Byl úspěch Pinterestu jen krátkodobý poprask způsobený pandemií?

Během vrcholící pandemie se společnost Pinterest $PINS-0.8%  stala jednou z nejžhavějších aplikací sociálních médií. Vzhledem k tomu, že vlády po celém světě omezily venkovní aktivity, spotřebitelé trávili více času v digitálním světě. Pak se, ale najednou objevily vakcíny a lidé zase vyrazili do ulic.

 

Výsledek? Růst počtu měsíčně aktivních uživatelů (MAU – monthly active user) Pinterestu způsobený pandemií se najednou skoro zastavil. Vezměte si zprávu o kvartálních výsledcích společnosti za druhé čtvrtletí: růst počtu uživatelů se zpomalil o 5 %. Proto cena akcií $PINS-0.8% samozřejmě klesá, a to z dobrého důvodu.

 

Hlavní otázkou tedy zůstává, jestli je Pinterest opravdu na dráze takového růstu, jako se na jeho akciích v posledních několika měsících odrazilo, nebo jestli by dneska investice do něj byla zbytečnou a naprosto unáhlenou. Začněme výsledky za Q2.

 

 

Kvartální výsledky

Jádro problému nedávného poklesu musíme totiž hledat právě v kvartálních číslech. Až doposud dosahovalo americké MAU společnosti Pinterest několik čtvrtletí dvouciferný růst. Data ukazují mnoho čtvrtletí s přírůstky až 10 milionů nových uživatelů oproti jejich meziročním obdobím.

 

Ve druhém čtvrtletí tohoto roku se však příběh stáčí směrem dolů. Pinterest vykázal úbytek uživatelů v USA ve výši více než 20 milionů uživatelů. Do 27. července se počet uživatelů Pinterestu v USA snížil o 7 %. Celosvětově však počet uživatelů MAU meziročně vzrostl o 5 %.

 

Co se tedy děje? Je to jasný trend poklesu, který naznačuje, že to nejlepší mají akcie $PINS-0.8%  již za sebou? Nebo se jedná o drobný neúspěch, který maskuje obrovskou nákupní příležitost momentálně nakoupit s obrovskou slevou? Nepochybuji o tom, že je to ta druhá možnost.

 

Díky pandemii strávili uživatelé na Pinterestu nespočet hodin kreativním tvořením a hledáním. S otevírající se ekonomikou však přišla možnost zase se odtrhnout od monitoru a vydat se například kina nebo do bazénu. Podle mě je hlavním katalyzátorem poklesu v USA realita, že se Američanům podařilo poměrně rychle značnou část obyvatelstva naočkovat a otevírali proto dřív než ostatní země světa. To by vysvětlovalo pokles MAU v USA a prozatím ještě nárůst MAU ve světě.

 

Snížený zájem o Pinterest však nejde ignorovat, proto je pravděpodobné, že bude $PINS-0.8%  ještě pár kvartálů podobných hodnot (eventuelně už i ve světě) dosahovat. Realitou však zůstává, že v $PINS-0.8%  nadále leží obrovská investiční příležitost a bylo by docela bláhové jí z dlouhodobého hlediska nevyužít.

 

Dlouhodobý potenciál pro akcie $PINS-0.8% 

Do roku 2022 analytici očekávají, že bude společnost $PINS-0.8%  ročně přidávat přibližně 50 milionů nových uživatelů. To je vzhledem k historii překonávání růstu počtu uživatelů u Pinterestu bez problému dosažitelné.

 

Stále jsem optimistický, pokud jde o obrat managementu směrem k publikačním nástrojům pro tvůrce obsahu. Obchodní model Pinterestu závisí na angažovanosti. Jeho iniciativy v této oblasti vytvoří silnější uživatelskou základnu. A uživatelé aplikací se budou také intenzivně zapojovat do tvorby na platformě Pinterest. Někteří uživatelé budou Pinterest jistě využívat pro jednorázové akce, například plánování svateb, přestavbu domů nebo plánování večírků. Ale pravidelné používání této sociální aplikace by mělo nabývat na hodnotě. Jen neočekávejte, že se bude opakovat dynamika kterou firma zažila v posledním roce. To už vážně nikdy nebude.

 

Prozatím zastávám názor, že si akcie doopravdy zaslouží další pokles, a to alespoň ještě v řádu 5-10 % max. Momentální valuace se vzhledem k nedávným výsledkům zdá poměrně přepálená, ale rozhodně by se cena za akcii měla udržet nad 50 $, což se zároveň jeví jako podle mě naprosto ideální hranice pro otevření nové pozice.

 

DISCLAIMER – nejsem investiční profesionál, ale jen zaujatý retailový investor, takže se nejedná o investiční doporučení. Před nákupem jsi prosím udělejte vlastní analýzu. 

 

koupili byste po poslední výsledovce firmy akcie $PINS-0.8% ?

Vote to see the results! 8 answers already!
Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.
No comments yet