Analytici opěvují akcie kryptotěžařů. Svezete se na této vlně i vy?

O bitcoinu a jeho těžení slyšel asi každý. Mnoho lidí ale mohlo být odrazeno volatilitou a technickou náročností této aktivity. Naštěstí existují veřejně obchodované společnosti, které se těžbě věnují a investoři tak můžou být nepřímou součástí tohoto procesu. Těžaři navíc aktuálně vypadají obzvláště levně, tvrdí jeden z analytiků s tím, že trh přehlíží jejich velké a rostoucí zásoby bitcoinů.

Těžba kryptoměn je stále velice lukrativní činností

Kryptotrh zažívá prudký vzestup po chmurném lednovém období. Spolu s Bitcoinem, který rezistenci kolem 40 000 dolarů, vzrostl Ether $ETHUSD-2.8% , druhá největší kryptoměna, o 4,5 % na 3 100 dolarů a rovněž support kolem 3 000 dolarů. Silnější se jeví i altcoiny. A meme-token Shibu Inu $SHIBUSD-4.3%  prudce roste, a to ovíce než 40%.

Porovnání ceny BTC, ETH a SHIB. Všechny korespondují s cenou jedničky trhu - bitcoinem

Bitcoin překročil svůj 50denní klouzavý průměr na úrovni 42 840 USD, další zastávkou by podle analytičky Katie Stocktonové ze společnosti Fairlead Strategies mohlo být 47 600 USD. V pondělí zveřejněné poznámce píše, že by byla opatrná kvůli ztrátě momenta Bitcoinu.

Akcie související s kryptoměnami se vezou na vlně. Coinbase Global $COIN-3.2%  se v pondělí obchodovala o 3,8 % výše na 202 USD. V širším měřítku vzrostl burzovně obchodovaný fond Amplify Transformational Data o téměř 4 %.

Dařilo se také těžařům bitcoinů - společnostem, které provozují obrovské množství počítačů v závodě o zpracování bloků bitcoinových transakcí, přičemž v případě úspěšné validace bloků získávají poplatky a odměny v bitcoinech.
Mezi velké americké těžaře patří společnosti Marathon Digital Holdings $MARA-2.8% , Riot Blockchain $RIOT+0.0%  a Core Scientific. Všechny v pondělí vzrostly o 8 až 10 %.

Připusťme, že tyto akcie rostou z hluboce pokleslé základny. Marathon a Riot se za poslední tři měsíce propadly o 40 až 60 %. Společnost Core se 20. ledna spojila s účelovou akviziční společností (SPAC). Na základě cen předchozí SPAC klesla o 40 % oproti svým maximům z listopadu loňského roku.

Těžaři však mohou být s bitcoinem v pásmu 40 000 dolarů stále poměrně ziskoví. Například společnost Marathon by měla mít náklady na jeden vytěžený Bitcoin ve výši 6 300 USD, odhaduje analytik společnosti D.A. Davidson Christopher Brendler. Riot by měl mít letos náklady na jednu minci na úrovni 12 500 dolarů, odhaduje, a Core se bude pohybovat kolem 5 000 dolarů.

"Se zásobami na těchto úrovních nabízejí těžaři lepší poměr rizika a výnosu než podkladový BTC, protože odtud vidíme omezenriziko, pokud nedojde k úplnému pádu BTC pod 10 000 dolarů," napsal Brendler v nedávné poznámce.

Jedním z důvodů, proč akcie vypadají levně, je, že společnosti hromadí Bitcoin ve svých rozvahách - budují základnu digitálních aktiv. Brendler označuje Marathon za svou nejlepší volbu, mimo jiné proto, že společnost by měla mít do konce roku 2023 v rozvaze téměř 2 miliardy dolarů v Bitcoinech, za předpokladu ceny za minci 42 000 USD. To by představovalo 83 % současné tržní kapitalizace společnosti Marathon ve výši 2,4 miliardy dolarů. V pondělí zopakoval cílovou hodnotu 65 USD na akcie, což představuje zisk přibližně 150 % z nedávných cen kolem 26 USD.

 

Podle jeho odhadu by Riot měl mít za rok hodnotu 45 dolarů, což je masivní nárůst z nedávných cen kolem 18 dolarů.

Core podle něj také vypadá levně, s hodnotou 18 dolarů za akcii, což je výrazně nad nedávnými cenami kolem 10 dolarů. Společnost Core v pondělí uvedla, že v lednu vytěžila 1 077 bitcoinů, čímž se celkový počet bitcoinů vytěžených z provozu společnosti zvýšil na 6 373 bitcoinů. Při nedávných tržních cenách bitcoinů to představovalo hodnotu 277 milionů dolarů, což je téměř 10 % tržní kapitalizace společnosti Core ve výši 3,1 miliardy dolarů.

Je třeba přiznat, že akcie čelí náročnému makroklimatu s rostoucími úrokovými sazbami, protože Federální rezervní systém zavádí přísnější měnovou politiku. Technologické akcie se ziskem kdesi v daleké budoucnosti jsou s růstem sazeb ještě více diskontovány, protože snižují současnou hodnotu jejich budoucích peněžních toků.

Těžaři se také potýkají se skepsí institucionálních investorů, pokud jde o udržitelnost jejich obchodních modelů. Zatímco nyní může být těžba zisková, podle medvědího názoru budou těžaři čelit rostoucí konkurenci o zmenšující se nabídku bitcoinů, přičemž software sítě je navržen tak, aby v roce 2024 snížil celkovou odměnu za vytěžený blok na polovinu ze současných 6,25 bitcoinů na 3,125 bitcoinů.

https://www.youtube.com/watch?v=p3K44SKfmNg

Těžaři a další akcie související s kryptoměnami mohou stát za obchod; jejich dlouhodobé držení vyžaduje víru, že cena Bitcoinu vzroste více než dostatečně, aby kompenzovala nižší odměny za těžbu zhruba za dva roky.

Bitcoin za 100 000$? Tyto údaje vám napoví

Nejedná se o investiční doporučení. Jde čistě o můj amatérský názor na základě souhrnu od Darena Fonda.


Ano, dobrá příležitost svést se na vlně rostoucího bitcoinu :) teď už jen trefit kdy poroste :D

Timeline Tracker Overview