S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Stavebnictví skomírá. Zahajování výstavby nových bytů se odkládá.

Přestože ceny nemovitostí zažívají mírnou korekci, lidé o jejich nákup nemají příliš vysoký zájem. Na vině jsou především drahé hypotéky a vyčkávání na další pokles cen nemovitostí.

Stavební produkce v únoru zaznamenala meziroční pokles o 4,3 procenta. Dařilo se dokončovat rozestavěné byty. Nicméně bylo vydáno o 13,0 procenta méně stavebních povolení a zahájeno bylo o 4,9 procenta méně bytů. Vzhledem k nepříznivému vývoji české ekonomiky lze očekávat, že pokles stavební produkce bude přetrvávat i v následujících měsících.

Kvůli vysokým úrokovým sazbám se výrazně snížil zájem lidí o hypoteční úvěry. V důsledku tohoto vývoje se začaly snižovat ceny nemovitostí a poklesl počet transakcí na realitním trhu. Tato situace v kombinaci s rostoucími náklady na stavební práce a materiály snižuje motivaci k zahajování výstavby nových projektů. Již rozestavěné projekty se však i přes nepříznivé ekonomické okolnosti daří dokončovat.

Někteří developeři mění své uvažování. Místo rozprodávání vybudovaných nemovitostí je začínají pronajímat. Reagují tím na situaci, kdy ceny nemovitostí v kombinaci s vysokými úroky na hypotékách v podstatě znemožňují střední třídě, aby si pořídila novou nemovitost. Tímto způsobem mohou developeři přečkat nepříznivé období na realitním trhu a finální rozhodnutí o osudu svých nemovitostí mohou odložit do budoucna.


Ano, bytů se stavím žalostně málo a ceny jsou opravdu astronomické. Uvidíme co ukáže čas, ale tato situace by se měla řešit. V krajských městech úplně padá bydlení lidí, kteří nevydělávají malé peníze natož mladým rodinám.

Tohle je nekončící boj, proč je u nás bydlení naprosto nesehnatelné. Oni by i ti devolepeři třeba stavět chtěli, ale nemůžou, protože jim nikdo nedá povolení...

Nedivím se, že nikdo teď nebere hypo. Blázen by do toho šel.

Také bych se v tuto chvíli přiklonil pravděpodobně spíš k pronajímání nemovitosti, než k jejímu prodeji, alespoň než se situace vrátí do normálu.