3 varovné signály, které značí brzký příchod recese

Slovo recese je v medicích skloňováno v poslední době čím dál tím častěji. Zdá se, že budoucí výhled světové ekonomiky není už tak růžový jak býval a výrazně se zvyšuje riziko případné recese. Ty ale nepřicházejí jen tak z ničeho nic a něco jim vždy předchází. My se v tomto článku podíváme na 3 varovné signály, které na základě historie mohou značit její brzký příchod. 

Čeká nás v příštích letech recese? 

Sentiment se zhoršuje. To také nevěstí nic dobrého z prostého faktu, že negativní přesvědčení může vést k negativním výsledkům.

Pojďme si rozebrat 3 hlavní signály, které mohou být předzvěstí případné recese: 

Výnosová křivka

Dne 29. března se na trhu státních dluhopisů objevil velmi děsivý signál. Výnos desetiletých státních dluhopisů na několik okamžiků klesl pod výnos dvouletých státních dluhopisů.

Technicky to znamená, že krátkodobé dluhové nástroje přinášejí vyšší výnos než dlouhodobé nástroje s podobným rizikem. Je to také pozoruhodný ukazatel blížící se recese. K inverzi výnosových křivek dochází jen zřídka, ale je zde spojitost, kterou stojí za to pochopit.

Špatnou zprávou je, že inverzní výnosové křivky předcházely každé recesi od roku 1955 s jednou výjimkou v roce 1960!

Dobrou zprávou je, že tento poslední výskyt nebyl dostatečně dlouhý na to, abychom z něj mohli vyvodit přesvědčivé závěry. Studie ukázaly, že invertované výnosové křivky zůstaly invertované nejméně týden, když tyto recese vyústily. To naznačuje, že obavy by mohly být přehnané.

https://twitter.com/Schuldensuehner/status/1511097926159843338

Obavy ze stagflace

Stagflace je jedním z často používaných slov, která kolují v souvislosti s naší současnou ekonomikou. Je charakterizována kombinací vysoké inflace, zpomalujícího se hospodářského růstu a trvale vysoké nezaměstnanosti.

Důvod, proč jsou někteří ekonomové znepokojeni, souvisí s balancováním mezi inflací a nezaměstnaností. Jedním z problémů je, že většina ekonomických nástrojů boje proti inflaci vede ke zvýšení nezaměstnanosti.

Spotřebitelský sentiment

Spotřebitelská nálada na počátku dubna pokračuje v sestupné cestě. Index spotřebitelské nálady Michiganské univerzity (MCSI) pokračuje v poklesu podle všech měřitelných srovnání. Index skončil v březnu na úrovni 59,4 %. Tato hodnota představuje pokles oproti předchozím období. 

Jak mnozí čtenáři možná tušili, hlavním důvodem vlažných údajů o sentimentu je inflace. Údaje o spotřebitelské náladě byly také negativně ovlivněny pokračující ruskou válkou na Ukrajině a obavami z Covidu-19. Domácnosti v podstatě negativněji hodnotí své finanční vyhlídky do budoucna. Riziko zde spočívá v tom, že psychologické účinky negativního sentimentu se přidají k chování spotřebitelů způsobem, který způsobí zhoršení ekonomiky a její další směřování k recesi a prodloužení poklesu.

Spojení všech zmíněných 3 úkazů je historicky velmi silným signálem přicházející recese. Ačkoli tyto signály nemusí ve výsledku znamenat nic vážného, je dobré o nich mít povědomí a vědět, co nám mohou naznačovat. 

Nikdo, kdo čte tento článek, si recesi s největší pravděpodobností nepřeje. Já ji také rozhodně nechci. Navzdory tomu, co si přejeme, nás však může čekat dlouhodobý pokles!

Nejedná se o investiční doporučení, nýbrž o můj názor. Informace použité ve článku jsem čerpal z práce autora jménem Alex Sirois. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Inverzní výnosová křivka není dobré znamení :/

historicky určitě ne