S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Co vlastně sledovat při výběru brokera?

Pavel Botek
29. 8. 2022
6 min read

Výběr brokera je jedním ze základních pilířů před vstupem do investičního světa. Dnes se podíváme na to, jak si brokera vlastně vybrat a na co se při výběru zaměřit. Stává se, že někteří si vyberou svého brokera a pak jsou nemile překvapeni, jelikož si nezjistili pár základních informací, které nakonec vedou k tomu, že se investoři přesouvají k jiným brokerům. Proč to ale neudělat rovnou a pořádně?

Co to je broker?

Základní definice brokera:

Broker neboli makléř je osoba nebo společnost, která zprostředkovává jednotlivým investorům obchodování na finančních trzích. Za to si účtuje poplatky. Činnost brokera je licencována, v ČR vydává licence Česká národní banka. Pokud chce jednotlivec (investor) obchodovat na finančních trzích, potřebuje k tomu brokera.

Na co bych se měl zaměřit při výběru brokera?

1. Bezpečnost - Jsou mé peníze u brokera v bezpečí?

 • Dívejte se na to, zda jsou vaše akcie drženy na oddělených účtech. To vlastně jednoduše řečeno znamená, že pokud by váš broker zkrachoval nebo měl nějaké potíže, tak vám budou vaše akcie vydány (nepřijdete o ně), jelikož jsou drženy u třetích stran.
 • Dalším faktorem bezpečnosti je pojištění vkladů, které vám broker nabízí. Jinak řečeno - ochranu vašich peněz. Každý broker to má individuální a nabízí vám určité pojištění, což by znamenalo, že při krachu opět nepřijdu o vše. Ty částky se mohou individuálně lišit. Logicky budeme vyhledávat co nejvyšší pojistnou částku. 
 • Pojištění se týká ztráty majetku klienta pro případ, že dojde k finančnímu selhání obchodníka.

2. Finanční stabilita brokera

Podnikání brokera je dalším z rizikových faktorů investování. Svou řečí bych vám to vysvětlil následovně: Pokud analyzujete akcii, tak strávíte hodiny času ve výkazech a analyzování dané společnosti. Děláte ale to samé i při výběru brokera? Myslím si, že řada nováčků rozhodně ne. Stačí se podívat na fanoušky Trading212, kteří bezhlavě skočí k brokerovi jen kvůli akcii zdarma (tím nepodkopávám kvality brokera TT212).

Vyplatí se podobně analyzovat i brokera? Myslím si, že rozhodně ano. Je rozumné své investice svěřovat spolehlivým, prověřeným a finančně stabilním brokerům. Každý z nás se jednoduše může podívat na historii, dobu existence, recenze a finanční výkazy určitých brokerů, kteří se drží i na burze. Co je pointa? Aby se brokerovi finančně dařilo, což opět podpoří určité bezpečí a můj klidný spánek (nízké dluhy, silná finanční rozvaha a hotovost).

3. Poplatky

Další velice individuální součástí každého brokera jsou poplatky či vstupní vklady. Mnoho zkušených mazáků vám jistě řekne, že poplatky jsou postradatelné a jednoduše řečeno vás asi nesloží + chcete, aby se vašemu brokerovi dařilo, aby se opět eliminovalo riziko možného krachu.

 • Jak už jsem psal, je to velice individuální záležitost. Kde někdo požaduje poplatky za vklad, výběr, otevření a uzavření obchodu, může druhý broker nabízet mnohem atraktivnější podmínky či nulové poplatky. Osobně tyto detaily však řeším a srovnávám tyto podmínky.
 • Dalším bodem je minimální vklad. Tady si propůjčím příklad jednoho konkrétního brokera, kterým je LYNX. Broker je pro mnoho jedinců atraktivní, ale výše vstupního vkladu činí 75 000,- Kč, což může řadu menších investorů odradit hned ze začátku. Není to ovšem pravidlo, někteří brokeři požadují vklad v řádu pár desítek až stovek korun. Upozorňuji, že se jedná o vklad, který normálně můžete využít (není to poplatek).

4. Do čeho můžu investovat

Každý broker nabízí různorodé třídy aktiv a má jiné možnosti. Někdo vyhledává například americké, evropské či české akcie, ale po pár chvilkách u svého nového brokera překvapivě zjistí, že je vlastně ani nenabízí (nebo jich nabízí pouze zlomek). To samé se dá říct i o jiných investičních instrumentech. Vždy se zaměřujte na nabídku brokera (různorodost a počet nabízených akcií, ETF, komodit a dalších).

5. Danění dividend

Co je formulář W-8BEN?

Jedná se o prohlášení investora, jež není občanem ani rezidentem USA, který potvrzuje, že jeho daňovým domicilem je jiná země než USA, například Česká republika.

Díky podepsání tohoto formuláře je následně příjem z amerických dividend daněn "českou" 15% srážkovou daní namísto 30% srážkové daně. Pozor, ne každý broker podpis tohoto formuláře investorovi zprostředkuje!

 • Pokud váš broker nabízí vyplnění tohoto formuláře, tak se vyhnete dvojímu zdanění dividend (nepodléháte 30% dani, ale pouze 15%).
 • Závisí také na tom, odkud vám dividenda přichází 👇

Například u dividendového výnosu od akciové společnosti sídlící v České republice 👉 15% srážkovou daň odvede rovnou podnik, který dividendu investorům vyplácí. Investor tak získá na účet dividendu, která už je snížená o tuto daň.

 • Dával bych si ale pozor na české akcie, kde u takového brokera Degiro daníte naše domácí akcie 35% (tento bod udávám, jelikož se ukázalo, že o tom stále někteří neví).

Závěr

Těch postřehů a informací je samozřejmě vícero, ale nerad bych vás tu znudil dlouhým textem a nesčetně body. Další věci, které už beru jako takový nadstandard, ale mnozí je mohou vyhledávat jsou: Převod měny, zkušební verze účtu (kde obchoduji nanečisto s nereálnými penězi), přehlednost a jednoduchost platformy, různé materiály a vzdělávací programy, možnost dobré komunikace a zpětné vazby (podpora), nástroje ve smyslu tvorba koláčů a grafů a například nabídku zlomkových akcií, kdy si můžete pořídit pouze část akcie. Doufám, že jsem na nic nezapomněl, myslím si, že tohle shrnutí je dostačující pro správný výběr brokera.

 • Na co se zaměřujete u výběru brokera vy?
 • Je něco, co musí vyloženě broker splňovat a vyhledáváte to?
 • Jakého brokera využíváte vy?

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.