S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Spotřebitelské ceny opět zmírnily svůj růst

Vzhledem k postupnému zmírňování meziročního růstu spotřebitelských cen nelze očekávat, že by Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby nad současnou úroveň. Případné snižování úrokových sazeb zřejmě přijde až ve chvíli, kdy se inflace dostane pod úroveň základní úrokové sazby.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v květnu na úroveň 11,1 procenta. To bylo o 1,6 procentního bodu méně než v dubnu. V následujících měsících lze očekávat další zmírnění růstu inflace, takže již ve druhém pololetí dosáhneme jednociferné úrovně. Vysoká inflace snižuje kupní sílu úspor a vede k poklesu reálných příjmů většiny českých domácností. V důsledku vysoké inflace tak dochází k poklesu životní úrovně v naší zemi.

V květnu došlo k meziročnímu zvýšení cen spojených s bydlením. Například stouply ceny vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta, elektřiny o 24,8 procenta či tepla a teplé vody o 41,3 procenta. Rovněž došlo k růstu cen u některých potravin. Ke zdražování došlo například u rýže o 23,2 procenta, zeleniny o 21,5 procenta a cukru o 58,7 procenta.

Lidé si letos připlatí za rekreaci. Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 17,8 procenta. Přesto je o nabídky cestovních kanceláří velký zájem. Ceny stravovacích služeb zdražily o 15,1 procenta, podobně jako ceny ubytovacích služeb, které se meziročně zvýšily o 14,5 procenta. Naopak výrazně radostnější pohled na ceny se nabízí řidičům při tankování pohonných hmot.


Pokud roste inflace, musíme buď vydělat více, nebo se uskromnit. Ta první cesta je sice bolestivější na začátku, ale časem se to vyplatí.

Zajímavé shrnutí, děkuji.

Já naštěstí dovču zařizoval už začátkem roku, takže ten nárůst mi ani tak hrozný nepřišel.

Tohle zadržování potažmo vysoké ceny budou na trhu ještě nějakou dobu i po inflaci. Třeba cukr na burze již pomalu zlevňuje, ale ne nějak drasticky. To se holt projeví až za nějaký čas. Do té doby se musíme nejlépe zbavit dluhu jako stát a pak se nám bude žít lépe.

No já to tak pozitivně nevidím a to z toho důvodu, že inflace byla nějaká a bude ještě nějakou dobu, ale těm lidem se mzda nezvedá adekvátně a mnohy ceny věcí jsou jak v Rakousku, ale lidi nemají plat Rakušáka.. Absolutně si nedokážu představit, že bych měl průměrnou nebo lehce nadprůměrnou mzdu...

To ani netvrdím, ale myslím, že Česko je super země a při pohledu trochu zdálky to je vidět. Nemusíme všichni vydělávat 100k měsíčně aby se nám žilo dobře. A ta cesta taky bude nějakou dobu trvat.