Czy lepiej kupić akcje VISA czy Upstart?

Te dwie firmy z branży fintech prowadzą bardzo różną działalność, ale obie mogą mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Visa to wiarygodne akcje, które w dłuższej perspektywie czasowej osiągały lepsze wyniki niż rynek i istnieją powody, by sądzić, że tak będzie nadal. Upstart Holdings to nowa spółka, która w ubiegłym roku odnotowała znaczny wzrost, a obecnie spadła ze swoich szczytów. W tym artykule sprawdzimy, która z nich jest lepszym wyborem, jak radzą sobie obecnie oraz jaki jest ich potencjał i wycena.

Visa

Jak sobie radzą

1) WIZA

Visa Inc. $V+0.1%działa na całym świecie jako firma zajmująca się technologiami płatniczymi. Firma ułatwia dokonywanie płatności cyfrowych między konsumentami, handlowcami, instytucjami finansowymi, przedsiębiorstwami, partnerami strategicznymi i podmiotami rządowymi.

 • W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma przetworzyła ponad 200 miliardów transakcji o wartości ponad 13 bilionów USD i obsługuje 3,8 miliarda kart na całym świecie.
 • Jego podstawowy model biznesowy jest stosunkowo prosty. Przetwarza on transakcje między klientami, sprzedawcami i bankami, pobierając niewielką część każdej transakcji.
 • Opłaty te są minimalne dla każdej transakcji, zwykle wynoszą około 2%, ale sumują się.

Jest to również działalność wysokomarżowa, z zyskami netto stanowiącymi zazwyczaj ponad połowę przychodów - 12,9 mld USD w 2021 r. W 2021 r. przychody wyniosły 24,1 mld USD.

VISA vs S&P500
 • Oprócz przetwarzania danych Visa rozwija również usługi rozwoju biznesu, w tym wiele aplikacji fintech, takich jak płatności zbliżeniowe.
 • Współpracuje z wieloma firmami świadczącymi usługi finansowe i rutynowo przejmuje małe firmy, których usługi odpowiadają jej celom.
 • Na przykład niedawno przejęła Tink, szwedzką platformę fintech zajmującą się otwartą bankowością.

2. WSTĘP

Upstart $UPST+9.0% to platforma scoringowa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do dokładniejszej oceny ryzyka kredytowego niż tradycyjne modele. Bierze pod uwagę o wiele więcej czynników i analizuje dane każdego kredytobiorcy pod kątem tysięcy punktów danych, dzięki czemu więcej kredytobiorców uzyskuje zgodę na kredyt bez zwiększania ryzyka dla kredytodawcy.

 • Jest to zwycięska formuła, a firma Upstart odnotowała fenomenalny wzrost od momentu wejścia na giełdę pod koniec 2020 roku.
 • Przychody wzrosły o 264% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 849 mln USD w 2021 r., a dochód netto wzrósł z 6 mln USD w 2020 r. do 135 mln USD w 2021 r.
 • Od lutego Upstart ma 42 partnerów bankowych na swojej platformie.
Upstart

Potencjał firm

1) WIZA

Działalność Visy jest silnie skorelowana ze stanem całej gospodarki. Gdy ludzie dużo wydają, Visa zarabia więcej pieniędzy. Gdy kupujący oszczędzają, Visa zarabia mniej.

 • Dzięki temu cykl koniunkturalny jest dość przewidywalny, co oznacza, że nawet jeśli sprzedaż spada w trudnych czasach, to rośnie w okresach obfitości.
 • Ponieważ okres obfitości plonów jest zazwyczaj dłuższy niż okres nieurodzaju, Visa stawia na pewność długoterminowego wzrostu.
 • Do tej pory było to zgodne z prawdą historyczną, a akcje firmy utrzymywały się na wysokim poziomie i osiągały lepsze wyniki niż indeks S&P 500.

Przyszły potencjał Visa jest uzależniony od jej zdolności do nadążania za popytem konsumentów i trendami finansowymi.

Do tej pory dobrze sobie z tym radziła, ponieważ technologia finansowa zmieniła sposób dokonywania płatności, a jeśli uda jej się to kontynuować, przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

https://www.youtube.com/watch?v=57ybnPK2Nrk

2. WSTĘP

Upstart ma zupełnie inną trajektorię. Firmadopiero się rozkręca, co tłumaczy jej trzycyfrowy wzrost przychodów.

 • Niedawno firma rozpoczęła udzielanie kredytów samochodowych, których wartość szacuje na 727 mld USD, a także planuje wejść na rynek kredytów hipotecznych, którego wartość wynosi 4,6 bln USD.

Jego potencjał jest ogromny i już teraz przynosi zyski.

https://www.youtube.com/watch?v=KP3wcD9PA5Y

Wyceny przedsiębiorstw

1) WIZA

 • Akcje Visy są notowane przy 35-krotności 12-miesięcznych zysków, co nie jest niską wartością dla firmy o ugruntowanej pozycji i powolnym wzroście.
 • Świadczy to o zaufaniu inwestorów do przyszłości firmy, co ma pewną wartość.
 • W 2022 r. akcje firmy spadły o nieco ponad 1%, choć wiele firm z branży fintech odnotowało jeszcze większe spadki akcji związane z ogólnymi trendami makroekonomicznymi.

https://twitter.com/Visa/status/1509123387066617856

2. WSTĘP

 • Akcje firmy Upstart spadły w tym roku o 46%.
 • Przy tej cenie akcje są wyceniane 58-krotność dwunastomiesięcznego zysku, co jest niską wartością w porównaniu z ostatnimi wycenami, biorąc pod uwagę, że spółka odnotowuje trzycyfrowy wzrost przychodów.
 • W związku z tym akcje firmy uzyskują wyższą premię, a ich cena spadła na tyle, że obecnie wygląda to na dobrą ofertę.

https://twitter.com/Upstart/status/1512139406412554245

Która z tych firm jest lepszym zakupem

Polecam zarówno Visę, jak i Upstart jako dodatki do zrównoważonego portfela, a wybór lepszego zakupu zależy zwykle od tego, jakie akcje chce się teraz wybrać.

 1. Visa zapewnia stabilność i niemal gwarantowany wzrost w przyszłości
 2. Upstart oferuje potencjalnie większe zyski, ale przy większej zmienności.

Weźmy pod uwagę, że akcje firmy Upstart zyskały ponad 650% od 1 stycznia 2021 r. do szczytu z 10 października, a od tego czasu spadły o 80%. Dzięki ogromnemu rynkowi zbytu i zyskownemu rozwojowi, akcje firmy Upstart mogą przynieść duże zyski w długim okresie. Przy obecnej cenie nie wygląda to nawet tak ryzykownie, więc wybieram Upstart jako lepszy zakup dla większych i długoterminowych zysków.

Jakou společnost byste volili vy ?

Vote to see the results! 0 answers already!

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet