S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Tržby obchodníků dál klesají. Lidé začali ještě více šetřit na potravinách.

Tempo poklesu tržeb za prodej potravin se zvýšilo. Mohou za to vysoké ceny, které spotřebitele nutí, aby nakupovali méně. Část tržeb se pak v České republice vůbec nerealizuje, protože lidé jezdí na nákupy do zahraničí, kde mohou potraviny koupit levněji.

V únoru došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 6,4 procenta. Jednalo se již o desátý měsíc v řadě, kdy obchodníkům klesaly tržby. V následujících měsících bude pokles tržeb pravděpodobně pokračovat, protože se lidem snížily reálné příjmy. Ke zlepšení situace by mělo dojít, jakmile významně poklesne inflace.

Lidé výrazně šetří na potravinách. Vyhledávají akční nabídky a nakupují nejlevnější produkty z daného sortimentu. Mnozí se rovněž naučili jezdit na nákupy do zahraničí. Oblíbené je hlavně Polsko díky nižší cenové hladině než v České republice. Lidé však mohou ušetřit na některých položkách i při nakupování v Německu. Tamní produkty jsou navíc mnohými spotřebiteli považovány za kvalitnější než ty české.

Po koronavirovém úspěchu se již čtrnáct měsíců v řadě propadají tržby internetových obchodů. To lze přičítat částečnému návratu zákazníků do kamenných obchodů po skončení pandemie a obecně nepříznivému trendu ve vývoji tržeb, který vidíme u podstatné části běžně nabízeného sortimentu. Momentálně nejhorší situace panuje u prodeje výrobků pro domácnost, kde došlo k meziročnímu propadu tržeb 14,7 procenta.


Spíš jsem překvapený, že se zákazníci vůbec vrací do kamenných obchodů. Čekal jsem, že lenivost z covidu v lidech přečká a bude pro ně pohodlnější i nadále objednávat.

S tím ježděním na nákupy do Polska to můžu potvrdit, ne za sebe, ale dost o tom z okolí slyším. Cenově se to prý vyplatí o hodně víc na základních potravinách.

Znám kolem sebe lidi, co jezdí nakupovat do Polska, a říkají, že za stejný objem nákupu tam nechají někdy i poloviční sumu.

Je to tak. Já jsem sice trochu dál od hranic, ale vím že i tady to frčí.

Můžu osobně potvrdit. Žiju na pohraničí a vyplatí se to fakt extrémně!

Jo je to prostě jiný svět. 👍