S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Tesla vám vydělá balík: Elon Musk predikuje rok 2022

Elon Musk je jednoznačně jeden z nejkontroverznějších lidí planety. Pro jedny šílenec a drzý manipulátor. Pro druhé génius z jiného světa. Jedna věc je ale jistá - když něco říká, vyplatí se ho poslouchat. O to víc, když se jedná o jeho názor a predikce na finanční stav jeho vlastních společností. Tentokrát byla řeč o Tesle. Jaký očekává vývoj? Co se letos bude v nejhodnotnější automobilce světa dít?

Společnost Tesla $TSLA+0.4% ve středu předpověděla, že dodávky vozů v roce 2022 meziročně vzrostou o více než 50 %, a to navzdory přetrvávajícím problémům v dodavatelském řetězci, které by se měly zmírnit až v příštím roce.

Optimistický výhled generálního ředitele Elona Muska přišel poté, co nejhodnotnější výrobce automobilů na světě vykázal rekordní čtvrtletní tržby, které překonaly očekávání Wall Street.

Opatrná poznámka o potížích dodavatelského řetězce však ukázala, že ani Tesla se nevyhne nedostatku, který byl loni nástrahou pro mnoho větších automobilek. Akcie po skončení obchodování klesly o 0,8 %.

Tesla, která konečně loni vyrobila několik vozů ve svých továrnách v Berlíně a Texasu, uvedla, že rozšíření výroby v těchto zemích bude záviset na dodavatelském řetězci a úspěšném zavedení nových technologií.

Musk uvedl, že Tesla letos neuvede na trh nové modely, ale doufá, že v příštím roce uvede na trh své vozy Cybertruck, Semi a Roadster. Tesla uvedla, že v současné době nepracuje na modelu za 25 000 dolarů, který Musk slíbil v roce 2020 uvést na trh za tři roky.

Očekávaný Tesla Cybertruck

Podle údajů společnosti Refinitiv vzrostly tržby ve čtvrtém čtvrtletí na 17,72 miliardy dolarů, což je nad odhady analytiků, kteří počítali s 16,57 miliardy dolarů.

Tesle se daří lépe než většině automobilek zvládat problémy s dodavatelským řetězcem, protože používá méně nedostatkové čipy a rychle přepisuje software. Automobilka v minulém čtvrtletí předala zákazníkům rekordní počet vozidel navzdory těmto problémům.

"Stále očekáváme, že v letošním roce budeme částečně nebo převážně omezeni čipy," řekl Musk během konferenčního hovoru s tím, že v příštím roce by se omezení měla zmírnit. Uvedl, že růst objemu Tesly pohodlně přesáhne 50 % oproti loňskému roku, což znamená, že Tesla letos očekává dodání více než 1,4 milionu vozidel.

Tesla uvedla, že tento cíl bude dosažitelný i se současnými továrnami v Kalifornii a v Šanghaji. Tesla uvedla, že její texaská továrna dodá v tomto čtvrtletí první vozidla vybavená bateriemi nové generace 4680 vyráběnými v Kalifornii podle plánu.

https://www.youtube.com/watch?v=25ZuKkbHdqM

Musk uvedl, že očekává, že vozidla Tesla dosáhnou plné schopnosti samostatného řízení již v letošním roce. V současné době musí za volantem sedět člověk, aby mohl v případě potřeby vůz řídit.

"Byl bych šokován, kdybychom letos nedosáhli plného samořízení, bezpečnějšího než člověk." řekl.

Počet plně samořídících betaverzí vozidel ve Spojených státech se zvýšil na téměř 60 000, přičemž na konci září jich bylo jen několik tisíc. Tesla testuje vylepšenou verzi svého softwaru pro automatické řízení na veřejných komunikacích, ale uvedla, že tyto funkce nečiní vozy autonomními.

EBITDA ve výši 4,09 miliardy dolarů překonal konsenzuální odhad 3,89 miliardy dolarů podle společnosti Refinitiv. To Muskovi zřejmě zajistilo nárok na dodatečnou výplatu. Čtvrtletní zisky byly sníženy o 340 milionů dolarů v důsledku zdanění mezd v souvislosti s Muskovým uplatněním opcí souvisejících s jeho kompenzačním balíčkem z roku 2012.

V zisku se rovněž odrazily rostoucí náklady na suroviny, komodity a logistiku a výdaje související se zárukami a stahováním výrobků z trhu. Tesla svolává více než 475 000 svých elektromobilů Model 3 a Model S kvůli problémům se zadní kamerou a kufrem, které zvyšují riziko havárie.

Valuace Tesly je stále šílená. Nedá se ale upřít, že Musk (zdá se) ví co dělá. Výhledy do budoucna jsou navíc velice pozitivní. Příchod autopilota, masivní zvýšení výroby a příchod nových modelů. To vše stále hraje Tesle do karet,

Nejedná se o investiční doporučení. Jde pouze o amatérský pohled inspirovaný komentářem Elona Muskaa analýzou dvojice Hyunjoo Jin a Nivedita Balu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Vyborný text!

Díky! :)