S&P 500 ^GSPC 5,321.41 +0.25%
Tesla TSLA $186.60 +6.66%
Meta META $464.63 -0.90%
Microsoft MSFT $429.04 +0.87%
Apple AAPL $192.35 +0.69%
Nvidia NVDA $953.86 +0.64%
Alphabet GOOG $179.54 +0.61%
Amazon AMZN $183.15 -0.21%

Musk, Ackman a Chanos varují: Tento sektor je další na řadě po pádu bank

Pavel Botek
7. 4. 2023
5 min read

Americký trh s komerčními nemovitostmi v hodnotě 2 bilionů dolarů se otřásá v základech. Úrokové sazby letí nahoru, zatímco jejich hodnoty dolů a obří dluh za 1,5 bilionu dolarů čeká na refinancování. Experti varují, že sektor směřuje ke "skutečným problémům".

Chanos, Ackman a Musk

Loňský vzestup úrokových sazeb v USA již vyvolal největší bankovní pozdvižení od finanční krize v roce 2008. Od špičkových ekonomů po Wall Street stále více expertů varuje, že komerční reality by mohly být dalším místem, kde se objeví trhliny.

Vysoké výpůjční náklady a přísnější úvěrové podmínky způsobené bankovní nervozitou by mohly způsobit překážky velkým vlastníkům nemovitostí, kteří se snaží refinancovat hromadu úvěrů. Téměř 450 miliard dolarů dluhu komerčních nemovitostí má být splatných jen v roce 2023.

Situaci ohledně prudkého navýšení úrokových sazeb zhoršuje navíc i skutečnost, že obsazenost kanceláří po celé zemi je daleko od úrovně před pandemií, což zatěžuje ocenění nemovitostí. Vzhledem k tomu roste pravděpodobnost, že vlastníci komerčních nemovitostí by nemuseli splácet své dluhy.

Pro již tak bojující americké regionální banky by to mohla být dokonalá bouře. Drží téměř 70% nesplaceného dluhu z komerčních nemovitostí, podle BOFA!

Zde je sedm hlavních komentářů k této problematice od známých osobností a společností 👇

Elon Musk, generální ředitel Tesly a SpaceX

“Je to zdaleka nejvážnější problém,” napsal v sobotu na Twitteruu. “Hypotéky také.” Generální ředitel Tesly, Twitteru a SpaceX reagoval na dopis Kobeissiho, který zdůraznil, že v příštích pěti letech vyprší rekordní dluh v oblasti komerčních nemovitostí ve výši 2,5 bilionu dolarů.

“To je skutečný problém,” odpověděl Musk. “Mnoho měst má vysokou míru neobsazenosti kanceláří. Hypoteční portfolia jsou také ohrožena, pokud ceny bydlení výrazně klesnou."

Bill Ackman, generální ředitel Pershing Square

“Mnoho stavebních úvěrů a úvěrů na nemovitosti a úvěrů malým podnikům provádí tyto menší banky. Komerční nemovitosti jsou významnou součástí naší ekonomiky. Pokud tyto banky ztratí veškerý svůj kapitál a vklady, způsobí to významné zpomalení,” řekl Ackman během epizody podcastu 20VC. 

Jim Chanos, slavný short-seller a šéf Chanos & Co. 

“Komerční nemovitosti byly opravdu atraktivním aktivem na cestě nahoru,” řekl Chanos. “To, co řešíme, se stává na špatných trzích, špatných úvěrových trzích, opravdu špatným aktivem - a všichni na to zapomínají,” řekl short-seller a šéf Chanos & Company.“Nyní je pod tímto povrchem tolik pohyblivých částí, které ovlivní ocenění, o kterém možná nevíte,” dodal.

Bank of America 

“Komerční nemovitosti jsou obecně považovány za další sektor, který klesne, protože úvěrové standardy pro úvěry na CRE se dále zpřísňují,” uvedl Michael Hartnett z Bank of America.

JPMorgan 

“Očekáváme, že přibližně 21 % nesplacených kancelářských úvěrů na komerční hypotéky bude nakonec nesplaceno, s předpokladem závažnosti ztráty ve výši 41 % a výhledovými kumulativními ztrátami ve výši 8,6 %... Použijeme-li 8,6% míru ztrát na kancelářskou expozici, znamenalo by to pro bankovní sektor ztráty ve výši asi 38 miliard dolarů,” uvedla JPMorgan. "Regionální banky jsou navíc mnohem více stresovány, což snižuje jejich schopnost měnit a souhlasit s úpravami úvěrů vzhledem k tlaku na straně pasiv v rozvaze," dodala banka.

Scott Rechler, generální ředitel newyorské realitní společnosti RXR Realty

"Dluh z komerčních nemovitostí je ve výši 1,5 bilionu dolarů. Převážná část tohoto dluhu byla financována, když se základní úrokové sazby blížily nule. Tento dluh však musí být refinancován i v prostředí, kde jsou sazby vyšší, hodnoty nižší a na trhu s menší likviditou," uvedl Rechler tento týden na Twitteru.

Adam Posen , americký ekonom a prezident Peterson Institute for International Economics

“Myslím si, že velká korekce komerčních nemovitostí již probíhá,” řekl Adam Posen, prezident Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, v rozhovoru a dodal, že sektor komerčních nemovitostí směřuje k "skutečnému nepořádku". “Neviděli jsme hladké přecenění nebo strašně transparentní přecenění hypoték a úvěrů na komerční nemovitosti, které jsou drženy u nebankovních finančních zprostředkovatelů,” řekl Posen.

  • Co na to říkáte vy?
  • Vnímáte další rizika?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.