Bitcoin není protiinflační měna: Ukážu vám, proč nebude růst i nadále

Rok 2022 je velice náročný pro akcie, ale i pro kryptoměny v čele s Bitcoinem $BTCUSD-0.6%. Už po několikáté v tomto roce zaznamenáváme vícedenní propad, možná vám to ani nepřijde, ale jsme opět blízko hrany korekce na trhu. Od počátku $BTCUSD-0.6% je nám tvrzeno, že nám tato kryptoměna poslouží jako protiinflační aktivum, které bude lepší než zlato. Dnes vám tento ''fakt'' vyvrátím a následně rozeberu další vývoj.

Nejlepší ochrana před inflací? Nemyslím si.

O pádu ceny Bitcoinu a možné příležitosti k investici píšu i zde: Šetřete si peníze: Bitcoin bude padat i nadále a vytvoří nám lákavé vstupní podmínky | Bulios

Kryptotrh začal rok s cenovými turbulencemi uprostřed amerického Federálního rezervního systému (Fed), který zvýšil úrokové sazby, vysokou inflaci a pokles obecných akciových trhů. Celková tržní kapitalizace kryptoměn na začátku listopadu 2021 krátce dosáhla historického maxima na úrovni 3 bilionů USD a klesla na 1,87 bilionu USD, přičemž Bitcoin $BTCUSD-0.6% nyní dosahuje přibližně 41 000 USD ( -11% meziročně).

To nám dává příležitost dekonstruovat mýtus, že Bitcoin $BTCUSD-0.6% je vnímán jako zajištění proti inflaci z hlediska technologického designu a jak se aktivum chovalo během nedávného vysokého inflačního prostředí.

Nejlepší protiinflační zajištění?

Nový týden začínáme opět se ztrátou.

Bitcoinový protokol je pojmenován jako deflační (odolává inflaci). Nové Bitcoiny $BTCUSD-0.6% se těží pomocí výpočetního výkonu a odměny za těžbu jsou předem určeny, odměna se každé čtyři roky snižuje na polovinu, a proto je nová nabídka ''Bitcoinových polovin'', což činí z plánu vydávání Bitcoinů $BTCUSD-0.6% konzistentní a předvídatelný. V současné době je již v oběhu více než 90% Bitcoinů $BTCUSD-0.6% a maximální nabídka je omezena na 21 milionů. Míra inflace Bitcoinu $BTCUSD-0.6%, vypočtená jako procento nových vydaných mincí děleno aktuální nabídkou, je v současné době na úrovni 1,8% ročně a po příštím půlení kolem března 2024 se má opět snížit.

  • Fakt, že odolává $BTCUSD-0.6% inflaci lépe než zlato je z mé strany neadekvátní přirovnání. Minulý týden přišly negativní zprávy, co se týká fedu, růstu míry inflace a nejnovější obavy z Covidu, reakce Bitcoinu všichni dobře známe, pád dolů.

Technicky řečeno, Bitcoin $BTCUSD-0.6% by měl být dobrým nástrojem pro zajištění inflace, ale proč se cena na nedávných trzích nechovala odpovídajícím způsobem?

Co je za tím?

Současná míra inflace se pohybuje kolem 7,9 % v USA a 5,8 % v eurozóně. Geopolitická rizika vytlačila ceny energií a komodit ještě výše, což naznačuje pravděpodobné pokračování vyšší inflace dále do roku 2022. Různé třídy aktiv reagovaly na tuto vzrůstající inflaci odlišně. Zajímavé je, že cena Bitcoinu $BTCUSD-0.6% nenásledovala jiné nástroje pro zajištění inflace, jako je zlato nebo komodity, ani se neobjevila ve vysoké korelaci s rizikovými aktivy, jako jsou technologické akcie.

  • To je v rozporu s široce citovaným příběhem o tom, že bitcoin je "zajištění proti inflaci", místo, kam můžete vložit své peníze, když fiat měny ztrácí hodnotu v reálném světě. Jaká by mohla být možná vysvětlení?

Vysvětlení:

1) Rodící se třída aktiv s krátkými výsledky

Bitcoin $BTCUSD-0.6% byl vytvořen až v roce 2009 a jeho mainstreamové přijetí začalo až v roce 2019. Během tohoto období globální rozvinuté ekonomiky nezaznamenaly velkou inflaci, aby otestovaly, jak by na takové podmínky reagovaly. Rok 2021 byl poprvé, kdy byl Bitcoin $BTCUSD-0.6% podroben zkoušce ve vysoce inflačním prostředí. Tradiční inflační zajišťovací aktiva, jako je zlato, komodity a reálná aktiva, prošla několika inflačními cykly.

To jim poskytlo čas přilákat investory a stát se něčím jako nástroj pro zajištění inflace. To je důležité, protože investorům nějakou dobu trvá, než jsou přesvědčeni, že aktivum zachovává hodnotu.

Bitcoin $BTCUSD-0.6%, jako rodící se trh, se liší od ostatních tradičních aktiv, jako je zlato / komodity, zejména v oblastech, jako jsou: Tržní infrastruktura, maloobchod vs institucionální účast, dostupnost produktů, derivátové nástroje. Tyto faktory znamenají, že trh s Bitcoiny $BTCUSD-0.6% je v zásadně odlišné fázi vývoje od tradičních aktiv. Je rodící se a v této fázi aktivum právě začalo být přijímáno velkými institucemi.

2) Vysoká inflace není jediným faktorem ovlivňujícím globální trhy v tomto roce

Rok 2021 je příliš krátká doba na to, aby bylo možné posoudit, zda je bitcoin zajištěním proti inflaci. Globální trh nezaznamenal od roku 1982 vysoké inflační prostředí, jako je to současné. Kromě inflace existují geopolitické faktory, postcovidové hospodářské oživení a další makroekonomické faktory, které řídí výkonnost aktiv. To může být důvod, proč zlato jako tradiční zajištění proti inflaci nereagovalo až do roku 2022 na vysokou inflaci.

Závěr

Investoři obvykle investují do zlata, nemovitostí, komodit a dalších reálných aktiv, aby se ochránili před budoucí inflací. Rok 2021 vytvořil soubor složitých tržních podmínek, které poskytly příležitost představit Bitcoin $BTCUSD-0.6% a další kryptoaktiva jako potenciální investiční nápad. Tato rodící se třída aktiv zavádí likvidní růstový potenciál pro investory, aby měli přístup k technologii blockchain. Vzhledem k tomu, že se vyvíjí více případů použití a institucionální adopce pokračuje rychlostí protokolu, kryptoaktiva, jako je Bitcoin, porostou, aby se stabilizovala a mohla by v budoucnu potenciálně fungovat jako efektivní řešení uchovatele hodnoty.

  • Prozatím tedy Bitcoin neřadím jako protiinflační aktivum.
  • Zároveň očekávám další kolísání na hraně recese, pro nás to značí pouze dobrou příležitost pro nákup. Očekávám, že se kryptotrh opět povznese nad všechny negativa, kterým čelí a bude nadále růst a prosperovat. 
  • Očekávám, že se situace zlepší jakmile utichnou nejistoty na trhu ohledně všech již zmíněných faktorů. Nicméně inflační prostředí nás má provázet celým rokem, což může znamenat kolísání na trhu.
Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Autor @pb2205 má karmu 567 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Tsk BTC poslední dva roky kopíruje trh, myslím si že už to není tak zajímavý jako kdysi. Teď těm kryptoměnam pomůže maximálně nějaký hype od miliardáře.

Tak prvne bych chtel poznamenat, ze BTC bylo "vytvoreno" 2008, dale pisete ze doba, kdy se da posuzovat jestli se to da povazovat za pojistku proti inflaci je prilis kratka, takze bych to same ocekaval pro podlozeni toho protitvrzeni;) Ze sve podstaty, kdy se neustale emituje mene novych jednotek a ty vytezene se ztraci je to aktivum deflacni, oproti fiat menam, ktere se z obehu "stahuji" pouze kdyz je splacena pujcka, hypoteka, dluhopis atp. docela pochybuju, ze mnozstvi techto penez bude v realu nekdy klesat.

Z pohledu meho se da jako pojistka proti inflaci fiat men povazovat cokoliv, co dlouhodobe udrzi svou hodnotu v case a tento ucel BTC plni jako nejvykonnejsi aktivum s rustem cca 200%pa.

Nepřijde mi, že by $BTCUSD-0.6% od počátku roku (kdy se začala zvedat inflace) rostl.

-12% od začátku tohoto roku, kdy se začalo míchat s úrok. sazby a inflací.

Takže akcie které od zacatku roku padaji  se najednou za pojistku proti inflaci považovat nebudou? Zlato dělá co? Jde bokem takže také proti inflaci nefunguje? Psal jsem že to od začátku obchodování dalo cca 200%pa coz inflaci bezpecne pokrylo. Pokud hledáte aktivum které přesně reaguje na inflaci, tak doporučuju protiinflační Dluhopis Republiky;)

Další strašení 😃

Hrozný, co? Na to Lambo si budeš muset asi počkat ještě 😂

sakra, no co už 😆

Také jsem zastánce toho, že to není nejlepší obrana proti inflaci.

Neříkám, že v budoucnu nebude dobrou obranou. Bavím se čistě o aktuální době, proto tvrdím stále, že jsou zde lepší možnosti pro obranu.

Já jsem stará škola, inflace : obrana zlato.

Doufám, že to nebude takto volatilní po celou dobu inflačního období, které se možná natáhne až do roku 2023🤦‍♂️

Těžko říct, co bude za měsíc😄 Celý rok bych si netroufnul odhadovat, ale pokud se bude tento cyklus opakovat, tak máme jasno.