčků atd. K zpeněžení svého videoobsahu využívají YouTube dva miliony tvůrců. Odhaduje se, že tento tvůrčí ekosystém přispěl v roce 2020 americké ekonomice částkou 20 miliard dolarů.

 

Solidní dlouhodobá investice

V roce 2021 se čistý zisk společnosti téměř zdvojnásobil na 76 miliard dolarů. Díky tomu se poměr ceny akcie k jejímu zisku snížil z více než 30 před rokem na pouhých zhruba 25 v současnosti, což vzhledem k očekávání budoucího růstu vypadá atraktivně. Analytici očekávají, že v příštích pěti letech poroste zisk společnosti Alphabet ročním tempem 27 %.

Očekávaný vývoj Googlu dle CNN Money. Zdroj

Obrovská ziskovost společnosti Alphabet jí dává dostatek hotovosti na vylepšování stávajících služeb, které jsou pro uživatele ještě příjemnější. Tento cyklus investic a růstu by měl investorům dodat důvěru v budoucnost společnosti.

Split akcií může být dnes méně důležitý než například před 10 lety, a to kvůli dostupnosti zlomkových akcií u některých brokerů. Ale rozdělení by jistě mohlo vést k větší poptávce po akciích ze strany těch, kteří si mohou koupit pouze celé akcie. Bez ohledu na to, jaký dopad bude mít rozdělení na cenu akcií v nejbližší době, by investoři rozhodně měli zvážit investici do společnosti Alphabet. S tak silnou značkou a vysoce ziskovým podnikáním se jedná o akcii, kolem které mohou investoři vybudovat portfolio.

Analýza dvou silně podhodnocených akcií, které vám můžou přinést masivní zhodnocení

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na základě analýzy Johna Ballarda.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No neznamená to vůbec nic :D Samozřejmě možná malinkou vlnku lidí, kteří si ho najednou budou moct koupit, ale nemyslím si, že to bude něco zásadního.

Přesně jak se tam píše :)

$GOOG+1.3% se vyplatí vždycky

Vidím to stejně :)