Celý rok 2023 nečekejte zlepšení, varuje s pádnými argumenty jedna z nejdůležitějších společností Wall Street
Trh je letos jako horská dráha. Obrovské propady střídají prudké pohyby vzhůru. Osobnosti a společnosti se předhánějí v pozitivních i negativních predikcích. Často ale nijak nepodložené. To se nedá říct o nejnovější predikci finančního giganta z wall Street.

Pokud jste na té pozitivní straně barikády a věříte, že se trh brzy otočí k lepšímu, pak se vám asi zpráva Goldmanů líbit nebude. Zejména pak, pokud věříte, že katalyzátorem thoto obratu bude Fed a snížení sazeb.
"Pochybujeme, že vývoj inflace, který předpokládáme pro příští rok, by byl dostatečný k tomu, aby poskytl takovou důvěru ve snížení sazeb," napsal hlavní ekonom Goldmanů Jan Hatzius v poznámce.
Fed ve středu překvapil dvěma způsoby poté, co zvýšil úrok o 50 bazických bodů a dostal tak základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2007.

Ekonomické prognózy Fedu nyní ukazují, že vidí vrchol sazeb na 5,1 % v roce 2023. To je o dalších 50 bazických bodů více, než se předpokládalo ještě v září. A taková zpráva samozřejmě trh zabolela.
Navíc - šéf Fedu Jerome Powell zněl v otázce směřování úrokové politiky o něco více jestřábím tónem, než někteří očekávali. Stále častěji se hovořilo o tom, že Fed na svém zasedání v únoru 2023 zvýší sazby pouze o 25 bazických bodů v souvislosti s ochlazením indexu spotřebitelských cen (CPI) a zpomalením růstu trhu práce.

Powell tyto řeči v podstatě naprosto rozprášil, což dostalo akcie pod tlak do středečního závěru i do počátku čtvrtečního obchodování. "Dosud obdržené údaje o inflaci za říjen a listopad ukazují vítané snížení měsíčního tempa růstu cen," řekl Powell novinářům na konferenci po rozhodnutí Fedu. "Bude však zapotřebí podstatně více důkazů, abychom získali jistotu, že inflace je na trvalé cestě k poklesu."

Hatzius ze společnosti Goldman modeluje tři další zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v únoru, březnu a květnu. Hatzius předpokládá, že vrchol úrokových sazeb pro tento cyklus je 5 % až 5,25 %.

Zmiňují se ale i o pozitivech. Zdá se totiž, že alespoň oživení dodavatelského řetězce konečně přináší deflační znaky, které ne a ne přijít kvůli řadě dalších pandemických a válečných vlivů. S tím, jak se obnovuje výroba zboží (zejména automobily)a obnovují se zásoby, měla by konkurence zvrátit účinky nedostatku, které zvýšil maloobchodní ceny a spotřebitelské ceny na počátku pandemie. Kromě toho se mírní ceny komodit a klesají náklady na dopravu.

Pokud vás baví moje články a rozhovory, tak neváhejte hodit follow. Díky! 🔥
Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů (GS, Tradingeconomics.com, bls.gov). Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.
Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!
this amazing