S&P 500 ^GSPC 5,247.36 -0.37%
Microsoft MSFT $417.64 -2.69%
Tesla TSLA $179.75 +2.02%
Alphabet GOOG $173.83 -2.01%
Amazon AMZN $179.32 -1.49%
Nvidia NVDA $1,131.19 -1.49%
Meta META $467.86 -1.37%
Apple AAPL $191.42 +0.59%

Kašlu na rady Warrena Buffetta a Charlieho Mungera...

Warren Buffett a Charlie Munger jsou bezpochyby žijící legendy investování. Možná jsou bez nadsázky nejlepšími investory historie. Řídit se jejich radami zní navíc tak jednoduše, že? Prostě sázet na osvědčené podniky a držet tyto akcie dlouhodobě. To samé si myslel i uživatel Redditu, na jehož rozhořčení se chci teď zaměřit. Ono to totiž zas až tak jednoduché asi nebude...

I ta nejbezpečnější taktika vás může připravit o peníze

Dneska jsem si tak klasicky projížděl Reddit - a zaujal mě nadpis "I decided to not listen to Buffett and Munger" to zní jako docela odvážný statement. Většině lidí bych totiž doporučil přesný opak. Mrknul jsem se tedy co ten uživatel píše a mám k tomu několik poznatků. V tomto vlákně na Redditu se tak trošku svěřil s tím, že prostě špatně pochopil "Buffettovskou" taktiku a spálil peníze.

If you listen to Buffett and Munger’s advice of going all-in on your best ideas you are creating a tremendous amount of path risk for yourself and unless you believe you are as smart as Buffett and Munger, it could sink your ship or at least put a huge dent in your net worth.

Doporučuji přečíst celý příspěvek, ale je zřejmé, že si vzal k srdci Buffettovu metodu, že když něčemu věříte tak není důvod nejít "big" tedy tak nějak vsadit vše na jednu kartu. Tedy v případě tohoto uživatele na 3 karty, což je pořád žalostně malá diverzifikace. 

I no longer hold only 3 stocks, it’s more than 5 but less than 10, and this group includes two conglomerates that each hold more than 6 interests in different subsidies so I feel comfortable with the concentration. When I think about how concentrated I was before it makes me laugh and feel lucky I didn’t blow up.

Podle mě totiž tento uživatel tak trochu zapomněl brát v potaz selský rozum a nějakou trochu objektivní sebekritiku. Buffettův přístup funguje 100% jenom když jste Buffett. Pokud jste malý investor, můžete se inspirovat. Nemůžete se ale snažit dělat to úplně stejně. Logicky - nemáte stejné prostředky, zkušenost, informace a zdroje jako Warren nebo Charlie. 

Jak je z textu zřejmé - tento uživatel bezmezně věřil pouze 3 společnostem, což nemá s diverzifikací moc společného. Museli by jste mít opravdu nadstandartní analýzu a informace, nebo hromadu štěstí, aby vám vycházely všechny 3 investice. V textu to není řečeno přímo, ale jak si všimli hned v prvním komentáři: Jednou z těchto pozic nejspíš byla $BABA+0.9%, kterou bych tedy rozhodně nechtěl držet jako třetinovou pozici svého portfolia. 

Takže za mě: Buffettovský přístup ano, ale používat rozum a diverzifikovat 😇

Co si myslíte vy? Měl uživatel prostě jenom smůlu, nebo si o to od začátku vyloženě říkal?

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na příspěvek uživatele Redditu.

Váš názor?

Vote to see the results! 5 answers already!

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @bikowy má karmu 43 a je členem této komunity od 23/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Člověk musí hlavně spoléhat na sebe a nevěřit bezmezně nějakým radám 👍

Je to tak

Držet tak velký podíl v $BABA+0.9% v posledních 2 letech je hra na hodně tenkým ledě 😃

Jen teda doufám, že když už mu to spadlo tak to aspoň neprodal úplně dole...

Tak to už by snad musel bejt vyloženě blázen 😂

Jakej blázen by si myslel, že může investovat úplně stejně jako Buffett? Wtf 😂

No očividně tady kolega na Redditu 😂 ale mám pocit, že už se celkem poučil 🤷😹

Jestli měl jednu ze třech pozic v Alibabě tak se poučil určitě. A taky asi dost bolestivě 😂

No tak jestli měl od začátku 3 vajíčka v jednom košíku tak si o to vyloženě říkal. Navíc jestli jedno z těch vajec bylo $BABA+0.9%, která byla už třeba před 3 roky dost riskantní volba