Burrita a AI - bude Chipotle jedním z vítězů příštích let?

Dnes bych se chtěl, inspirován posledním videem Joe Carlsona, podělit o pár myšlenek okolo firmy, jejíž jméno asi část z vás zná, část o ní slyší možná poprvé, ale na mém radaru nikdy moc aktivně nebyla - Chipotle $CMG-0.7%

CMG
$2,219.17 -$14.66 -0.66%
1 Day
-0.66%
5 Days
+1.17%
1 Month
+3.21%
6 Months
+29.22%
1 Year
+16.06%
YTD
+42.27%
5 Years
+304.7%
Max.
+4,333.55%

Chipotle je americký řetězec fast food restaurací s mexickým jídlem - burrita, quesadilly atd. Cílem Chipotle je dodávat zákazníkům ve svých restauracích rychlé a zároveň kvalitní jídlo. Podle vlastních slov jim na veškeré nabízené produkty stačí celkem 53 ingrediencí v různých kombinacích.


V každé restauraci se jídlo připravuje stylem "montážní linky" kdy 1 pracovník obsluhuje jenom svojí určenou část přípravy. V každé fázi přípravy rovněž vidíte pracovníkovi pod ruce odkud a co vám do vašeho objednaného burrita dává. 


Chipotle narozdíl od jiných fast food řetězců typu $MCD+0.1% nebo $QSR+0.8% má podle provedené analýzy spol. Numerator svojí zákaznickou bázi mezi středně a vysokopříjmovými lidmi z měst, a s vyšším vzděláním tzn. s daleko predikovatelnějším a stabilnějším příjmem, který můžou utratit. To pomáhá Chipotle udržet stabilní marže i přes růst cen potravin. Průměrný zákazník podle analýzy navštíví Chipotle 9x ročně a utratí v něm v průměru 150$.

Nicméně s cenou akcie skoro 2000$ a metrikami, které na první dobrou nekřičí "undervalued" si asi říkáte, že to není nic pro vás. To ale může být omyl. 

Svět se soustředí na to jaký ekonomický benefit přinese robotizace/automatizace a AI technologickým a výrobním podnikům. Kdo ale může signifikantně těžit z rostoucí automatizace a AI jsou rovněž restaurační byznysy - $MCD+0.1% $WEN+1.5% $QSR+0.8% apod. Zejména pak ty z nich, u kterých zákazníci primárně nekonzumují jídlo na místě, ale berou si jídlo to-go, skrze drive thru nebo využívají donášku. 

Benefity zapojení automatizace a AI v restauračním byznysu leží např. v nahrazení člověka při přijímání objednávek a z toho plynoucí úspoře nákladů, které by se následně měly odrazit ve vyšších dosahovaných maržích. Řetězec $WEN+1.5% v květnu 2023 ohlásil navázání partnerství s $GOOGL-2.0%, kdy plánuje zapojit jejich AI chatbota do procesu přijímání objednávek skrze drive thru okénko.Samotné Chipotle v loňském roce mj. představilo robota jménem "Chippy", který automaticky vyrábí tortillové chipsy.  https://www.youtube.com/watch?v=aa4DY68Lwi0 

Zároveň testuje robota "Autocado", který dokáže oloupat a rozpůlit avokádo, a zároveň z něj odstranit pecku. https://www.youtube.com/watch?v=JDF-F1ttQ_M 

Pokud se integrace robotů a AI do restauračních řetězců podaří, otevírá to velký potenciál k růstu efektivity, ziskovosti a následnému téměř nevyhnutelnému růstu cen akcií těchto řetězců.

Burrito anyone? :)

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Pokud ostatní řetězce uvidí třeba u toho Chipotle úspěch, tak okamžitě také naskočí. A brigádníci nebudou mít co žrát. 😁 A burrito s poděkováním odmítnu - nic pro mě.

No hlavně u těch mašin bych rád viděl návratnost. Škoda, že v tom videu nezmiňuje jejich nákladovost a efektivitu. Co tak letmo vím, tak ve výrobním průmyslu je potřeba neustálý servis a údržba. Platit za takové podniky násobky jak u softwarové společnosti se mi moc nechce, ale moc do toho nevidím, určitě to stojí za důkladnější průzkum.

První co mě napadlo při úpravě toho avokáda bylo, když to té mašině zabere o 30min méně času, kolik pak zabere čištění té mašiny?;)

MCD dokonce na objednávky už AI pouziva na nekterzch pobockach. Chipotle jinak znam, vymyslene to maji teda hezky, ale s pravym mexickym buritem se to srovnat neda ;) ale pokud jim to pojede, tak by to mohl jednou byt dalsi MCD.