S&P 500 ^GSPC
4,988.13
-0.46%
Nvidia NVDA
$813.72
-3.90%
Meta META
$484.84
-3.38%
Amazon AMZN
$175.58
-2.03%
Apple AAPL
$164.63
-1.44%
Alphabet GOOG
$155.76
-1.08%
Microsoft MSFT
$400.74
-0.87%
Tesla TSLA
$149.45
-0.32%

Pilířová analýza: Na co koukám, když filtruju společnosti?

Tento koncept síta jsem poprvé zahlédl u jednoho amerického Youtube kanálu a přišel mi skvělý, tak jsem se rozhodl tento koncept používat a také se s Vámi o něj podělit. Jednoduše řečeno tento koncept používám následovně: Nejprve si podle základních poměrových ukazatelů vyhledám společnosti, které odpovídají mým požadavkům, následně vyberu společnosti, kterým bych mohl rozumět a použiju na ně zmíněnou pilířovou analýzu. Společnosti, které mi zbydou poté analyzuji hlouběji.

Pilířová analýza mi slouží k tomu, abych si udělal obecný obrázek o společnosti v bodech a rozhodl se, zda se danou společností budu zabývat hlouběji a zkoumat jí. Je to první věc, co dělám při analýze společnosti. Ušetří mi to tak spoustu času a odfiltruje společnosti, kterými se nechci zabývat
tak detailně do hloubky.


Body:


P/E- Beru aktuální kapitalizaci a dělím ji průměrnými zisky za posledních 5 let. Dává mi to lepší náhled na to jak si společnost vede dlouhodobě. Zde vyhledávám společnosti s průměrným P/E za posledních 5 let pod 20.


Tržní kapitalizace- Zde se dívám na tržní kapitalizace společností (spíše informativní)


Marže- Jedná se zde o čistou marži. Zde chci vidět minimálně 10 %. Zase pro lepší
dlouhodobý obrázek si můžu dopočítat průměrnou marži za posledních 5 let. Je to čistý zisk/příjmy. Zkrátka mi tento ukazatel říká kolik procent z tržeb firma vygeneruje v čistých ziscích.


Růst tržeb- Zde se zaměřuji na růst tržeb za posledních 5 let. Chci zde vidět kladné procenta.


Růst zisků- To samé jako u růstu tržeb. Ideální je , když zisky rostou rychleji jak tržby a naopak moc ideální není, když tržby rostou rychleji než zisky společnosti.


Snižování počtu akcií v oběhu- zde chci vidět naopak záporná procenta, protože když firma snižuje počet akcií v oběhu tak nám roste hodnota akcie.( Pozor hodnota, ne automaticky cena!!!) jinak se zde taktéž dívám na 5 let dozadu.


Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva- tento bod mi říká zda má firma dostatek likvidních prostředků na úhradu svých krátkodobých závazků, v případě že by na to neměla dostatečné příjmy.


Růst provozního a volného casflow-zde chci vidět kladné procenta a ideálně přes 10% ročně, ale není to podmínkou. Tento bod nám ukazuje zda firma generuje nějakou hotovost a zda jí zvyšuje nebo naopak. Volná hotovost je dobrá k výplatě dividend, zpětnému odkupu akcií anebo například k snižování dluhu.

 

Cena/ Volné cashflow- počítám cena/ průměr FCF za posledních 5 let. Ideálně by mělo být P/FCF pod 20.

 

Návratnost investovaného kapitálu- Tento bod nám říká jak se společnosti daří vydělávat peníze skrze vlastní jmění a dluh. U tohoto bodu chci vidět 9%+. Počítám tak, že vezmu průměr volného cashflow za posledních 5 let a vydělím průměrem dlouhodobého dluhu a vlastního jmění.

 

Splacení závazků z volného cashflow- Počítám tak že vezmu dlouhodobé závazky a vydělím je průměrným cashflow za posledních 5 let. Zde chci vidět méně než 5. Což znamená že firma by splatila své závazky v případě, že by na ně vynakládala toto průměrné cashflow do 5 let.

 

Výše zmíněné body a ani hodnoty nejsou pevně dané. V případě že vidím firmu s vysokým růstovým potenciálem, tak zde si můžu dovolit posunout například hranici mého P/E a mého P/FCF o něco výše, ale rozhodně to neznamená že bych nakupoval firmy s těmito ukazateli na velmi vysokých úrovních. Naopak například, když vím, že v daném sektoru dosahují firmy nízkých marží, tak si také můžu dovolit posunout marže níž.

Zároveň také ne všechny firmy, co si vyberu pro hlubší analýzu musí splňovat všechny výše uvedené body. Je to o citu a o tom co si člověk z těchto bodů vezme a co je pro něj důležité. Zkrátka po pilířové analýze by jste měli být schopni během chvilky říct zda se vám daná společnost líbí nebo ne. Také ne všechny body musí být pro každého důležité.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 0 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Tímhle postupem zjistíš jak se podniku vedlo za těch 5 let minulých ze kterých máš brané data. Do budoucna moc použitelné nejsou!

Když se chcete pokusit odhadnout budoucnost podniku musíte se koukat do minulosti.  Toto je samozřejmě jenom síto.  Každá společnost,  která projde a líbí se mi,  tak je podrobena další hlubší analýze.

Rozšiřování obzorů je potřeba vždy, vzdělávat se je základ. Super článek!

Jop, to dává smysl :) a můžu se zeptat, kam chodíte koukat na tyhle čísla? Nějaká stránka, kde jsou všechny tyhle hodnoty (i za několik let zpět) hezky vedle sebe?

Používám  web marketwatch kde mám vždy výkaz zisku a ztrát, rozvahu a výkaz cashflow v tabulce za posledních 5 let vedle sebe. no a jednotlivé body si z toho vždy vypočítám. Ze začátku to jde pomaleji, ale jak už člověk ty samé body počítá u několikáté akcie, tak už má systém a ví co a jak, tak to jde rychleji. Nebo je druhá varianta, kdy youtube kanál everything money, kde jsem tento koncept viděl, tak mají vlastní aplikaci, kde člověk zadá symbol a rovnou mu vyjedou vypočtené body, ale mají to zpoplatněné. Já osobně si to radši počítám sám. Zaprvé když si to počítám sám tak více vnímám dané čísla a zadruhé kterýkoliv z bodů si můžu kdykoliv upravit nebo případně změnit.

Soudím, že k této pilířové analýze vás s vysokou pravděpodobností přivedl kanál everything money, stejně jako mě :))

Přesně tak. 👍

Myslím si že veľmi kvalitná napoveda pre zacinajucich investorov

Ktorí napríklad nevedia na základe akych faktorov si vybrat spoločnosť

To je parádní, díky! Tohle určitě pomůže spoustě lidí 😇

Co já bych za něco takovyho ve svých začátcích dal 😅

Tak tak niekedy to bol iba pokus - omyl

Díky za za informativní článek, víc takových;)

@victor_nettoyeur  díky. Pokusím se. 👍😉