Pavel Ryska: Největším problémem Meta Platforms je, že investor neví, jaký obchodní model si vůbec kupuje

Tentokrát jsem pro rozhovor oslovil Pavla Rysku, analytika J&T BANKY, který nám dnes odpovídá na zajímavá investiční témata. Dozvíte se zde, proč nikdy nevíte, zda kupujete akcie META za dobrou cenu, názor na aktuální dění a závěrem pohled na vzácné kovy.

Pavel Ryska

Úvodem se podíváme na aktuální dění 👇

Americký prezident Joe Biden se v posledních dnech oháněl naším starým známým pojmem windfall tax. V pondělí minulého týdne došlo k zásadnímu průlomu, prezident Biden tuto daň podpořil. Biden bohužel spojil volání po dani z neočekávaných příjmů s požadavkem, aby velké ropné společnosti zvýšily produkci. Podotýkám, že prvotní účel byl, aby klesla cena benzínu a nafty pro spotřebitele...

To je poměrně špatný obrat, kteří mnozí vnímají negativně. Větší těžba ceny pro americké spotřebitele nesníží. Více ropy z amerických zemí bude pouze vyváženo – stejně jako nyní 29% americké produkce surové ropy díky zrušení zákazu vývozu ropy v roce 2015 – a neovlivní globální cenu ropy. Na tohle téma bych rád navázal 👇

V jednom z vašich příspěvků na Twitteru jste napsal: Mimořádné daně jsou obrovským znevýhodněním domácího kapitálového trhu oproti zámoří.

Mohl byste nám tuto myšlenku více rozvést a vysvětlit? Proč v zámoří nejsou taková rizika a nejistoty, alespoň z pohledu na mimořádné daně?

Pražská burza je omezená co do počtu titulů, především těch s likvidním obchodováním. Lví podíl na obchodech má energetická společnost ČEZ a dále tři velké banky. Pokud má mimořádná daň postihnout všechny tyto společnosti, jde de facto o zatížení celé pražské burzy mimořádnou daní. Nic takového se ve třicetileté historii pražské burzy zatím nestalo. Takový zásah může snadno odradit řadu českých investorů, kteří přesunou své investice např. na americké akciové trhy. Mohou tam investovat do nekonečně většího počtu firem a v drtivé většině případů bez rizika mimořádného zdanění. Prezident Biden nyní sice hrozí ropným společnostem mimořádnou daní kvůli cenám benzínu, ale investor může snadno přesunout své peníze do titulů, kde taková daň nehrozí. To na české burze pro větší investory není možné, protože daň pokryje všechny velké likvidní tituly.

Uvažme navíc obecnější dopad. V zájmu státu je, aby se lidé sami zajišťovali na penzi dlouhodobým zodpovědným investováním, do něhož patří i akcie. Jaký vzkaz jim vysílá tzv. windfall tax? Pokud jste si dobře vybrali firmu, do níž jste vložili své úspory a ona vám vydělává, část zisků vám sebereme a předáme je někomu, kdo takto odpovědně neinvestuje. Windfall tax je proto krátkozraká z pohledu státu a demotivační vůči všem investorům. Platí to o to více v době vysoké inflace, kdy je třeba využívat akcie ke zvýšení výnosů.

Aktuálně se nejvíce řeší FAANG akcie, které všechny do jedné zaznamenaly špatné čtvrtletí a oznamují zhoršený výhled směrem ke čtvrtému kvartálu. Co je podle Vás největším problémem těchto společností?

Společným jmenovatelem je zhoršující se makroekonomická situace především ve vyspělých ekonomikách. V USA se zastavil hospodářský růst a Evropa zřejmě právě vstupuje do recese. Velmi citlivé na pokles ekonomiky bývají reklamní výdaje, a proto Alphabet i Meta oznámily vlažný růst tržeb a o nic lepší výhled. Inflace navíc postihuje kupní sílu populace, což dopadá na Amazon. Ten čeká pro letošní 4. kvartál nejpomalejší růst tržeb (2-8 % meziročně) v posledním kvartále roku ve své historii. Je pravda, že na slabých výsledcích se podepisuje i silný dolar, neboť zahraniční tržby těchto firem se pak propisují do menších dolarových tržeb, které vykáží. Ale není to jediný důvod a hlavní starostí zůstává hospodářský cyklus, do jehož sestupné fáze se dostáváme. Zatím se zdá, že mírně vybočuje Apple, který je díky svému výsadnímu postavení na trhu chytrých telefonů schopen přenášet rostoucí náklady do koncových cen a neztratit přitom zákazníky. Především z hlediska cash flow je na tom Apple velmi dobře.

Když zůstaneme u tématu FAANG stocks - Myslíte si, že jsou již nyní atraktivně oceněny? Která akcie z této velké pětky (Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft a Meta) Vám přijde nejvíce atraktivní?

Tato „velká pětka“ jako celek mi stále nepřijde vyloženě levná. Apple a Microsoft vycházejí z hlediska hospodaření jako nejodolnější, ale také tomu odpovídají jejich násobky P/E, které jsou stále nad úrovní 20 na příští rok. Amazon je ještě vysoko nad nimi, přičemž ten byl doprovázen mimořádně vysokými násobky prakticky za celý svůj burzovní život. Ani letošní korekce jeho ocenění ještě nedostala „nadostřel“ ostatním firmám a stěží o něm lze říci, že by byl levný. Zápasí s vysokými náklady na doručování zásilek a jeho cloudové služby to nedokáží svými zisky kompenzovat. Nápadně nízké nacenění má již Meta (P/E okolo 9), která se ale ocitla zdaleka v nejproblematičtější situaci z celé velké pětky a tento jednociferný násobek tomu může dobře odpovídat, jak diskutuji do detailu níže. Mým závěrem je, že ani u jedné z velkých technologických firem nevidíme nápadně nízké nacenění na pozadí robustního rostoucího hospodaření. Vidíme spíše nacenění, které se za letošek přizpůsobuje zhoršenému vnějšímu prostředí, které na firmy dopadá. Nemám z této pětky jednoho favorita, ale nejvíce bych sledoval Apple a Microsoft.

Jednou z nejvíce zasažených je aktuálně Meta Platforms, která zklamala řadu investorů a dostala se dokonce pod 100$ a P/E pod 10. Společnost má sice velkou základnu uživatelů a řadu skvělých aplikací (mimo jiné), ale počítá se s tím, že budou i nadále pokračovat v rozsáhlých investicích do metaverse, což mnozí kritizují. Investoval byste nyní do této společnosti? Muže se rozsáhlými investicemi do metaverse Meta potopit a ztratit zbylou důvěru investorů?

Před několika měsíci, když se Meta obchodovala okolo 180 USD za akcii a měla za sebou téměř 50% propad od začátku roku, se hovořilo o atraktivním nacenění. Dnes se obchoduje za 90 dolarů a stojíme před stejnou otázkou – je už to atraktivní nacenění? Tento extrémní propad je způsoben křižovatkou, na které se společnost ocitla. Hlavní aktiva Facebook a Instagram vydělávají, ale už nemají velký prostor k růstu a zápasí o trh s TikTokem. Management se rozhodl vsadit na divizi Reality Labs, která vyvíjí zmíněný metaverse. Potíž je, že si málokdo zatím dovede představit, jak bude metaverse generovat významné tržby. Přesvědčí zákazníky ke koupi poměrně drahých headsetů, nebo bude spíše firmám prodávat přístup do virtuální reality, do níž přenesou kontakty se svými klienty? Na konferenčním hovoru po posledních výsledcích firmy se analytici ptali Marka Zuckerberga, kdy čeká návratnost obřích investic do metaverse. Zuckerberg nedokázal jasně odpovědět a pouze řekl, že časový horizont bude různý. To je jádro problému: investor neví, jaký obchodní model si u Mety vůbec kupuje, a proto cena extrémně kolísá. Jde o tápání a hledání nového ocenění firmy při nedostatku informací o její budoucnosti. Navíc zřejmě dochází k přeskupování akcionářů. Dřívější akcionáře sázející na stabilní růst Facebooku nahrazují spekulativnější, odvážnější investoři, kteří jsou ochotni zariskovat a koupit si obří sázku na virtuální realitu.

Zjistil jsem také, že se dobře orientujete v oblasti vzácných kovů - Můžete nám tohle téma trochu rozvést? Má smysl, aby investor doplnil své portfolio vzácnými kovy?

Dlouhodobě věřím, že vzácné kovy, především zlato, patří do portfolií. Důvod je ten, že zlato má výjimečné vlastnosti z hlediska portfolia. Jeho cena má negativní korelaci s cenami ostatních tříd aktiv, což snižuje celkovou volatilitu a poskytuje určitou pojistku v prudkých výprodejích, které jsme zažili např. v březnu 2020 po vypuknutí pandemie Covidu. Zlato navíc dokáže dlouhodobě fungovat jako pojistka proti inflaci. Přestože nyní dochází ke zvyšování úroků a mohlo by se zdát, že hospodářská politika se zpřísňuje, rekordní míra zadlužení ve vyspělém světě bude dlouhodobě znamenat spíše inflační politiku, která pomůže dluhy odmazat. V takovém prostředí dokáže cena zlata růst. Nedělá to plynuje, ale skokově, což jsme viděli např. předloni po záchranné akci centrálních bank uprostřed pandemie. Velkým historickým příkladem jsou inflační 70. léta, kdy se cena zlata ztřináctinásobila. Způsobila to inflační politika centrálních bank, vysoké vládní dluhy a několik energetických krizí spojených s recesemi. Tento popis se poněkud rýmuje se současností, a proto bych malou část portfolia alokoval do zlata.

Nejzajímavější postřehy z rozhovoru:

  • Prezident Biden nyní sice hrozí ropným společnostem mimořádnou daní kvůli cenám benzínu, ale investor může snadno přesunout své peníze do titulů, kde taková daň nehrozí. To na české burze pro větší investory není možné, protože daň pokryje všechny velké likvidní tituly.
  • Zatím se zdá, že mírně vybočuje Apple, který je díky svému výsadnímu postavení na trhu chytrých telefonů schopen přenášet rostoucí náklady do koncových cen a neztratit přitom zákazníky. Především z hlediska cash flow je na tom Apple velmi dobře.
  • Na konferenčním hovoru po posledních výsledcích firmy se analytici ptali Marka Zuckerberga, kdy čeká návratnost obřích investic do metaverse. Zuckerberg nedokázal jasně odpovědět a pouze řekl, že časový horizont bude různý. To je jádro problému: investor neví, jaký obchodní model si u Mety vůbec kupuje.

Tímto děkuji za obsáhlé vyjádření a pohled zkušeného analytika, kterým je Pavel Ryska.

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Atraktivní dividendy s ročním výnosem 9,3%?

Staň se součástí největší dividendové komunity na Buliosu a získej přístup k unikátní strategii tvorby pasivního příjmu ještě dnes!

Nice information article. full of information. Help follow my account and comment