S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Popis mojí taktiky v případě recese. Do čeho budete investovat vy?

Podzim patřil nezastavitelnému růstu všeho. Pak přišel leden a první otřesy trhu. Potom válka. Aktuálně je asi nejvíce skloňovaným slovem na trhu "recese". Mnoho lidí se shoduje na tom, že propad je téměř nevyhnutelný. Nechci sýčkovat. Ale na druhou stranu být připraven asi taky není od věci. Jaký je váš plán v případě propadu trhu? Máte nějaký?

Dost možná budou brzy naše investice krvácet

K této myšlence mě přivedl post na Redditu - https://www.reddit.com/r/dividends/comments/ua47uk/for_the_coming_recession/

Myšlenky některých přispěvatelů jsou zajímavé, jiné docela humorné. Zajímá mě ale spíš váš názor. Do čeho bude investovat/ co budete držet/ čemu budete věřit v případě, že opravdu přijde recese

Nejdřív nastíním svůj pohled. Samozřejmě se nejedná o žádné investiční doporučení ani radu. Jen sděluji své myšlenkové pochody a jak jsem na případnou situaci připraven já- příp. jaký je můj plán.

Recese je: Fáze poklesu v konjunkturním cyklu. V praxi se recese definuje jako období, kdy reálný hrubý domácí produkt klesá nejméně ve dvou za sebou následujících čtvrtletích, příp. třech za sebou následujících měsících. Též fáze hospodářského cyklu, ve které výrazně klesá celková poptávka, nákup spotřebních statků a investice, narůstají zásoby statků dlouhodobé spotřeby a zvyšuje se míra nezaměstnanosti.

Zdroj: Ing. Jindra Chválová, Minislovník ekonomických výrazů

Recesi tedy beru jako období trhu a světové ekonomiky, ve kterém uvidíme několik měsíců propadu téměř všeho. Co je ale podle mě podstatnější - sociální a ekonomické jevy k tomu navázané. Předpokládám, že přijde-li takovéto utlumení ekonomiky, budou na to navázány logicky takové jevy, jako je snížení poptávky po luxusním zboží, vyšší nezaměstnanost a celkově nižší množství utracených peněz.

A dále už se to na sebe nabaluje všechno se vším.

Nejdřív musím napsat, že můj pohled je takový, že ani při velkém poklesu nehodlám odprodávat nic ze svých pozic. Naopak recesi považuji za super příležitost nakupovat ve slevě. Praktikuji DCA (ale malinko se snažím vnímat situaci trhu). Investuji tedy pravidelně, ale pokud se dá třeba v řádu několika týdnů předpokládat lepší příležitost, tak si počkám. 

Za základní pilíř považuji při poklesu doplnění svých pozic indexů - $^IXIC a $^GSPC+0.7%. Dále pak dle situace své dividendové akcie jako je $O-0.2%, $VZ+0.8% nebo $KO-0.1%. Záleží opravdu na konkrétní situaci. 

Čemu bych se v každém případě vyhnul: Luxusní zboží a akcie společností, které vyrábí non-essential produkty. Zvláště pokud bude světová situace vypjatá. Pokud nebudou mít lidé peníze na pokrytí základnějších potřeb, tak si asi těžko půjdou kupovat luxusní kabelku od Vuittona, nebo 3x v týdnu do kina a do restaurace. Osobně bych se tedy zaměřil spíš na akcie spojené s produkty a službami, které lidé vyřazují až úplně poslední - jídlo, komunikace, energetika atd. Takové společnosti jako $WMT+0.8%, $PG+0.1% a $CVX+0.5% budou nejspíš potřeba až do úplně poslední chvíle. 

To je jen takový můj skromný názor a shrnutí. Více klidně můžeme probrat v komentářích. V každém případě bych ale rád slyšel váš názor. Taktiku. Jak jste (pokud jste 😂) připraveni na nějakou takovou situaci? 

Disclaimer: Toto není investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na základě diskuze na Redditu a mé amatérské analýzy.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 385 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Chalani nezapojili ste sa niekto nahodou do SPACu kt. teraz ponukal Wood&Co please?

Já jsem fanoušek crypta a nebál bych se tam zabrousit :)

Já bych v případě recese nakupoval dividendové krále a zlevněné společnosti jako Apple, Google atd....

Asi tak bych to viděl taky..

Silná konkurenční výhoda, zajeté společnosti se silnými základy a historií prověřené všelijakými výkyvy a ještě koupené levněji... co víc si přát

Sen každého investora, ale je potřeba vybírat s rozumem

No nevím... Jako že lidé přestanou kupovat kabelky od Vuittona, protože nebudou mít peníze na pokrytí základních potřeb?... Tahle sorta lidi má miliony, desítky milionů, miliardy. Ta představa, že by neměli na domácnost je taková směšná no. Vuittonky samozřejmě nekupuje matka od 5 děti, co nemá na nájem... 😂

To byl spíš příklad. Myslím takovou tu "střední třídu". Která si čas od času udělá třeba radost a koupí si (plácnu) foťák za 50 tisíc. Když ale výrazně vzrostou náklady na život, tak se výrazně sníží frekvence takových nákupů. Uznávám, že LV byl blbej případ. Podobně jako stálý zákazník $RACE+0.6% asi taky neřeší, že má dražší nájem a proto si novou 812 koupí až příští měsíc... :D proto píšu, že je potřeba použít rozum a promyslet si to sám. Ale myslím, že myšlenku jsem vyjádřil dobře 😇

No a co ten $BTCUSD-0.5%? 😋

Nojoo, vidíš. Ten jsem nezmínil. Ten považuju taky za dobrou pojistku proti propadu trhu. Nebo spíš jako pojistku v případě ještě většího průseru. 😂

$BTCUSD-0.5% je lék na všechno přeci 😁

BTC budem naberat na 27 a 30tis. USD

Moje taktika bude snažit se neotevírat brokery 😂

Tak to mám nastaveno už teď 😁 Nerad bych jednou dopadl jako kamarádi, kteří sledují (nebo mají na hodinkách, wtf) cenu $BTCUSD-0.5% co 30 minut, jako by to mělo něco změnit 😂

Ale přece když budeš úporně sledovat tu cenu, tak to polete nahoru jaxviňa 😂

Přikoupit $TSLA+3.2% a věřit Muskovi 😂

Jako řekl bych ti, že to není moudrý. Ale posledních několik měsíců/let mám pocit, že by mu to fakt snad mohlo projít... 😂😂😂

Tak jest :D

Mají nějaký plán připravený třeba @pb2205 , @sooskristian , @victor_nettoyeur , @kevinporters ? 🤔

Ja si pôjdem moje crypto 😀

V případě recese? Přikupovat mnoho akcií ve slevě jako důchodce v 6:55 před Kauflandem😅😅 Rozhodně bych investoval rovnoměrně do všech pozic, ale nejvíc se přikloním k posílení defenzivních/ dividendových pozic, takže třeba $KO-0.1%, $PM+0.3%, $PG+0.1% pro začátek.

Uvidíme se ve frontě kolego 😂😂

Tak predne bych chtel poznamenat ze jsem amater, bez ek. vzdelani a v investovani stale zacatecnik, takze bych nerad nekoho ovlivnoval svym nazorem;)

Jsem pripraven delat co jsem si naplanoval, tzn investovat do silnych spolecnosti s velkou konkurencni vyhodou. V obdobi utahovani monetarni/fiskalni politiky bude jeste vic zalezet na tom v jakem stavu ma spolecnost balance sheet, takze nebudu investovat do mladych firem ktere spolehaly na levny kapital nebo do tech, co jsou silne zadluzene. Naopak se mi libi, ze nejspis v tomto case dojde k levnejsim akvizicim a nasyslena cash se pouzije na posilovani pozic na trhu. 

Pokud na trhu dojde k delsi stagnaci nepo propadu, tak budu duverovat predevsim sve pozici v BRK, ktera bude cekat na telefonu pripravena alokovat svuj kapital do kvalitnich spolecnosti v problemech. Urcite bych se take rad zameril na svuj watchlist, kde je par jmen, ktere jsou aktualne velmi drahe.

V neposledni posledni rade take spoleham na svou cast ptf umistenou v BTC, ktera mozna v prvni fazi vyplachu bude trpet kvuli sve risk on povaze, ale citim, ze se na nej obraci cim dal vetsi pozornost a prostredky, ktere budou v prubehu casu dobre zhodnoceny.  

No a na zaver timto dekuji Alence, ze jsem mohl dat svou zeleznou zasobu do Dluhopisu Republiky, ktere si nejspis podrzim dele nez jsem ocekaval tak snad na tom statni pokladna nevykrvaci;)

Super. Díky za postřehy! To s dluhopisy je taky good point. Já je ale bohužel prošvihnul 😁 Každopádně pokud nějaká krize opravdu přijde, tak ta smrtnost malých a nestabilních firem bude podle mě vážně monstrózní, to jsem chtěl taky zmínit. A zase to ještě přiživí tu nezaměstnanost.