Bill Ackman: Máte 48 hodin na opravu nezvratné chyby s bankou SVB Financial

Pravděpodobně už jste slyšeli v posledních dnech o kolapsu SVB Financial, která je nyní v centru dění. Situace pro banku vypadá opravdu kriticky, tak jako pro finanční systém, kterým by mohla projít tato "nákaza". Dnes se tedy podíváme na to, jak na tuto problematiku pohlíží uznávaný investor Bill Ackman.

Popis situace:

SVB Financial $SIVB se ve čtvrtek propadla o 60% poté, co společnost dokončila výprodej svého dluhopisového portfolia ve výši 21mld. USD, což vedlo ke ztrátě 1,8mld. USD a podnítilo plány na získání více kapitálu od investorů.

Banka uvedla, že prodejem akcií získá od investorů 2,3 miliardy dolarů, čímž v podstatě rozředí akcionáře, aby pokryla ztráty spojené s prodejem dluhopisů.

Velké ztráty, které banka utrpěla, jsou přímo spojené s nárůstem úrokových sazeb během posledního roku, protože společnost nakoupila americké pokladniční dluhopisy v době, kdy úrokové sazby byly stále relativně nízké = Ceny dluhopisů klesají, jakmile se zvyšují výnosy.

Podle údajů SVB Financial mělo její portfolio dluhopisů hodnotu 21 miliard dolarů a výnos 1,79 % a trvání 3,6 let. Dnes výnos 3letých amerických pokladničních dluhopisů činí 4,7 %, což je mnohem výše než úrovně, za které banka nakupovala pokladniční dluhopisy před rokem 2022.

Dalším problém pro společnost SVB je skutečnost, že převážně půjčuje společnostem v oblasti venture kapitálu a soukromým technologickým společnostem, které často spoléhají na trh s veřejnými nabídkami akcií (IPO) pro získání peněz z investic a často tyto peníze ukládají v bance.

Co na celou situaci říká uznávaný investor Bill Ackman?

Bill Ackman ve svém dlouhém tweetu uvedl:

Vláda má zhruba 48 hodin na opravu brzy nevratné chyby. Tím, že umožnila bance SVB Financial selhat bez ochrany všech vkladatelů, svět se probudil k tomu, co je nekrytým likvidním nárokem na banku, která zkrachovala. Pokud nedojde k tomu, že by JP Morgan, Citibank nebo Bank of America převzaly SVB před otevřením trhu v pondělí, což považuji za nepravděpodobné, nebo vláda nezaručí všechny vklady SVB, obrovský zvuk sání, který uslyšíte, bude odvolání většiny nekrytých vkladů z všech bank kromě "systémově důležitých bank" (SIB). 

  • SIB znamená "systemically important banks" a je to zkratka pro banky, které jsou považovány za systémově důležité. Tyto banky jsou obvykle velké a mají velký vliv na celkovou stabilitu finančního systému.

Dál v tweetu uvádí: Tyto fondy budou převedeny na SIB, fondy peněžního trhu amerického ministerstva financí (UST) a krátkodobé UST. Již nyní existuje tlak na převod hotovosti na krátkodobé UST a účty na peněžním trhu UST v důsledku výrazně vyššího výnosu dostupného na rizikově volné UST oproti bankovním vkladům.

Tyto výběry odčerpají likviditu z komunitních, regionálních a jiných bank a začnou ničit tyto důležité instituce. Zvýšená poptávka po krátkodobých UST povede ke snížení krátkodobých sazeb a komplikuje snahy Federálního rezervního systému o zvyšování sazeb k zpomalení ekonomiky. 

Již nyní tisíce nejrychleji rostoucích, nejinovativnějších společností s investicemi ve Spojených státech nebudou moci zaplatit mzdy příští týden. Kdyby vláda zasáhla v pátek a zaručila vklady SVB (výměnou za penny waranty, které by vymazaly většinu hodnoty kapitálu), tak by se tomu dalo zabránit a tržní hodnota SVB by mohla být zachována a převedena na nového majitele výměnou za injekci kapitálu. Byli bychom ochotni se na tomto podílet. 

Tento přístup by minimalizoval riziko jakýchkoli ztrát vlády a vytvořil by potenciál pro značné zisky ze záchrany. Místo toho si myslím, že je nyní nepravděpodobné, že by se našel kupující pro banku, která zkrachovala. Přístup vlády zaručil, že se více rizika koncentruje v SIB na úkor ostatních bank, což samo o sobě vytváří více systémového rizika. Pro ty, kteří tvrdí, že vkladatelé by měli být opuštěni, protože by to vytvořilo morální riziko, zvažte proveditelnost, kde každý vkladatel musí provést své vlastní kreditní posouzení banky, se kterou si přeje spolupracovat. Jsem poměrně sofistikovaný finanční analytik a i přesto považuji většinu bank za černou skříňku navzdory tisícům stránek podaných zpráv SEC k dispozici na každou banku.

Zpátky k věci, vrcholové vedení SVB zkrátka udělalo zásadní chybu. Krátkodobé vklady investovaly do dlouhodobějších aktiv s pevnou úrokovou sazbou. Poté krátkodobé sazby vzrostly a následoval run na banky. Vrcholový management to pokazil a měli by přijít o práci.

Můj přehled rozvahy SVB naznačuje, že i v likvidaci by vkladatelé měli nakonec dostat zpět asi 98% svých vkladů.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Tak ještě doplním, jeden zájemce by už byl😉:

Tesla CEO Elon Musk tweeted that he is "open to the idea" of Twitter buying SVB and turning it into a digital bank. Musk has said he wants to make Twitter a big payments player.

Výňatek z:

https://www.investors.com/market-trend/stock-market-today/what-to-do-as-sp-500-breaks-final-support-watch-jpmorgan-these-bank-stocks/

Zaujalo mě :

Můj přehled rozvahy SVB naznačuje, že i v likvidaci by vkladatelé měli nakonec dostat zpět asi 98% svých vkladů.

Pokud to znamená že zpenězitelný majetek banky pokryje určitě naprostou většinu vkladů tak snad nic nebrání rychlé likvidaci formou převzetí jinou bankou.

A o těch, kteří to shortovali, budeme za pár let sledovat filmy 😁

Osobně doufám, že k systémové nákaze nedojde. Doufejme, že se to do pondělka vyřeší. I když o tom pochybuji. Vyřešit takový problém za víkend je poměrně nereálné. Osobně jsem zvědavý na pondělní dění kolem celé situace.

Vláda by měla chránit vkladatele v případě selhání banky a zároveň se snažit minimalizovat rizika pro celý finanční systém, jinak to bude ostrý.

Koncentrace rizika v SIB na úkor ostatních bank je nebezpečná a může vést k dalšímu systémovému riziku, pozor na to. Jsem zvědavý jak zakročí, čas ale neúprosně běží...

Je zarážející, že vláda nechává banku SVB Financial selhávat bez ochrany vkladatelů. To ukazuje, že finanční systém je stále dost zranitelný, a že se nám nepodařilo vyřešit problémy, které vedly k finanční krizi v roce 2008.

Timeline Tracker Overview