S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Jak přistupujete k vybírání zisků?

Jedna věc je být dlouhodobý investor - dejme tomu v indexech. Pokud ale kupuji konkrétní akcii - tak je to do jisté míry z mého pohledu spekulace - obzvlášť pokud se nejedná o dividendovou akcii - zkrátka počítám s tím, že cena akcie vzroste.

Co byste dělali, když jste na dané akcii třeba 70% v plusu? Drželi dál? Nebo vzali zisk a poohlídli se po jiné příležitosti? Bohužel jsem v XTB nenašel možnost zamknout si zisk pomocí nějakého příkazu, který by stoupal s cenou a v případě poklesu o nějakou částku prodal.

Zajímá mě, jak to vidí ostatní. Pro mě je důležitá primárně ochrana kapitálu (nechci extrémně riskovat - peníze jsem pracně vydělal a nesnáším dobře ztrátu). Proto mi přijde lepší si vzít profit 70% (je to bezpečnější) ale zároveň se připravím o další profit v dalších letech, který je ale nejistý, zatímco momentální profit mám jistý.

Díky.


Nepozerám sa až tak na jednotlivé tituly ale na portfólio a tiež na jeho investičný horizont.

Vždy se snažím tyto tituly držet dokud mi to valuačně dává smysl. Jakmile to vidím jako nadhodnocené, tak se toho zbavuji. Na druhou stranu třeba takto jsem prodával Metu někde na 240$ a mohl bych pokračovat. Dále je to ve chvílích, kdy potřebuji cash na jiný titul, či když nějaký titul ztratí momentum.

Tak teoreticky tu pozici můžeš zavírat postupně. Mi třeba po covidu $BAC-1.5% vylitla zhruba o 100%. Odprodal jsem půlku pozice a zbytek nechal jako lotto.

Vznikla mi tak risk free pozice, na které už nemůžu prodělat.

Toto je třeba jeden ze způsobů jak to řešit. 😉

Díky, to je pravda, nenapadlo mě to. Takto jsem to dělal s kryptem, ale nějak mi to nedocvaklo, že tento postup můžu použít i u akcií. To je dobrý nápad. Díky.

Je to hodně individuální. Já to dělám třeba jen u akcií, které fakt vylítnou během poměrně krátké doby.

Já dávám do akcií asi 25 % svých investorských peněz. Je to ale ta nejzávažnější forma investování pro mě. Takže to beru trochu i že mě to musí bavit, takže krom dividendových akcií s klidným srdcem vyberu 30-40% zisk, a jdu dál s tím, že pokud poté nastane pokles tak se klidně znovu připojím….

Chápu, tohle je akorát relativně daňově nevýhodné z toho důvodu, že zrovna v posledním období ty akcie létají sem tam a prakticky u žádné kde mám to zhodnocení nemám splněný časový test.

Já osobně na to koukám "case by case", jasně danou exit strategy úplně nemám, každá situace je prostě jiná. 

Na začátku je asi fajn si najít odpověď na otázku, jestli jsem přesvědčený, že mi trh nabídne dostatek stejně dobrých/lepších příležitostí než to co právě držím/chystám se prodat. Příklad: Kdybych si řekl, že dneska prodám na ATH $MSFT-1.4% tak najdu teď na trhu firmu se stejně kvalitními charakteristikami za pro mě výhodný valuace? Řekl bych, že spíš ne, nebo jen za cenu lovení mezi výrazně míň kvalitními firmami. 

Pokud si myslím, že mám v ruce long term compoundera nebo něco kde ta runway je ještě dlouhá a fundamentálně se s tou firmou neděje nic blbě, tak není důvod prodávat. 

Pokud jsem si na něco zaspekuloval a materializovalo se to v můj prospěch, tak jsou pro mě v zásadě 2 scénáře: 
1) Prodám všechno, zamknu si zisk, který to udělalo a vyřešeno, nemusím nad ničím dumat
2) Pokud to náhodou udělalo cca +100%, tak si z toho vytáhnu +- to co jsem do toho vložil a zbytek nechám jet dál a uvidíme kam to půjde

Chápu. Takhle jsem si zaspekuloval třeba u Googlu, když se jim nepovedl start Barda a vydělal jsem a realizoval zisk. Ale je pravda, že to je zrovna firma u které věřím, že bude úspěšná i v budoucnosti, takže jsem prodávat nemusel.

Záleží na tom, o jakou akcii se jedná. Na jednom titulu jsem momentálně 117% v plusu a stále držím, protože akcii věřím.