S&P 500 ^GSPC
5,113.73
-0.34%
Apple AAPL
$170.75
-2.48%
Tesla TSLA
$184.16
-2.12%
Microsoft MSFT
$406.68
-1.99%
Amazon AMZN
$176.08
-0.85%
Alphabet GOOG
$133.11
-0.81%
Meta META
$494.24
-0.79%
Nvidia NVDA
$856.79
+0.52%

Tato směšně jednoduchá investiční strategie Warrena Buffetta vás učiní bohatými

Jak už je zvykem, Berkshire Hathaway $BRK-B+0.1% každoročně vydává výroční dopis akcionářům. Při této příležitosti se celý investiční svět na monet zastaví, aby si přečetl, co si jeden z největších investorů všech dob myslí o současném stavu trhu a ekonomiky. Ani letos tomu nebylo jinak a Warren Buffett nás opět obohatil svými názory. 

Warren Buffett je opět mezi 5 nejbohatšími lidmi na světě s čistým měním přes 
111 miliard dolarů

V desetistránkovém dopise však vynikla zejména jedna myšlenka, z níž by mnozí investoři mohli mít obrovský užitek.

Cituji: "Charlie Munger a já nejsme výběrčí akcií, jsme výběrčí podniků," napsal Buffett. Kdybychom si všichni osvojili tohle myšlení, určitě by se výnosy našich portfolií i náš klid výrazně zlepšily.

Buffettovi rady investorům 

Buffettuv výrok je obzvláště aktuální vzhledem k tomu, jak se vyvíjí investování. Individuální i institucionální investoři se stále častěji snaží dosahovat krátkodobých zisků pomocí výběru akcií. 

Průměrná doba držení akcií je nyní na historickém minimu, a to méně než šest měsíců. To je výrazný pokles oproti vrcholu z poloviny padesátých let, kdy činil osm let.

Krátkodobá povaha akciového trhu vytvořila prostředí, ve kterém je soutěž o okamžité výsledky až směšně tvrdá. A to je hra, které by se jednotlivci měli raději vyhnou. Krátkodobé myšlení neumožňuje investorům těžit z růstu tržeb a zisků jejich společností v čase. A Buffett se domnívá, že právě na tyto základní ukazatele bychom se měli striktně zaměřit.

https://youtu.be/SUmRupSF8pQ

Netflix je toho dokonalým příkladem

Společnost Netflix $NFLX-1.7%, která je světovou jedničkou v oblasti streamingu, poskytuje cenné informace o tom, o čem Buffett ve svém dopise akcionářům mluví.

Za posledních 15 let se akcie Netflixu katapultovaly o téměř 12 000 %, což z této firmy snadno dělá jednu z nejlepších jednotlivých investic, kterou mohl kdokoli na akciovém trhu za tuto dobu udělat. Navzdory tomuto monstróznímu výkonu však akcie ve skutečnosti zaostávaly za S&P 500 v letech 2011, 2014, 2016, 2019 a 2021. A v roce 2022 zatím akcie Netflixu klesly o 40 % ve srovnání s 10% poklesem širšího indexu. Není pochyb o tom, že sběrači akcií - na rozdíl od "sběračů podniků" - by po těchto obdobích slabé výkonnosti své pozice v Netflixu prodali.

Pokud byste však věnovali čas pochopení počáteční strategie společnosti, která spočívala ve velkých investicích do vývoje obsahu s cílem získat co nejvíce předplatitelů dříve, než do oblasti streamingu vstoupí konkurence, pravděpodobně byste si svou pozici v Netflixu udrželi a možná i časem navýšili.

Za posledních deset let (od roku 2011 do roku 2021) se počet předplatitelů Netflixu vyšplhal z 26,3 milionu na 221,8 milionu. A roční příjmy společnosti se za tu dobu zvýšily více než devětkrát, zatímco její čistý zisk se vyšplhal z 226 milionů dolarů v roce 2011 na 5,1 miliardy dolarů v roce 2021. 

Ti kteří sledují skutečné podnikání, a nejen pozorují ceny akcií, by věděli, že Netflix využívá své výhody prvního hráče, aby se svezl s dlouhotrvajícím posunem směrem ke streamování a vybudoval inovativní, špičkový podnik v oboru.

Upozorňuji, že se jedná pouze o názorný příklad. Berkshire Hathaway v tuto chvílí není držitelem akcií Netflix!!

Závěr 

Ačkoli je Warrenu Buffettovi neuvěřitelných 91 let, je duševně bystrý jako nikdy předtím. Jako investoři se z jeho slov můžeme stále hodně naučit. Vnímat investice jako vlastnictví částí skutečných podniků namísto grafů a tickerů na obrazovce je přístup, který bychom měli mít všichni.

K napsání článku mě inspiroval Neil Paten. Nejedná se o investiční doporučení. Případně investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. 

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 167 a je členem této skupiny od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Buffett je investiční génius, každý jeho poznatek a zkušenost je rada nad zlato.

ano, to je

Vždy ne pobaví jak se tu někdo ohání Buffettem a pak tam naroubuje nějakou blbinu co se mu zrovna hodi do krámu;) Kdy naposledy Buffett koupil firmu co je několik let ve ztrátě? O akcie typu Netflix nemají zájem, protože je do zisku dostal covid a vůbec se jim to nemuselo ještě dalších 5 let podařit a klidně zbankrotovat nebo se stát cílem akvizice. Jsem moc zvědavý jak se jim povede udržet se v rostoucí konkurenci, výhoda prvního hráče jim nezůstane na vždycky. Každopádně o firmu s takovou valuaci ti dva nezavadí pohledem.

$NFLX-1.7% jsem použil v z důvodu převedení Buffettova rčení do praxe, jinak jsem si vědom, že ho ve svém portfoliu nemá (radši to do článku doplním)

snad každá firma byla někdy ve ztrátě, navíc domnívám se, že Buffettuv názor na akcie $NFLX-1.7% pravděpodobně neznáte.....nebo ano?

Ne neznam jeho nazor na NFLX, ale nikdy jsem nevidel, ze by se o nich vyjadroval, natoz ze by jejich model zalozeny na obrovskych investicich do obsahu chvalil. Vlastnim BRK a cetl jsem o nem par knih, takze mam zhruba predstavu jake podniky ho zajimaji. Klidne je mozne, ze se dozvim ze lituje ze si to nechal ujit podobne jako Amazon nebo Google, ale hodne bych se divil.

Vždy si rád poslechnu, co Buffett říká :)

máme se toho od něj dost co učit