S&P 500 ^GSPC 5,061.56 -0.18%
Tesla TSLA $161.40 +11.56%
Amazon AMZN $177.25 -1.28%
Meta META $491.36 -0.96%
Apple AAPL $167.92 +0.61%
Nvidia NVDA $820.46 -0.46%
Microsoft MSFT $408.41 +0.21%
Alphabet GOOG $159.73 -0.12%

Co se děje se společností Nvidia, která v pre-marketu padá o 9% - Nastal důvod k obavám?

Nvidia $NVDA-0.5% oznámila své zisky za Q1, čímž překonala očekávání analytiků ohledně výnosů a zisku na akcii, ale zaostala za odhady Q2. V pre-marketu se odráží cenový propad (6-9% od rána) na základě těchto zpráv. Co bude společnost tížit a proč si nepovede dobře v dalším čtvrtletí vám přiblížím v dnešním článku.

Výsledky za Q1 jsou skvělé, přesto společnost na základě dalšího vývoje do nového čtvrtletí vstupuje s propadem.

Zde jsou nejdůležitější čísla ze zprávy ve srovnání s tím, co Wall Street očekávala od tohoto giganta:

 • Tržby: 8,29 miliardy dolarů oproti očekávaným 8,10 miliardy dolarů (zlepšení o 46% oproti minulému roku).
 • Upravený zisk na akcii: 1,36 USD oproti očekávaným 1,29 USD
 • Datové centrum: 3,75 miliardy USD oproti očekávaným 3,63 miliardy USD
 • Herní odvětví: 3,62 miliardy dolarů oproti očekávaným 3,53 miliardám dolarů

 

Nvidia $NVDA-0.5% však nenaplní svá očekávání tržeb za Q2. Společnost říká, že v nadcházejícím čtvrtletí uvidí 8,1 miliardy dolarů, zatímco Wall Street očekávala 8,44 miliardy dolarů.

Nvidia připisuje tyto budoucí ztráty, které mohou být ještě větší především covidové pandemii v Číně a válce na Ukrajině, které mohou společnost připravit až o 500 milionů dolarů.

Klíčové pro Nvidii a hráče je, že grafické karty se konečně vracejí do regálů obchodů po měsících drtivých narušení dodavatelského řetězce. To však neznamená, že nedostatek čipů je u konce. Očekává se, že čipová krize zde bude i v roce 2023 a 2024.

Očekává se také, že Nvidia v nadcházejících měsících představí svou nejnovější řadu grafických karet. Karty, nazývané řada RTX 4000, by měly poskytnout vítané zvýšení výkonu oproti současné řadě RTX 3000. To je jedno z mála pozitiv, které mohou tyto možné ztráty snížit. 

 • RTX 3000 byl považován za jeden z nejlepších možných modelů (produktů) na trhu. Mimo slávu si připisuje tento model velkou oblibu mezi hráči her, celkově se díky těmto kartám zvyšují tržby v řádu desítek procent. Uvidíme, jak si povede RTX 4000.

Jak to vidí ředitel $NVDA-0.5% 

Během Q1 jsme odkoupili naše akcie za 2 miliardy dolarů. Naše představenstvo zvýšilo a prodloužilo náš program zpětného odkupu akcií s cílem odkoupit další kmenové akcie až do celkové výše 15 miliard dolarů do prosince 2023. Dovolte mi nyní přejít k výhledu na druhé čtvrtletí fiskálního roku 2023. Náš výhled předpokládá odhadovaný dopad přibližně 500 milionů dolarů v souvislosti s uzamčením Ruska a Číny (COVID).

Odhadujeme, že dopad nižších prodejů v Rusku a Číně ovlivní naše prodeje her za Q2 o 400 milionů dolarů. Kromě toho odhadujeme, že absence prodeje do Ruska bude mít dopad na Q2 v datových centrech ve výši 100 milionů dolarů. Očekáváme, že silný sekvenční růst v oblasti datových center a automobilového průmyslu bude více než kompenzován postupným poklesem v oblasti her. Očekává se, že tržby budou 8,1 miliardy dolarů, plus minus 2%.

 • NVIDIA vyplatí svou příští čtvrtletní hotovostní dividendu ve výši 0,04 USD na akcii 1. července 2022.

Největší pokroky Nvidie za uplynulé čtvrtletí

Automobilový průmysl a robotika

 • Tržby za první čtvrtletí činily 138 milionů dolarů, což je o 10 % méně než před rokem a o 10 % více než v předchozím čtvrtletí.
 • Byla zahájena výroba autonomního vozidla Nvidia Drive Orin, který si vybralo více než 35 výrobců automobilů.
 • $NVDA-0.5% oznámila vítězství se společnostmi Lucid Motors a BYD, čímž se její potrubí pro automobilový design v příštích šesti letech zvýšilo na více než 11 miliard dolarů.

Profesionální vizualizace

 • Tržby za první čtvrtletí činily 622 milionů dolarů, což je o 67 % více než před rokem a o 3 % méně než v předchozím čtvrtletí.
 • Společnost oznámila službu Omniverse Cloud pro okamžitý přístup k NVIDIA Omniverse - Pro vysvětlení - Tato služba umožňuje spolupráci při úpravách velkých 3D scén.
 • Společnost Amazon Robotics oznámila, že buduje digitální dvojčata svých skladů s podporou umělé inteligence s využitím Omniverse Enterprise k optimalizaci návrhu skladu a školení inteligentnějších robotických řešení.

Hraní

 • Tržby za první čtvrtletí činily rekordních 3,62 miliardy dolarů, což je o 31 % více než před rokem a o 6 % více než v předchozím čtvrtletí.
 • Byla představena GeForce RTX 3090 Ti®, nejrychlejší spotřebitelský GPU.

Nechci zde zajíždět do úplných detailů, přeci jen jsme investoři a tyto údaje vám předkládám pro přehled a možnosti do budoucna. Herní průmysl zažívá poměrně slušné období.

Datová centra hlásí největší pokroky

 • Zde je opravdu dost složitostí a pojmů, které na vás nechci chrlit, takže ve zkratce:
 1. Tržby za první čtvrtletí činily rekordních 3,75 miliardy dolarů, což je o 83 % více než před rokem a o 15 % více než v předchozím čtvrtletí.
 2. Oznámili, že přední tchajwanští výrobci počítačů jsou připraveni vydat první vlnu systémů poháněných Nvidia Grace Hopper a Grace CPU Superchips, na cestě k uvedení na trh v první polovině roku 2023.
 3.  Nvidia Al zasahuje do zdravotnictví, kde jsou připisovány velké pokroky.

Závěr

Když se na to podívám s odstupem, tak vidím skvělou společnost, která dělá masivní skoky (pokroky) ve svých technologiích (čipy, UI, herní centra, cloud, automobilový průmysl a mnoho dalších). Opravdu jsem vám dnes předložil jen zlomek úspěchů Nvidie a očekávaných spoluprácí či pokroků. Nvidia si ve srovnání s konkurenty připisuje jedny z těch větších ztrát na hodnotě akcie, nicméně z dlouhodobého hlediska se mi Nvidia stále zamlouvá. Je dobré, že si společnost slušně řečeno nedělá iluze a tvrdí nám rovnou, že očekává zhoršení (líbí se mi ta přímočarost). V nejbližší době (v závislosti na dlouhodobosti covidu a války) jsem taktéž pesimistický ohledně vývoje společnosti. Přesto řadím $NVDA-0.5% na seznam top světových společností, které se vyplatí držet v portfoliu. Tím nikoho nenabádám k investici, aby bylo jasno 😄!

 • Investujete do Nvidie?
 • Co očekáváte v nejbližší době od společnosti $NVDA-0.5%?
 • Mohou být světové problémy příčinou dlouhodobější krize pro Nvidii?

 

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @pb2205 má karmu 957 a je členem této komunity od 23/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Pokud člověk investuje dlouhodobě tak se nvidia jednoznačně vyplatí vzhledem technologickýmu náskoku a stoupající diverzifikaci porfolia. Z krátkodobého hlediska spíš ne, ale to teď málo co, primárně asi energeticky firmy a dividendovy tituly, možná dluhopisy.

Energetika, dividendovky souhlas. Já přidávám ještě solární energii a společnosti zabývající se nabíjením EV.

Jake solarni energie se ti libi? Ja zatim nasel jen SU, ale ani ENPH neni marna :)

při dlouhodobém držení nemůže být $NVDA-0.5% podle mne krok vedle 👍

Válka a covid se stávají jednou z mých největších obav pro trhy. Vážnost tohoto problému může nabrat většího rozměru, než si myslíme. Doufám, že se nejhorší scénáře nepotvrdí😶

Jsem rád, že si investoři uvědomují vážnost problémů, které mohou nastat. Nechci plašit, ale mějte oči otevřené👀

Výsledky za první fiskál 2023 jsou v pořádku. Krátkodobé nebo dlouhodobé vyhlídky nemusí být až tak dobré, tak jak tvrdí ředitel. Ukrajina a covid se zde mohou držet déle než si myslíme, proto je zde možnost i delší šnůry neuspokojivých výsledků a problémů...

Právě - částka 500 milionů je pouze odhad, to číslo může být daleko vyšší v závislosti na vývoj situace ve světě.