S&P 500 ^GSPC
5,069.53
-0.38%
Alphabet GOOG
$138.75
-4.50%
Tesla TSLA
$199.40
+3.87%
Apple AAPL
$181.16
-0.75%
Microsoft MSFT
$407.54
-0.68%
Meta META
$481.74
-0.47%
Nvidia NVDA
$790.92
+0.35%
Amazon AMZN
$174.73
-0.15%

Tato oblíbená akcie Warrena Buffetta v posledních 5 letech překonala index S&P 500 více něž 1,5X a stále nekončí

Warren Buffett má portfolio plné výborných akcií. To by se dalo prohlásit o jedné, která se vzhledem k nečekaným nedávným ziskům stala jednou z nezajímavějších podílů Berkshire Hathaway. Zatímco index S&P 500 $SPY-0.4% v posledních 12 měsících vzrostl o "skromných" 11 %. Akcie společnosti, o které bude dnešní článek vzrostly ve stejném období o téměř 30 % a jsou na dohled od nových maxim. A co víc, za posledních pět let vzrostly o neuvěřitelných 137 %.

American Express $AXP+1.1%

American Express $AXP+1.1% je společností vydávající kreditní karty. Společnost ročně provede několik miliard spotřebitelských transakcí, z nichž každá generuje výnos v hodnotě několika centů za každý utracený dolar. V roce 2021 inkasovala společnost American Express z tohoto druhu příjmů 25,7 miliardy dolarů.

Jak je, ale možné, že se společnosti podařilo v takto konkurenčním prostředí vyniknout? Odličujícím prvkem je ekosystém výhod a benefitů, který American Express pro držitele karet vybudoval.

Většina vydavatelů kreditních karet ke svým službám přidává příjemné výhody, jako jsou odměny za vrácení peněz, body za cestovní míle a podobně. Jen málo z nich to však dělá tak dobře jako American Express. Zjednodušeně řečeno, American Express je velmi, velmi dobrý v přidávání skutečné hodnoty pro své držitele karet.

Společnost American Express uvedla, že v letošním roce plánuje růst tržeb o 18 až 
20 % a v roce 2024 a v dalších letech chce dosáhnout ročního růstu tržeb o více než 10 %. Vzhledem k tomu, co o společnosti víme, se tyto výsledky zdají být dosažitelné.

A tady je možná ta část, která se Buffettovi na akcii líbí nejvíce: Růst zisku v minulosti i v budoucnu podporuje podobný růst dividend. Společnost American Express právě zvýšila svou čtvrtletní dividendu za rok 2022 (opět) na 0,52 USD na akcii, což je o 20 % více než v loňském roce a plánuje návrat k tempu zvyšování před vypuknutím pandemie.

https://youtu.be/JYV0zxrbM5Q

Buffettova trpělivost se vyplácí

Dokonalá akcie? Ne, nic takového neexistuje. Každá akcie je riziková, a protože společnosti řídí lidé, dochází k chybám a neefektivitě. Pak jsou tu neočekávané překážky, které zvedají/snižují zisky, jako jsou pandemie a recese. Nepomáhá ani geopolitické napětí.

American Express je však jednou z těch solidních akcií, které se při hledání zajímavějších investičních vyhlídek snadno přehlížejí. To je ale velká chyba, kterou Warren Buffett neudělal. Ten drží podíl v této společnosti již několik desetiletí, a to oprávněně. 

Uděláte dobře, když ho budete následovat. Pozor ale na cenu, za kterou akcie nakoupíte, je hrozně důležité nepřeplatit i přesto, že se jedná o výbornou společnost s perspektivní budoucností. Osobně bych se do nakupování při dnešních cenách poblíž ATH nepouštěl. Mnohem radši si v klidu počkám, až se budou akcie prodávat s určitou slevou. 

Nejedná se o investiční doporučení a případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. Zdrojem pro tento článek pro mě byla tvorba autora Jamese Brumleyho.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Buffett ví co dělá, $AXP+1.1% ještě neřekl poslední slovo

Akcie má v tuhle chvíli rostoucí momentum, pomůže jí to ustanovit nové ATH?