S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Pozoruji "velmi výraznou inflaci". Warren Buffett varoval investory a odhalil 3 akcie na obranu

Warren Buffett je pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších investorů, který navždy změnil pohled, jakým nahlížíme na investování. Přesto měl poněkud kontroverzní názory na momentální situaci na trhu, mezi které patří i jeho vyjádření k zvyšující se inflaci a potenciálnímu krachu. Naštěstí Věštec z Omahy odhalil 3 akcie, které by vás měly teoreticky zabezpečit... 


Warren Buffett na letošním výročním zasedání společnosti Berkshire Hathaway $BRK.A uvedl, že pozoruje "velmi výraznou inflaci" a náklady na výstavbu domů "jen rostou, rostou, rostou". Slavný investor již v minulosti varoval před brutálním dopadem rostoucích cen...

Vzhledem k tomu, že FED tiskne obrovské množství peněz, roste cenová hladina tempem, jaké jsme neviděli již několik desetiletí. V listopadu se spotřebitelské ceny v USA meziročně zvýšily o 6,8 %, což je nejrychlejší tempo od června 1982 😅.

Pokud hromadíte hotovost, prudce rostoucí inflace znamená, že si za své úspory nebudete moci koupit stejné množství výrobků a služeb jako dříve. Naštěstí má investiční legenda Warren Buffett spoustu rad, co vlastnit, když spotřebitelské ceny prudce rostou 😁.

V dopise akcionářům z roku 1981 a mnoho dalších dopisech Buffett zdůraznil dvě vlastnosti, které pomáhají společnostem prosperovat v podmínkách vysoké inflace: schopnost snadno zvyšovat ceny a schopnost přijímat více zakázek, aniž by musely příliš utrácet.

https://twitter.com/BvddyCorleone/status/1473448718489772044 

Jinými slovy, investujte do podniků s nízkými aktivy a cenovou silou 😄. Zde jsou tři akcie Buffetta, které odpovídají tomuto popisu.

American Express $AXP+0.0%

Společnost American Express poměrně nedávno demonstrovala svou cenovou sílu, když zvýšila roční poplatek u své platinové karty z 550 dolarů až na 695 dolarů. Společnost z toho může přímo těžit i v prostředí inflace.

American Express vydělává většinu svých peněz na slevových poplatcích - obchodníkům strhává procenta z každé transakce kartou Amex. S růstem cen zboží a služeb si společnost bere podíl z vyšších účtů.

Ve skutečnosti se již nyní obchodům daří, protože příjmy společnosti ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 25 % na 10,9 miliardy dolarů. American Express je třetím největším podílem v Berkshire Hathaway, hned za Applem $AAPL+0.0% a Bank of America $BAC+0.0%

Podíl společnosti Berkshire, která vlastní 151,6 milionu akcií $AXP+0.0%, má hodnotu přes 24 miliard dolarů. Berkshire vlastní také akcie konkurenčních společností American Express Visa $V+0.0% a Mastercard $MA+0.0%, i když jejich pozice jsou mnohem menší.

Coca-Cola $KO+0.0% 

Coca-Cola je klasickým příkladem takzvaného "recesi odolného" podniku. Ať už se ekonomice daří, nebo se potýká s problémy, obyčejná plechovka Coca-Coly je pro většinu lidí stále cenově dostupná.

Zakořeněná pozice společnosti na trhu jí také dává určitou cenovou sílu. Kromě toho se Coca-Cola $KO+0.0% může vždy spolehnout na trik, který používala v minulosti: udržovat stejné ceny, ale nenápadně zmenšovat velikost lahví 😅.

Když k tomu připočteme její ikonické portfolio značek a skutečnost, že se její výrobky prodávají ve více než 200 zemích a teritoriích, je snadné pochopit, proč Coca-Cola dobře zapadá do dlouhodobého portfolia.

Koneckonců, společnost vstoupila na burzu před více než 100 lety. Přežila - a prosperovala - v mnoha obdobích vysoké inflace. Buffett má Coca-Colu ve svém portfoliu od konce 80. let. Dnes Berkshire vlastní 400 milionů akcií této společnosti v hodnotě přibližně 23,1 miliardy dolarů.

Apple $AAPL+0.0%

Nikdo, kdo utratí 1 600 dolarů za plně vybavený iPhone 13 Pro, by to nenazval levným nákupem, ale spotřebitelé i tak rádi utrácejí za produkty Apple $AAPL+0.0%. Začátkem letošního roku vedení společnosti odhalilo, že aktivní základna instalovaného hardwaru společnosti přesáhla 1,65 miliardy zařízení, včetně více než 1 miliardy iPhonů.

Konkurenti sice nabízejí levnější zařízení, ale mnoho spotřebitelů nechce žít mimo ekosystém Applu. To znamená, že při prudkém nárůstu inflace může Apple $AAPL+0.0% přenést vyšší náklady na svou globální spotřebitelskou základnu, aniž by se musel tolik obávat poklesu objemu prodeje.

Apple je dnes Buffettovým největším veřejně obchodovaným podílem, který podle tržní hodnoty představuje více než 40 % portfolia Berkshire. Jedním z důvodů této koncentrace je samotný růst ceny akcií technologického giganta. Za posledních pět let vzrostly akcie společnosti Apple o více než 500 %.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Docela by me zajimalo proc BRK ve Q3+Q4  2020 hromadne nakupovala farmacky, aby je pak Q1+Q2  2021 zacala vsechny vyprodavat?:) Aktualne se jedna o nejlepsi drzaky pro jejich defenzivni povahu a osobne moc nevim co lepsiho v teto nejiste dobe drzet.

no nevím, za mě by se určitě našly lepší volby 😅

Jak jinak než $AXP+0.0%, $MA+0.0%, $AAPL+0.0%

Divím se, že tam nebyla $MA+0.0% 😂

No nic, čas otevřít brokera a vyřešit 😂

Možná už malinko stárne 🤔😂

A nebo jsme možná my ostatní po posledníM roce a půl polevili v ostražitosti. Čas ukáže 😉

Nebojte to já jsem také pro krach nebo alespoň korekci v příštím roce. Myslel jsem spíš ten výběr těch akcií 😉