Vše podstatné, co potřebujete vědět o danění kryptoměn v podání Michala Hanycha

Investování zkrátka není jen o analýze, koupi a prodeji určitého aktiva. Dalším důležitým aspektem jsou například daně. Jaký je ale zásadní rozdíl v danění akcií a kryptoměn? Dá se nějakým legálním způsobem vyhnout danění? To a mnohem víc nám dnes poodkrývá Michal Hanych.

Michal Hanych

Michal Hanych je strategický ředitel, investor, advokát a daňový poradce ve společnosti SimpleTax&Law. V dnešním rozhovoru se zaměřujeme na danění kryptoměn a vše podstatné, co k tomu musíte vědět 👇

V čem je základní rozdíl mezi daněním akcií a kryptoměn?

Jestliže se bavíme o zdanění fyzických osob, u krypta neexistuje časový test, který by vedl k osvobození. Krypto se zdaňuje jako zbytková kategorie movitých nehmotných věcí, kdežto akcie jsou cenný papír.

Myslíte si, že by mohl být časový test zaveden?

Nevěřím, že vzhledem k aktuální makroekonomické situaci a politické náladě by mohlo dojít k rozšíření osvobození na krypto.

V jaký moment se na mne vztahuje povinnost danit krypto?

V případě, že prodáte krypto, pořídíte za něj zboží nebo službu, nebo jej směníte za jiné krypto. Porovnává se pak cena, za jakou byl prodej realizován, oproti pořizovací ceně, kterou je možné uplatnit jako výdaj související s příjmem. Zároveň je možné odečíst související výdaje, kterými jsou typicky burzovní poplatky.

Na webu SimpleTax máte uvedeno - Umíme ne/zdanit krypto. Zajímalo by mě, jak jej tedy nezdanit? Existuje nějaká možnost, díky které se mohu této povinnosti legálně vyhnout?

Krypto lze například vložit do společnosti, která s ním bude dále nakládat. Samotný vklad není zdanitelný a pokud společnost krypto prodá, daní jen rozdíl mezi současnou cenou a cenou v okamžiku vkladu.

Druhá možnost je například u fyzických osob, které pořídí krypto jako zásobu pro další podnikání – samotný nákup je pak odečitatelný výdaj a dá se provést proti příjmům z prodaného krypta v průběhu roku.

Jak funguje danění kryptoměn v případě, že jsem obchodník jenž zkouší obchodování na páku? Je zde nějaký zásadní rozdíl?

Rozdíl je především v počtu evidovaných transakcí. Při pákovém obchodování na perpetuálním kontraktu bude ve výpisu každých 8 hodin poplatek. A samozřejmě každý obchod se bude skládat pravděpodobně z dílčích naplnění orderu. Takže je potřeba opravdu využít automatizovaný nástroj, jinak to při větším množství obchodů není možné efektivně počítat. My využíváme především cointracking.com a jsme oficiálním partnerem pro ČR.

Jak to obecně funguje u takového stakingu s daněním?

Rozlišujeme mezi tím, jestli klient provozuje vlastní node a tím pádem i ověřuje transakce, nebo jestli své coiny jen deleguje. V prvním případě se ke stakingu chováme jako k těžbě se všemi důsledky, v druhém jako k úrokovému příjmu.

Každý investor samozřejmě bude hledat kličky a možnosti úlev, lze nějakým způsobem legálně platit méně v případě danění krypta?

Samozřejmě pomáhá vhodně nastavená struktura, zvolená právní forma entity, která s kryptem obchoduje, časování, rozložení daňové zátěže například za užití derivátů. Možností je mnoho a opravdu je vždy na individuálním posouzení, co se dá nejlépe udělat.

Jsou obecně v danění kryptoměn nějaké složitosti či nejasnosti, se kterými Vás klienti často oslovují?

Krypto je stále vcelku nový obor, takže ne ve všech oblastech se shodneme mezi daňaři a advokáty, natož s finanční správou, pro kterou je to něco úplně marginálního. Faktická složitost je hlavně v mnohosti transakcí. V realitě máme dedikovaný tým, s opravdu hlubokou zkušeností, jen na počítání daní pro krypto-klienty.

V druhé časti rozhovoru bych rád rozebral váš investiční přístup, kde bych rád poznal vaši strategii. Zaměřujete se výhradně na akcie, kryptoměny či nějakou kombinaci aktiv?

Moje investice jsou budované odspoda. Začal jsem s podnikáním a reinvestoval vše, co vydělalo. Pak s nemovitostmi, a to tak, že máme vlastní kanceláře, takže i kdyby se samotné podnikání nepovedlo, zbude nemovitost. Vetší investiční činžovní dům přišel až později. Po roce 2017 se naše poradenství hodně pustilo do krypta, takže jsem se logicky exponoval i já. A pak začal s tradingem.

Co do akcií, cítím, že mám edge v technické analýze, ale ne v analýze jednotlivých titulů. Na konci roku 2021 jsem zavolal našim největším klientům, že si myslím, že jsme vytopovali. A trefil jsem se. Zatím jsem doporučil postupné nákupy do 50 % plánované expozice na americký akciový trh. Se svým vstupem zpět do akcií ale ještě čekám.

Kdy obecně počítáte se zlepšením situace na trzích, co se týká Bitcoinu ale i kryptoměn?

V roce 2022 jsem predikoval dno BTC kolem 15.000 USD. Vycházel jsem z modelu na bázi realizované ceny a CVDD. Tam už jsme se podívali. Pro rok 2023 čekám menší zelenou roční svíci. Co se týče altcoin (shi*coinů), věřím Ethereu. Naopak naprostá většina ostatních je odsouzena v poměru k BTC nebo ETH plynule klesat. Tipovat si, který coin nebude čistý degen, ale oscilátor, mi aktuálně nedává smysl.

Pokud letos nastane recese, jak výrazně by mohly být kryptoměny zasaženy? Takový scénář tu v historii kryptoměn ještě nebyl, mohou v takovém prostředí některé kryptoměny zanikat? 

Bitcoin vznikal ve velice podobné náladě, jako je dnes. Slavný úvod v Genesis Blocku odkazující na The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks —Satoshi Nakamoto. Proto bych hlavně rozlišoval rozdíly mezi BTC a zbytkem.

U každé jiné kryptoměny je hlavně k zamyšlení, jaká je realizovaná kapitalizace, reálná užitečnost a odolnost založená na decentralizaci. Naprostá většina jich zanikne bez ohledu na špatnou makroekonomickou situaci.

Vnímáte v současnosti cenu Bitcoinu $BTCUSD+0.2% jako adekvátní pro vstup? Je dobré v současném tržním prostředí pravidelně přikupovat BTC nebo vyčkávat na větší pokles?

Historicky byla zóna pod realizovanou cenou BTC (cca 19.700 USD aktuálně) velice dobrá pro vstup. Pokud trh nabídne opět cenu začínající jedničkou, je to rozumná chvíle pro nákup.

  • Dodatek - Aktuální cena se liší, jelikož byl rozhovor prováděn v prosinci 2022.
     

Co pro vás představuje Bitcoin? 

Představuje pro mě peníze svého druhu.

  • Líbil se vám tento rozhovor? Pokud ano, tak nás nezapomeňte sledovat, dnešním exkluzivním hostem byl Michal Hanych.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Buď jsem to v článku minul nebo to tam není důrazně zmíněno. Ma klasický hodler(fyzicka osoba) nějaké možnosti pro osvobození? Tj.. prostě nakupuji klasický btc, pravidelně prikupuji a jednou prodám?  Zadne firmy, priprava na podnikani nebo derivaty. Ja chapu, ze ne, ale mohla tam byt otazka primo

Zatim zadne osvobozeni u realizace zisku neexistuje. Daně se neplatí když ho darujete;)

Jsou dalsi cesty. Jsme v EU, staci si zridit danovou residenci v Nemecku a po roce hodlingu zadne dane. Nebo Portugalsko a zadne dane rovnou. Neni to tak slozite a pokud se zamyslike nad tim, ze danit krypto asi nema smysl pri zisku 50tis kc, tak v pripade ze nekdo opravdu chce cashout a vyhnout se danim, tak ta castka bude asi uz dost slusna na to vyuzit jednu z tech cest.

Díky za Váš pohled. Jak se dělá daňová rezidentura v cizi zemi, když tam nebydlím, nepracuji, nic tam nevlastnim a děti tam nechodí do školy? Někde jsem četl, že jsou docela přísně podminky typu min půl roku tam  bydlet, pracovat, vlastnit třeba nemovitost - prostě prokázat, že ta rezidentura je oprávněná.

A to vložení BTC do firmy a obratem prodej, dá se to aplikovat i na OSVČ?

Bohužel nedá, dodatečně jsem se pana Hanycha zeptal.

To je škoda. Díky za zjištění.

Daně jsou krádež 🤌

S tim si bez na Twitter 😂

Moje účetní mi řekla, že to nemusíme řešit a že to projde 😂 Možná díky té ztrátě 😂

Děkuji za tyhle rozhovory!

Jsem rád, že si líbí a má to pro investory přínos 🙏

Daně jsou nepříjemná, leč nutná součást života. Hlavně aby nikdo nešel do "tepláků"

Ohledně daní je vždy mnoho nejasností, konkrétně u danění kryptoměn, tam může mít člověk dobrý guláš 😄

Ono by to asi bylo jednodušší, kdyby se to v tom vyznali třeba aspoň ty lidi z finančáku 🤦‍♂️