S&P 500 ^GSPC
5,130.95
-0.12%
Tesla TSLA
$188.14
-7.16%
Nvidia NVDA
$852.37
+3.60%
Alphabet GOOG
$134.20
-2.81%
Apple AAPL
$175.10
-2.54%
Meta META
$498.19
-0.82%
Amazon AMZN
$177.58
-0.36%
Microsoft MSFT
$414.92
-0.14%

Akcie AMD by do roku 2030 mohly vzrůst o neuvěřitelných 500 %: Zde je to, co k tomu bude zapotřebí

Není to ještě tak dávno, kdy společnost AMD $AMD+1.3% stála spíše stanou a v popředí sektoru dominovali firmy jako je Intel $INTC+4.1%. Časy se ale rychle mění, Intel zaspal posledních pár let a ztratil tím podíl na trhu na úkor konkurenta jakým je právě AMD. Tomu se pod vedením výkonné ředitelky Lisy Su daří jako nikdy předtím. Jaké očekávaní by měli mít investoři vůči budoucím výnosům a kdy tržní kapitalizace společnosti přesáhne milník 1 bilionu dolarů?  

Lisa Su je výkonnou ředitelkou společnosti od roku 2014

Od prvního dne Su ve funkci vzrostly akcie AMD $AMD+1.3% o neuvěřitelných 
3 400 %. Její tržní kapitalizace letos v únoru poprvé krátce překonala tržní kapitalizaci společnosti Intel $INTC+4.1%.

Su přivedla společnost AMD zpět z pokraje bankrotu tím, že vyvinul více vlastních čipových sad pro herní konzole, restartovala její podnikání v oblasti procesorů, aby mohla čelit společnosti Intel, a zajistila, aby podnikání v oblasti grafických procesorů nadále konkurovalo společnosti Nvidia $NVDA+3.6% cenově výhodnějšími čipy.

Dokáže si však AMD udržet tuto dynamiku i v příštích několika letech a zvýšit svou tržní hodnotu na případný 1 bilion dolarů do roku 2030?

Odhady společnosti 

Plán společnosti AMD bude určovat její schopnost navrhovat menší čipy. Na rozdíl od společnosti Intel, která vyrábí vlastní čipy, zadává AMD většinu své výroby společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing $TSM+3.2%. TSMC má v současné době velký náskok před Intelem v "procesním závodě" o vytváření menších, hustších a pokročilejších čipů.

Společnost AMD plánuje v letošním roce navázat na svou současnou generaci 7nm CPU a GPU 6nm a 5nm čipy. V roce 2023 uvede na trh své první 4nm a 3nm čipy. Vedení společnosti věří, že její procesory Ryzen budou i nadále získávat pozici proti společnosti Intel na trhu osobních počítačů, zatímco procesory EPYC se stanou přesvědčivou alternativou ke standardním Xeonům společnosti Intel na rychle rostoucím trhu datových center.

Pokud se AMD bude držet tohoto ambiciózního plánu, mělo by si udržet náskok před Intelem 

https://youtu.be/U9K2wVpdxv4

Udržet si náskok před Intelem a držet krok s Nvidií

Společnost AMD v prvním čtvrtletí roku 2022 ovládala 34 % trhu s procesory, zatímco Intelu patřilo zbývajících 66 %. Pokud však bude společnost AMD v příštích několika letech důsledně uvádět na trh menší a úspornější čipy než Intel, mohli bychom být svědky dalšího růstu jejího tržního podílu.

Co se týče GPU, společnost ovládla 19 % trhu, zatímco Nvidia držela zbývajících 
81 %. AMD zde zjevně zůstává outsiderem, ale setrvání u své tradiční strategie prodeje levnějších GPU.

Oblasti vlastních APU společnosti AMD by také měly těžit ze stabilních prodejů konzolí Sony PS5 a Microsoftu $MSFT-0.1% řady Xbox, které byly původně uvedeny na trh koncem roku 2020. Obě konzole budou pravděpodobně ukončeny před rokem 2030, ale Sony a Microsoft by nakonec mohly zůstat u APU AMD pro své herní konzole nové generace.

Jak rychle poroste společnost AMD v příštích osmi letech?

Analytici očekávají, že tržby společnosti AMD vzrostou v roce 2022 o 55 %, v roce 2023 o 14 % a v roce 2024 o 10 % a dosáhnou 32 miliard dolarů. Krátkodobý růst by tak měl zpomalit. 

Ale již v roce 2020 si vedení stanovilo cíl zvyšovat tržby složeným ročním tempem 
20 % "v dlouhodobém horizontu". Pokud se růst nejvyššího obratu AMD v letech 2020 až 2030 tomuto tempu, mohla by společnost do konce desetiletí generovat přibližně 60 miliard USD ročně.

Ve stejném období by společnost AMD musela zvýšit svůj poměr ceny k tržbám z 8,5 v době psaní tohoto článku na téměř 17násobek tržeb - což je úroveň, které společnost nikdy nedosáhla - aby byla oceněna na 1 bilion dolarů. 

Co si z toho všeho odnést 

I kdyby společnost po dobu následujících 8 let plnila své cíle a dosahovala stanoveného ročního růstu, musela by se v roce 2030 prodávat za historicky velmi vysoký poměr ceny k tržbám, což bych označil za dost nepravděpodobné. 

Závěrem tedy je, že společnost AMD s největší pravděpodobností do roku 2030 nedosáhne tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů. Ale i tak má akcie potenciál se v nadcházeních letech zdvojnásobit či dokonce ztrojnásobit a to za podstupované riziko určitě stojí!

Produkty této společnosti všichni denně nosíme na sobě: Analýza akcií Nike 

Nejedná se o investiční doporučení a případné investiční rozhodnutí je jen ve vašich rukách. Při přípravě článku jsem vycházel z tvorby analytika Leo Sun.  

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @spritely22 má karmu 209 a je členem této skupiny od 17/11/2021. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory skupiny. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

Je dobré vědět, co muže člověk o svých investic očekávat

Důležité je mít hlavně reální očekávaní, tím může být u akcie $AMD+1.3% právě 2x - 3x v dalších zhruba 8 letech

Sázím na $AMD+1.3% a ne na $INTC+4.1%