S&P 500 ^GSPC
4,975.57
-0.60%
Nvidia NVDA
$694.52
-4.35%
Tesla TSLA
$193.76
-3.10%
Amazon AMZN
$167.08
-1.43%
Apple AAPL
$181.56
-0.41%
Meta META
$471.75
-0.33%
Microsoft MSFT
$402.79
-0.31%
Alphabet GOOG
$142.20
+0.31%

Me přijde naprd, že si to další politik může zase nějak změnit

To je na tom to nejvíc odstrašující. Že jediným politickým rozhodnutím to může jít celé do kelu.

Bohužel to tak je, ale až zas tolik bych se toho nebál.

Moc mne to kvůli tomu nelaka

Myslím si, že je to dobrý krok kupředu a pro mnoho lidí to může být skvělým odrazovým můstkem. Pro ty, kteří si již investují sami, to ale nejspíše postrádá smysl. Nechci si nikde zamykat peníze.

A ještě doplním, že těch 0.5% za správu udělá markantní rozdíl v dlouhodobém hledisku (což je pro mnohé tento případ).

Podle mého má tem systém hlavní nedostatek je státní. Nechápu proč pořád politici musí vymýšlet „kolo“ obvykle ho totiž vymyslí trochu hranaté a jsou schopni to vydávat za jeho hlavní výhodu. Mohli by sice převzít nějaký fungující systém třeba Austrálie, ale ne. Musí vymyslet svůj. Za mě má hlavní nevýhodu, že je státní. Soukromé společnosti mohou přispívat, ale je to podle podmínek státu a na něm závislé. Pro banky je to pořád retail a jednotlivci nemají sílu, aby si zajistili malé poplatky a dobrou správu, i když toto jejich spoření stát zvýhodňuje a zaměstnavatel podporuje tak 0,5 % je poplatek stále vysoký. Pokud by se soukromé společnosti mohly sdružit a ukládat do opravdu soukromého zaměstnaneckého důchodového fondu, tak by si vyjednali určitě lepší podmínky. Troufám si tvrdit, že pokud by byl umožněn vznik opravdu soukromého pojištění pracujících tak například důchodový fond zaměstnanců v autoprůmyslu by si určitě vyjednal poplatky ne v desetinách ale setinách a nespravovalo by to Portu ale třeba BlackRock.

Za mě bezpředmětné, jelikož socka zaměstnavatel nám nepřispívá ani korunu. Takže bych řekl, že pro ty, co nemají příspěvky tak, jako já, je to k ničemu a negativa převažují na pozitivama.

Je to tak.

Z mého pohledu je DIP v konceptu krok správným směrem, ale v současné podobě je to pro většinu populace neatraktivní produkt. Já mám i dost velké pochybnosti o tom, že zaměstnavatelé se nějak zásadně budou hnát do toho rozdávat zaměstnancům "free money" příspěvkem na DIP což by měla být ta hlavní incentiva proč něco takového využívat (ne odpočet na daních). A se stabilitou právního prostředí, kdy stačí aby se vyměnila vláda, a to co platilo předchozí dva roky už zase neplatí, je parkování peněz někam kam na ně nemůžu do důchodu šáhnout dost nebezpečný.

Je to tak. Stačí mávnout politickým proutkem a celý DIP může jít do kelu.

Za mě to smysl, to už ať si lidi koupi ETF....

To je celkem krátkozraké. V DIPu můžeš mít klidně jen ETF. Portu to teď nabízí za 0,5% p.a. Pokud třeba takový XTB začne DIP nabízet ještě za nižší poplatek, jsme na velmi zajímavým investičním, do důchodu připraveným, produktu.

nemyslím si že XTB to bude nabízet, DIP bude mít smysl pro někoho komu za A zaměstnavatel přispěje a za B od 4000 měsíčně se dostaneš na daňovou úsporu 48 000 kč pokud to dokážeš uplatnit.... já jako podnikatel nejsem pevně rozhodnut.....mohu si v budoucnu přispět sám sobě a vytáhnout ta peníze z firmy nezdaněné, které bych stejně investoval a získat tak daňovou úlevu což smysl má.