S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Rychlý pohled- Coca-Cola sázka na inflaci?

V dnešní době po světě řádí inflace. Když se sem tam dívám na nějaké příspěvky na různých sociálních sítích a webech, tak se setkávám s názorem, že v dobách inflace nebo i v dobách krize bývají dobré akcie společností zabývajících se prodejem spotřebního zboží (například potraviny, nápoje, drogerie atd.). V dnešním rychlém pohledu se tedy na jednu takovou akcii podíváme. A tou společností na kterou se budeme dnes dívat je společnost Coca- Cola $KO-0.1% . Myslím, že tuto společnost nemusím nikomu představovat, protože není snad na planetě člověk, který by neslyšel o jejím stejnojmenném nápoji, možná zde dokonce není nikdo, kdo by jej ani neochutnal. Jedná se zkrátka o společnost s poměrně silnou značkou, která je známá po celém světě, tak jdeme teda na to.

 

P/E- Když se podíváme například na finviz, tak zde u společnosti máme poměr ceny a zisku na akcii za poslední rok kolem 28. Když to vezmeme po mém, tak průměrný čistý zisk za posledních pět let byl 6,81 mld. USD, to nám dává při současné tržní kapitalizaci poměr ceny a čistého průměrného zisku za posledních 5 let někde kolem 40, což je na takto velkou společnost a s ohlédnutím na segment ve kterém podniká hodně.

Tržní kapitalizace- Současná tržní kapitalizace společnosti je 273,57 mld. USD, tudíž se jedná o velkou společnost. Výhodou u takto velkých společností je zmírnění rizika bankrotu. Otázka ale zůstává zda je společnost oceněna férově.

Marže- Za posledních pět let činily čisté marže společnosti: 3,3%, 18,8%, 23,9%, 23,5%, 25%, z čehož nám vychází průměrná čistá marže za posledních pět let ve výši zhruba někde kolem 19%. Je to dobré? To teď nedokážu říci, příští týden se budeme dívat i na dalšího konkurenta, tak si to budete moci porovnat sami.

Růst tržeb a zisků- Tržby společnosti rostly za posledních pět let průměrně o 2% ročně, čistý zisk potom průměrně o 145% ročně. Čím to může být způsobeno? Jak se tak rychle dívám do výkazu zisků a ztrát, tak hned první věc, která mě trkla jsou uhrazené daně z příjmů. V roce 2017 společnost zaplatila na daních z příjmů zhruba 5,5 mld. USD, v dalších letech se pak tato částka pohybovala mez 1 mld. USD a 2 mld. USD. Zde doporučuji trochu zapátrat do výročních zpráv společnosti a zkontrolovat, zda společnost daně neodkládá. Dále co mě hned zarazilo, tak byla výše mimořádných nákladů společnosti v letech 2017 a 2018. Tyto dvě položky způsobily takto nízký čistý zisk v letech 2017 a 2018.

Snižování počtu akcií v oběhu- Za posledních pět let společnost zvýšila počet svých akcií v oběhu o zhruba 50 mil. Ks. Většinou toto nerad u společností vidím. Většinou totiž společnosti, které jsou chytré vydávají nové akcie v momentě kdy jsou akcie dané společnosti nadhodnocené a naopak skují své akcie v momentě, kdy jsou akcie dané společnosti podhodnocené. Dostanou se tak k levnému kapitálu.

Krátkodobé aktiva větší než krátkodobé pasiva- Tento bod se společnosti daří plnit pouze v posledních dvou letech. Nějak mi to nevadí, je to spíše orientační bod který mi říká, jaké má společnost možnosti v případě, kdy by nevydělala ani cent.

Růst provozního a volného cashflow- Provozní cashflow za posledních pět let rostlo průměrně o zhruba 19% ročně, volné cashflow potom průměrně o zhruba 27% ročně. Rád vidím, když volné cashflow roste rychleji než to provozní.

Cena/ volné cashflow- Když se zase podíváme například na finviz, tak zde máme P/FCF někde kolem 97. Když si ale vezmeme průměrné volné cashflow za posledních 5 let, které je zhruba 7,8 mld. USD, tak jsme u tohoto poměru někde na hodnotě kolem 35. Nevím kde vzal finviz hodnotu 97 ale i kdybychom počítali jenom minulý rok tak jsme na hodnotě dokonce kolem 24.

Návratnost investovaného kapitálu- Zde to vypadá, že společnost využívá své finance celkem efektivně, dosahuje totiž návratnosti na investovaném kapitálu zhruba 12,5%, což si myslím, že na společnost vyrábějící spotřební zboží je slušné. Doporučil bych zde srovnat tento údaj s údaji konkurence.

Splacení závazků z volného cashflow- Pokud by firma vynakládala na splácení svých závazků částku 7,8 mld. USD (průměrné volné cashflow za posledních pět let), tak by svoje závazky splatila přibližně za 8 let. Já osobně považuji všeobecně za dobré do pěti let, ale vzhledem k tomu že se jedná o výrobní podnik, které většinou mají vyšší zadlužení, je zapotřebí tento údaj srovnat s konkurencí a podle toho zvážit zda je zadlužení společnosti přijatelné nebo ne.

Ocenění

zde si zase projektuju tři různé scénáře růstu volného cashflow. U všech tří scénářů počítám s návratností 12,5%. Zde je také zapotřebí si uvědomit, že podle mě už společnost nemá kam moc expandovat, tím pádem růst prodejů znamená více konzumace produktů společnosti. Analytici na finance yahoo očekávají roční růst po dobu následujících pěti let zhruba 4% u zisků. U volného cashflow byl průměrný roční růst za posledních 10 let kolem 5%. 

1. scénář- nejhorší- Růst FCF průměrně o 2% ročně a P/FCF 10

2. scénář- normální- Růst FCF průměrně o 5% ročně a P/FCF 14

3. scénář- nejlepší- Růst FCF průměrně o 8% ročně a P/FCF 18

Na základě těchto scénářů mi vyšla hodnota akcie někde kolem 29 USD. Proč jsem takový pesimista, když o kousek výše jsem psal jak volné cashflow rostlo za posledních pět let průměrně o 27% ročně? No já bych spíš řekl, že jsem realista. Snažím se na to dívat reálně. Průměrný roční růst volného cashflow za posledních 10 let byl kolem 5%, analytici (ti pánové v kravatách :D) z finance yahoo očekávají průměrný roční růst po dobu následujících 5 let ve výši 4%. Nadále si je potřeba uvědomit, že jak už jsem psal v úvodu, společnost už expandovala snad všude, tudíž není další prostor pro expanzi. Jak tedy společnost může zvyšovat své volné cashflow? No tak že bude více prodávat. A jak společnost může více prodávat? Jsou dvě možnosti. Zaprvé by společnost přišla s produktem ( nápoj, jídlo atd.), který by byl stejně dobrý jako její nejlepší stejnojmenný produkt. No a zadruhé produkty společnosti bude konzumovat více lidí. No a vzhledem k tomu, že společnost své produkty nabízí už všude a v dnešní době je v kurzu zdravý životní styl což nejde ruku v ruce s produkty společnosti, tak společnost se musí spolehnout na to, že jí budou konzumenti přibývat pouze "přírodní cestou". Ano ještě jsem zapomněl na třetí možnost a tou jsou akvizice, ale i zde je společnost dosti omezená.

Závěr

Máme před sebou společnost, která má sice silnou značku, a vyrábí produkty, které budou zákazníci kupovat i v dobách vysokých cen, ale na druhou stranu je tato společnost dosti nadhodnocená, tedy na základě mých projekcí, každý to můžeme mít samozřejmě trochu jinak, ale rozhodně bych zde neočekával růsty v řádech desítek procent. Společnost zkrátka pomalu ale jistě vyčerpává své možnosti jak dále růst. Neříkám samozřejmě, že se jedná o špatnou společnost. Prostě se jedná o dobrou společnost se silnou značkou, která už ale nemá moc kam růst. Jediný problém je že společnost pro mě není za přijatelnou cenu.

To by bylo pro dnešek vše. Příště se podíváme na jednoho z konkurentů této společnosti. Budu rád za vaše pohledy, postřehy a názory v komentářích. I když  kolikrát neodpovídám tak to neznamená, že to nečtu ;). Dále budu rád, když mi dáte vědět zda vás tyto rychlé pohledy baví a něco vám přináší, dodá mi to motivaci k tvorbě dalších. A vůbec se nebudu zlobit, když to budete sdílet se svými přáteli nebo kolegy investory ;)

UPOZORNĚNÍ: Nejsem žádný finanční ani investiční poradce a tento materiál neslouží jako investiční doporučení. Proto každý z vás ať si udělá před investováním vlastní průzkum a analýzu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @martinbartkovsky má karmu 69 a je členem této komunity od 04/07/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Coca-Cola je dobrá firma, ale moc drahá. Při současné ceně na ní investor nadprůměrné zhodnocení neudělá. Rád bych ji měl v portfoliu. I jsem si stanovil nákupní cenu a to cca 24 USD.

Tak to nejsme od sebe daleko😉😃

Tady se prostě platí za tu jistotu. Ale $KO-0.1% tady s náma bude pořád. Technologie a svět se mění, CocaCola zůstává 😅

podobně to vidím s $MCD+0.1% 😃

U Coly ani nejde počítat s růstem x desítek procent. Když to tak řeknu - je to takový držák portfolia. Nepřinese nic extra, ale zase nezklame a vyplatí dividendu 😄

Nojo. Je to prostě taková ssazka na jistotu. Když nevíš co máš koupit a etf se ti kupovat nechce, koupíš colu 😃😂

Víceméně to tak je. Jejich nápoje si prostě drží stabilní prodeje i v dobách vysoké inflace a z jejich strany zdražování 🤷‍♂️😅

Určitě souhlasím s tím, že je $KO-0.1% drahá, vždycky tak byla. Neočekávám, že tomu bude v blízké budoucnosti jinak. Pro mne dává smysl ji držet, když chceme mít jistotu spolehlivého vyplácení dividend. A za tu jistotu si holt připlatíme

Otázka je kolik by měl být člověk ochoten za akcii kvůli dividend priplatit.

určitě, já bych za ní třeba nepřiplácel, na trhu je ohromná spousta jiných dividendovek