Neusněte na vavřínech, varuje známý odborník. Ani zdaleka nemáme s inflací vyhráno

Inflace slábne. Investoři začínají být pozitivně naladěni a přicházejí s čím dál lepšími predikcemi. To ale nechává naprosto chladným Larryho Summerse - legendu, která si myslí, že je to úplně naopak.

Známky slábnoucí inflace a několik silných zpráv o zaměstnanosti nestačí Larrymu Summersovi aby začal být pozitivní. Ekonom a bývalý ministr financí se obává, že spotřebitelům dochází hotovost, podniky snižují náklady a geopolitická nejistota je na vzestupu. V kombinaci s těmito riziky varuje, že by mohly vyvolat až komický ekonomický krach.

Inflace klesá, ale Summerse to neuklidňuje. Zdroj

"Myslím si, že se může stát, že dojdeme do bodu, kde nás zaskočí něco, s čím jsme vůbec nepočítali. Někdy v polovině nebo v druhé polovině letošního roku to bude jako chůze po římse," řekl Summers ve středu v televizi "Nepředpovídám s jistotou, že se tak stane, ale myslím, že rizika jsou výrazně zvýšená."

Americká ekonomika v lednu vytvořila 517 000 pracovních míst, čímž se míra nezaměstnanosti dostala na 53leté minimum 3,4 %. A meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen klesla z červnového maxima 9,1 % na prosincových 6,5 %.

Nezaměstnanost klesla na historické minimum. Zdroj

Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell minulý týden uvedl, že nejnovější údaje svědčí o dezinflaci v některých klíčových segmentech ekonomiky. Summers, který v posledních několika letech pevně stál proti argumentu Federálního rezervního systému (že inflace je dočasným problémem způsobeným především přetrženými dodavatelskými řetězci v prostředí výluk souvisejících s pandemií) však uvedl, že dostat inflaci zpět až na 2% cíl Fedu zůstává výzvou.

"Bude to velmi obtížné na vybalancování. Myslím, že ekonomika zpomalí a inflace se sníží... ale stále si myslím, že rizika, že buď se nám nepodaří trvale snížit inflaci, nebo se ekonomika překlopí do recese, jsou velmi velká."

https://www.youtube.com/watch?v=ldu0UvmQw8Y

Ekonom také použil jedno ze svých oblíbených přirovnání, aby popsal své obavy ze zakořeněné inflace, když přirovnal zvyšování úrokových sazeb Fedu k určité formě antibiotik pro ekonomiku, kdy je třeba užít celý recept, aby účinky trvaly. To se mi mimochodem hodně líbí. To budu používat :)

Summers připustil, že ekonomika je silnější, než předpovídal, ale tvrdil, že recese stále pravděpodobně přijde během příštích 18 měsíců. Tato recese by podle ekonoma mohla začít naprostým krachem. A to z důvodu, který nikdo nebude očekávat. Odhaduje ale, co by mu mohlo pomoct:

  • Za prvé, spotřebitelé utrácejí úspory, které si vytvořili během pandemie, a používají dluhy na kreditních kartách, aby se vyrovnali s rostoucími životními náklady. To by nakonec mohlo vést k tomu, že peněženky mnoha Američanů budou vyčerpány a celkové spotřebitelské výdaje klesnou.
  • Za druhé, Summers se obává rostoucí geopolitické nejistoty v souvislosti s napětím mezi USA a Čínou. A zatřetí uvedl, že podniky by se mohly rozhodnout pozastavit rozvoj podnikání nebo plány expanze, dokud nebude existovat větší jistota ohledně budoucnosti ekonomiky, což by mohlo zpomalit růst hrubého domácího produktu (HDP).

Co myslíte? Co bude ten "důvod, který nikdo nebude očekávat," který odpálí onen krach?

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Chceš se se stát úspěšným akciovým investorem?

Začni studovat prestižní Bulios akademii a získej přístup k unikátnímu vzdělávacímu obsahu, analýzám a praktickým nástrojům!

Jednička mi též moc nedává smysl. Konkrétně to, že by lidé využívali dluhy. To by banky měli žně. Dále už mi to nedává smysl s pohledem na retailove tržby, které klesají. Jsem zvědavý jak dopadne čtvrtek.👍

Dvojka je pro mě takový relevantní důvod, ale ne nyní. FED musí ještě přidat.

"Dvojka je pro mě takový relevantní důvod, ale ne nyní. FED musí ještě přidat."

Amerika začína cítiť konkurenciu, ten geopolitický boj tu máme už dávno. V čom presne musí ešte FED pridať?

Omlouvám se, třetí důvod. 😂

Třeba ten třetí důvod mi aktuálně moc nesedí, denně čtu o expanzích a rozšiřování působnosti, továren atd. Takže kdyby to bylo až tak žhavé, tak už to začínáme pociťovat si myslím. To bych se raději přiklonil k tomu důvodu č. 1.

Mne sa ani tá 1. nezdá, veď nezamestnanosť je 3,6%. Môže to byť 2. plus Ukrajina.