Je propad akcií Facebooku u konce?

V nedávných dnech jsme byli svědky největšího jednodenního propadu na akciích vůbec. Společnost Facebook kvůli neuspokojivým výsledkem za 4 kvartál minulého roku odepsala přes 250 bilionů dolarů z tržní kapitalizace a to vše během jediného dne. Tím se zařadila na první pozici mezi společnosti s největším jednodenním propadem. Navíc akcie stále nepřestává klesat.

 

Je možné, že je akcie blízko svého dna?

Akcie Facebooku je tento rok v mínusu 35% a ze zářijových maxim minulého roku ztrácí téměř 44%. Zajímavé je srovnání s propady v předchozích letech. Na grafu níže jsou vidět 2 takové propady. První z nich proběhl v roce 2018, trval nějakých 152 dní a akcie během něj odepsala téměř 44%. Společnost v té době byla kritizována za nakládání s daty svých uživatelů. Ovšem akcionáři se s tím vyrovnali velmi rychle a akcie během jednoho roku vymazala všechny ztráty. Druhý propad byl o něco mírnější nežli ten předchozí a akcie během něho odepsala lehce přes 38%. Zde se jednalo o propad spojený s příchodem nemoci COVID-19 na začátku roku 2020. Vycházíme-li tedy z historických propadů na akciích Facebooku, mohli bychom se blížit pomyslnému dnu. Tento scénář je navíc umocněn podporou nad cenovkou 200$ za akcii, kterou tvoří maxima z předchozích let.

Akcie je levně oceněna

Podle ukazatele P/E (price to earnings) se akcie obchoduje za nejnižší násobek zisků za poledních několik let, nacházíme se na hodnotě zhruba 16 P/E. Průměrné P/E ratio za posledních 5 let bylo 29,6. Tím pádem jsme hluboko pod průměrem. Navíc další ukazatel P/FCF (price to free cashflow) indikuje velmi podobné ocení opět na úrovni 16. Čili z tohoto podhledu akcie opravdu levná je. 

 

Závěr

Porovnáme-li historické propady, mohli bychom se blížit dnu a to nejhorší by akcie už měla mít za sebou. Z mého pohledu se dostáváme na velmi zajímavé úrovně, kde se akcie neobchodovala více než rok za půl, a proto by se mohlo jednat o zajímavou příležitost k nákupu z dlouhodobého hlediska.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
No comments yet