Karta se obrací. Investoři začínají milovat aktivum, nad kterým roky ohrnovali nos. Čemu bude patřit rok 2023?

Trh nás letos vrátil do reality, kterou nám trochu moc do růžova přibarvilo několik posledních let neuvěřitelného růstu. Investoři se teď stávají výrazně víc defenzivními a sahají po aktivu, kterým dlouhou dobu opovrhovali.

Tento druh aktiva byl kvůli šíleným výsledkům akcií dlouho v ústraní

Akcie (a zejména ty extrémně růstové) nás v období před a po pandemii namlsaly svými šílenými výsledky. Desítky procent ročně, všechno rostlo a vypadalo to, že na trhu snad ani nelze prodělat. Kdo by se zaobíral něčím, co dokáže zaručit tak maximálně nižší jednotky procent? Leda tak nějací institucionální investoři, kteří hrají na jistotu... Ale jak už to bývá, tak trh ukázal co umí a tvrdě spoustu investorů vrátil nohama na zem. 

A tak se mnoho z nich nyní vrací k staré, dobré, osvědčené klasice - dluhopisům.

Přeci jen ale začneme pozitivně - Poslední zpráva o indexu spotřebitelských cen naznačila, že inflace v říjnu možná dosáhla svého vrcholu, a Federální rezervní systém nyní možná spíše zpomalí tempo zvyšování úrokových sazeb. Při pohledu na graf je zřejmé, že inflace klesá. Powell ale ještě není úplně přesvědčený o vyhrané válce. Spíš to považuje jen za vyhranou bitvu. Bojí se totiž, že by mohlo jít jen o falešný signál. Bylo by podle něj také nerozvážné teď začít rozvolňovat.

Více viz: Celý rok 2023 nečekejte zlepšení, varuje s pádnými argumenty jedna z nejdůležitějších společností Wall Street

Inflace možná dosáhla vrcholu. Zdroj

Třeba Goldman Sachs ale také není úplně pozitivní. Ať už je to jak chce, investoři si uvědomili, že trh nemůže jen neomezeně růst a poohlíží se tak po alternativách k akciím, mezi které dluhopisy jednoznačně patří.

Proč investoři začínají volit dluhopisy?

  • Výnosy dluhopisů se významně zvýšily, což investorům poskytuje příležitost získat slušný příjem. Očekává se, že inflace se bude do konce roku 2023 pohybovat kolem 3,5 %, a americké státní dluhopisy až do desetileté splatnosti vynášejí více. To znamená, že jejich inflačně očištěný neboli "reálný" výnos by se mohl dostat do kladných hodnot. Kde jinde vám tohle někdo zaručí? Mezitím komunální a podnikové dluhopisy poskytují dalších 1,5 až 2,5 procentního bodu nad výnosy státních dluhopisů.
  • Dluhopisy jsou také relativně férově oceněny. Cykly zpřísňování, při nichž Fed zvyšuje sazby, aby snížil inflaci, obvykle nekončí dříve, než je sazba trvale nad jádrovou inflací, což naznačuje, že ceny dluhopisů se již plně přizpůsobily. Jakmile je toto přizpůsobení dokončeno, lze dluhopisy považovat za férově oceněné. V současné době trh s futures předpovídá vrchol kolem 5 %, kterého by mělo být dosaženo v dubnu nebo květnu. To se vhodně shoduje s tím, kde se pravděpodobně bude nacházet jádrová inflace.
  • Dluhopisy mohou nabízet atraktivní kapitálové výnosy. Investoři, kteří se obávají ekonomiky, budou pravděpodobně tíhnout ke státním dluhopisům, což by tlačilo výnosy níže a ceny výše, což znamená, že je možné se nyní těšit z relativně vysokých výnosů a později je případně prodat s prémií.
Pětiletý vývoj sazeb Fedu. Pohybujeme se na velmi vysoké úrovni. Zdroj


Pro dluhopisy mluví také třeba vyjádření Morgan Stanley, kteří píšou toto:

Akcie z indexu SAP 500 jsou stále příliš drahé. Při současných cenách a konsenzuálních odhadech zisků se index S&P 500 prodává za forwardový poměr ceny a zisku (P/E) ve výši 17. To se neslučuje s tím, kde se budou příští rok pravděpodobně nacházet sazby a inflace -  nad 3 % - spolu s nevýrazným hospodářským růstem. Přiměřenější forwardový poměr P/E se za těchto podmínek obvykle pohybuje v rozmezí 15-16.

Nadále se domníváme, že je předčasné hovořit o konci medvědího trhu amerických akcií. Investoři se sice zbavili obav z inflace, ale nemohou ignorovat ekonomickou situaci. Prozatím by investoři měli zvážit snížení expozice vůči americkým indexům s velkou tržní kapitalizací. Místo toho by se měli zaměřit na státní dluhopisy, komunální dluhopisy a korporátní úvěry investičního stupně. Zůstaňte trpěliví a vybírejte kupónové výnosy.

Co vy, zvažujete v této situaci dluhopisy? Nebo zůstáváte věrní akciím?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů (Tradingeconomics, macrotrends.net, MS). Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Thanks for information. And i hope can make positive article like this.!