S&P 500 ^GSPC
5,082.17
+0.24%
Nvidia NVDA
$790.78
+1.82%
Amazon AMZN
$174.72
+0.90%
Tesla TSLA
$200.37
-0.82%
Meta META
$487.54
+0.73%
Apple AAPL
$180.18
-0.69%
Alphabet GOOG
$138.22
+0.58%
Microsoft MSFT
$408.68
+0.24%

Nejbohatší muži světa přišli o miliardy. Warren Buffett však opět odešel jako vítěz

Warren Buffett - legendární investor. Svého času nejbohatší muž světa. Radami tohoto muže se řídí nespočet lidí po celém světě. Jeho dlouhodobý a střídmý přístup k investování je ověřen časem a množstvím krizí. Ze všech těchto situací většinou vyšel jako jediný vítěz. Při poklesu trhu na počátku letošního roku znovu ukázal své kvality. Ostatní miliardáři krváceli a on opět vydělal. Jak to udělal?

 

Krvavou lázeň masového výprodeje pocítili v uplynulém měsíci investoři ze všech společenských vrstev. Při nedávném propadu cen na akciových trzích došlo k velkým ztrátám majetku. A podle indexu miliardářů agentury Bloomberg utrpělo 10 nejbohatších osob světa dohromady ztrátu ve výši 158 miliard USD. Tedy s výjimkou jistého investora proslulého svým dlouhodobým smýšlením a zálibou ve vnitřní hodnotě.

Zatímco všichni ostatní se z dopadů vzpamatovávali, Warren Buffett prosperoval. Přišel si v tomto krátkém období na 2,6 milirady $. Zisky, které byly přímým výsledkem 2% růstu akcií Berkshire Hathaway $BRK-A-0.6%, fakticky zvýšily jeho celkové čisté jmění na více než 112 miliard USD. Jak přesně se ale legendárnímu Věštci z Omahy podařilo udržet se nad vodou, když ostatní bojovali o jakoukoliv záchranu? To vysvětluje Theron Mohamed z Business Insider:

"Buffett přečkal pokles akciového trhu lépe než jeho miliardářští kolegové.. Vyhlídka na tvrdohlavou inflaci a letošní zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem přiměla investory, aby stáhli své peníze z vysoce ceněných růstových akcií a místo toho je vložili do stabilních a levnějších akcií, jako je Berkshire Hathaway."

Jak víte, Berkshire Hathaway a sám Warren Buffett mají v oblibě podniky "reálné ekonomiky", na rozdíl od technologických kusů se směšně nadsazeným oceněním odůvodněným mlhavými pojmy potenciálu. Během výroční schůze akcionářů společnosti Berkshire dlouholetý předseda představenstva a generální ředitel slavně přirovnal investování na akciovém trhu k práci farmáře.

"Představte si na chvíli, že byste se teď rozhodli investovat peníze a koupili byste si farmu," říká Warren Buffett.

https://www.youtube.com/watch?v=RYHPlLsdW0A&t=1s

"Řekněme, že jste si koupili 160 akrů a farmář vedle vás měl 160 stejných akrů, stejný obrys, stejnou kvalitu půdy."

"Jediné, co musíte udělat, je uvědomit si, že ten člověk vedle je tu proto, aby vám sloužil, a ne aby vás poučoval.

Tento názor je pozoruhodně podobný názoru jeho mentora a přítele, neméně legendárního Benjamina Grahama. Tento profesor Columbia Business School často žádal své studenty, aby si představovali akciový trh jako temperamentní, mimořádně iracionální a snadno vzrušitelnou postavu. Říkal jí Pan Market.

Pan Market je v podstatě váš obchodní partner, který často žádá o prodej svých akcií nebo o koupi vašich akcií. Krásné na tom je, že vždy můžete odmítnout cokoli, co vám pan Market nabídne - protože druhý den se vždy vrátí s něčím jiným. Jak znovu vysvětlil Warren Buffett ve svém dopise akcionářům Berkshire Hathaway z roku 1987:

Pan Market je tu proto, aby vám sloužil, ne aby vás vedl. Je to jeho peněženka, nikoliv jeho moudrost, co vám bude užitečné. Pokud se někdy objeví v obzvláště hloupé náladě, můžete ho buď ignorovat, nebo využít jeho výhod, ale bude pro vás katastrofální, pokud podlehnete jeho vlivu. Pokud si totiž nejste jisti, že svému podnikání rozumíte a dokážete ho ocenit mnohem lépe než Pan Market, nepatříte do hry. Jak se říká v pokeru: "Pokud jste ve hře 30 minut a nevíte, kdo je obětní beránek, jste obětní beránek vy." V tomto případě je to tak.

Další pohled na současnou situaci dokonale vystihuje další Buffettův názor: Buďte bázliví, když jsou ostatní chamtiví, a chamtiví, když jsou ostatní bázliví. Jinými slovy, toto by mohla být ideální příležitost k nákupu poklesu. Nebo jak prohlásila zakladatelka společnosti Ark Invest Cathie Wood, když vyzývala investory, aby se dívali dál než na pokračující volatilitu trhu, "inovace jsou na prodej".

"Inovace jsou na prodej a pro investory bude opravdu důležité, aby se vzhledem k množství pohybů, které očekáváme, dostali na správnou stranu barikády," vysvětluje Wood.

Je však třeba poznamenat, že postoj Cathie Wood není bez předpojatosti vzhledem k expozici ETF ARKK vůči technologickým akciím, zejména těm, které byly nejvíce postiženy výkyvy na akciových trzích.

Chcete letos porazit trh jako Warren Buffett? Jeho portfolio pro rok 2022 tvoří těchto 10 akcií

Nejedná se o investiční doporučení. Jde pouze o amatérský názor podpořený analýzou Garryho Lu.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Analýzy na Buliosu jsou top 👌