S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Takto vydělávají peníze slavní investoři během recese. Proč preferují právě tyto akcie?

Pavel Botek
4. 11. 2022
7 min read

Pokud vás zajímá, co doporučuje a kam investuje elitní skupina investorů z Wall Street, tak je tento článek právě pro vás. Jakou využívají strategii v tomto náročném tržním prostředí? Kam letos elitní skupina (Buffett, Icahn, Ackman a Schiff) investují?

Dnes se budeme bavit o strategii a investicích těchto 4 známých investorů.

Ať už se recese obáváte nebo ne, tak inspirace nikdy neuškodí. Dnes se zaměříme na to nejpodstatnější z kroků známých investorů a jejich nákupů v letošním roce. Které akcie a sektory jednotlivě tito investoři preferují?

Carl Icahn

Kdo je Carl Icahn?

Carl Icahn je nesmírně vlivný investor s obchodní kariérou, která sahá až do počátku roku 1960. Je znám jako jeden z prvních "aktivistických investorů". Jako aktivistický investor kupuje velké podíly ve společnostech, u kterých se domnívá, že trpí špatným řízením. Následně pak využívá svého vlivu k významným změnám v podnikání.

Carl Icahn

Když prominentní investor Carl Icahn letos hovořil na festivalu Best New Ideas, varoval, že Fed "nemůžete léčit" inflaci.

"Vytiskli jsme příliš mnoho peněz a mysleli jsme si, že večírek nikdy neskončí. A večírek skončil," řekl.

Zatímco jeho výhled na akciový trh není býčí a předpovídá, že "to nejhorší teprve přijde", byl dotázán, jaké příležitosti vidí na akciovém trhu. Nabídl dvě akcie: CVR Energy $CVI+1.2% a CVR Partners $UAN+2.4%.

První z nich je energetická společnost, která k dnešnímu dni vzrostla o 115% (YTD), zatímco druhá je firma vyrábějící hnojiva, která letos vzrostla přibližně o 36%.

"Obchod s hnojivy je pro mě dnes skvělý obchod," řekl Icahn. "Potřebuješ hnojivo, jestli chceš jíst."

Podle Icahnových posledních údajů Komise pro cenné papíry a 13F jsou jeho hlavními podíly mimo Icahn Enterprises CVR Energy (11,44 procenta), Cheniere Energy (3,58 procenta) a FirstEnergy Corp. (3,49 procenta).

Ale možná nejlepším Icahnovým obchodem v roce 2022 mohl být Twitter. Podle agentury Bloomberg miliardářský investor vsadil na akvizici sociálních médií Elonem Muskem a očekával, že nebude schopen vycouvat ze své nabídky na převzetí ve výši 44 miliard dolarů. Icahn údajně koupil podíl ve výši 500 milionů dolarů, když se akcie obchodovaly kolem středního rozpětí 30 dolarů za akcii. V důsledku růstu akcií a koupě Elonem Muskem tak Icahn vydělal slušný balík peněz.

Bill Ackman

Kdo je Bill Ackman?

Bill Ackman je zakladatelem a generálním ředitelem společnosti Pershing Square Capital Management, která spravuje hedgeové fondy. Jeho investiční přístup z něj dělá aktivistického investora. Od roku 2022 bylo Ackmanovo čisté jmění odhadnuto Forbesem na 2,8 miliardy dolarů.

Bill Ackman

Bill Ackman, další významný investor a generální ředitel společnosti Pershing Square Capital Management, řekl v září, že věří, že roční míra inflace klesne na 3,5 až 4 procenta za rok, a dodal, že "nákupní signál" získáme někdy v roce 2023.

Ackman možná veřejně nedoporučil žádné investiční strategie, ale jeho investiční fond ve výši 7,46 miliardy dolarů provedl v prvním a druhém čtvrtletí spoustu úprav.

Jeho nejpozoruhodnějším počinem byl prodej jeho 11,21% podílu v Netflixu $NFLX+1.7%, ukazuje podání 13F. Ackman také snížil své pozice v několika značkách v sektoru služeb, včetně Chipotle Mexican Grill $CMG+2.1%, Hilton Worldwide Holdings $HLT-0.8%, Domino's Pizza $DPZ+0.1% a Restaurant Brands International $QSR-1.0%. Ale přidal ke svému podílu v Canadian Pacific Railway $CP+0.4%.

Co můžeme vyčíst z kroků Ackmana?

Vzhledem ke zpomalení spotřebitelské poptávky by se Ackman mohl připravovat na to, že sektor služeb utrpí ránu uprostřed možného ekonomického poklesu v roce 2023.

Peter Schiff

Kdo je Peter Schiff?

Peter Schiff je známý především pro své důvtipné obchodní prozíravosti, kromě toho, že je velmi úspěšným investorem. Peter je nejvíce známý kvůli své přesné předpovědi finanční krize v roce 2008.

Peter Schiff

Nejnovější podání 13F naznačuje, že jeho firma zvýšila své podíly v Barrick Gold $GOLD+2.1%, Agnico Eagle Mines $AEM+1.9%, Royal Gold $RGLD+2.7% a Pan American Silver $PAAS+5.5%.

Schiff obecně doporučuje investovat do aktiv odolných proti recesi, zejména do společností, které "prodávají produkty a služby, které spotřebitelé musí kupovat, nejen to, co chtějí koupit". Potraviny, ropa a tabák jsou podle Schiffa jen některé příklady. Společnost Euro Pacific Asset Management vybudovala ve druhém čtvrtletí letošního roku další pozice ve společnostech British American Tobacco $BTI+0.1%, Philip Morris International $PM-0.8%, Shell $SHEL+0.3%, $BP+1.0% a Kellogg $K-0.9%.

Přesto, s inflací tak vysokou, jak je, Schiff si myslí, že investoři potřebují především zlato pro ochranu.

"Mnoho lidí si o zlatě neuvědomuje, že jsou to peníze. Je to likvidita. Je to všechno ostatní, co ve vztahu ke zlatu ztrácí hodnotu. Zlato je lepší forma peněz než cokoliv, s čím vlády přišly, aby ho nahradily," řekl začátkem minulého měsíce.

"A v časech, jako je tento, kdy máme inflaci, která se vymkne kontrole, a centrální banky, které jsou bezmocné ji zkrotit, protože ji vytvořily - a vytvořily ekonomiky, které jsou na ní závislé - stále více lidí, včetně centrálních bank, se bude vracet ke zlatu."

Warren Buffett

Kdo je Warren Buffett? (To snad ani v naší komunitě nemusím rozebírat 😄)

V současné době je předsedou a generálním ředitelem společnosti Berkshire Hathaway. Je jedním z nejúspěšnějších investorů na světě a k listopadu 2022 měl čisté jmění 102.9 miliard dolarů, což z něj činí šestého nejbohatšího člověka na světě.

Warren Buffett

"Jednoduché pravidlo diktuje mé nákupy," napsal Warren Buffett v roce 2008 v úvodníku pro The New York Times. "Buďte opatrní, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když se ostatní bojí. A zcela jistě je nyní široce rozšířený strach, který svírá i zkušené investory."

Podle údajů 13F za druhé čtvrtletí je většina největších podílů Berkshire Hathaway tvořena pouze šesti společnostmi: Apple (40,7 %), Bank of America (10,5 %), Chevron (7,5 %), Coca-Cola (7,79 %), American Express (6,7 %) a Occidental Petroleum (6,2 %). Během druhého čtvrtletí Buffett koupil akcie společností Activision Blizzard $ATVI+0.1%, Ally Financial $ALLY-0.6% a McKesson Corp $MCK+1.6%.

  • Na druhou stranu prodal podíly v General Motors, Kroger a Verizon Communications.

Vypadá to tak, že by Buffett mohl zůstat v kurzu a spoléhat se na společnosti se silnými rozvahami, které vyplácejí stabilní dividendy. Na druhé straně zde máme neochvějnou důvěru v giganta Apple a energetické společnosti CVX a OXY (taktéž dividendové akcie).

Závěr

Pokud vás tato tématika zaujala, tak mi napište do komentáře a budu v ní rád pokračovat. Přestože nikomu nedoporučuji slepě následovat druhé investory, tak inspirace nikdy neuškodí, obzvlášť od známých investorů, kteří nám mohou poskytnout svůj náhled na situaci.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.