S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Stakeholder Capitalism Metrics ESG

ESG je zkratka pro environmentální, sociální a správní kritéria, která se používají k hodnocení udržitelnosti a společenské odpovědnosti firem. Toto hodnocení vzniklo jako reakce na rostoucí zájem investorů, zákazníků, zaměstnanců a regulátorů o to, jak firmy ovlivňují životní prostředí, společnost a jak jsou řízeny. ESG se stalo populárním tématem zejména po Světovém ekonomickém fóru v Davosu v roce 2020.

Measuring Stakeholder Capitalism: Towards Common Metrics and Consistent Reporting of Sustainable Value Creation | World Economic Forum (weforum.org)

Byla tam zdůrazněna potřeba spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem na řešení globálních výzev, jako je klimatická změna, nerovnost nebo korupce. ESG hodnocení firem provádějí různé auditorské firmy, ratingové agentury nebo specializované platformy, které sbírají a analyzují data z různých zdrojů, jako jsou výroční zprávy, nefinanční reporty, dotazníky nebo mediální zpravodajství. ESG hodnocení může pomoci firmám identifikovat a snižovat rizika, zlepšit jejich pověst a konkurenceschopnost, přilákat a udržet talenty a investory a přispět k pozitivnímu dopadu na společnost a planetu. No, je to prostě tak že kapitalismus se mění dobrovolně.

Na spiknutí levicových extremistů zapomeňte. Ti se v Davosu fakt neschází.

A jak toho využít? Nabízí se například.

Vanguard ESG U.S. Stock ETF (ESGV)

Pimco Enhanced Short Maturity Active ESG ETF (EMNT)

Nuveen ESG Dividend ETF (NUDV)

iShares MSCI Global Sustainable Developmental Goals ETF (SDG)

Toto není investiční doporucění. DD si musí provést investor sám.

Ana závěr anketa

Vote to see the results! 11 answers already!

"Na spiknutí levicových extremistů zapomeňte. Ti se v Davosu fakt neschází."

No ona se tam schází pro běžného člověka daleko horší a nebezpečnější sebranka lidí než jakými jsou levicoví extremisté.

Hele tady je namátkou pár lidí kteří tam vystoupili, ať aspoň víš o kom píšeš:

Mezi řečníky, kteří mluvili na ekonomickém fóru v Davosu 2020, patřili například:

- Donald Trump, prezident Spojených států amerických, který vyzval k odmítnutí „proroků zkázy“ a oznámil připojení USA k iniciativě na výsadbu jednoho bilionu stromů.
- Greta Thunbergová, švédská aktivistka za ochranu klimatu, která kritizovala nedostatečné opatření proti globálnímu oteplování a vyzvala k naslouchání vědě.
- Angela Merkelová, německá kancléřka, která varovala před rostoucím nacionalismem a protekcionismem a zdůraznila potřebu multilateralismu a spolupráce.
- Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, která představila plán Evropského zeleného úmluvy a slíbila snížit emise EU o 50 % do roku 2030.
- George Soros, americký miliardář a filantrop, který oznámil založení nového vzdělávacího projektu s názvem Open Society University Network a vložil do něj miliardu dolarů.
- Christine Lagardeová, prezidentka Evropské centrální banky, která hovořila o výzvách pro globální ekonomiku a roli měnové politiky v podpoře udržitelného růstu.
- Wang Qishan, viceprezident Číny, který obhajoval čínský model rozvoje a nabídl spolupráci s ostatními zeměmi na řešení společných problémů.
- Sanna Marinová, finská premiérka, která se zúčastnila panelu o budoucnosti práce a sdílela své zkušenosti jako nejmladší hlava vlády na světě.
- Sundar Pichai, generální ředitel společnosti Google, který diskutoval o dopadech umělé inteligence na společnost a podpořil regulaci této technologie.
- Ivanka Trumpová, dcera a poradkyně amerického prezidenta, která se zaměřila na podporu žen v podnikání a propagaci globální iniciativy Women's Global Development and Prosperity.
- David Attenborough, britský přírodovědec a dokumentarista, který varoval před hrozbou vyhynutí druhů a vyzval k ochraně biodiverzity.
- Mohammad bin Salman Al Saud, korunní princ Saúdské Arábie, který se setkal s několika světovými lídry a obchodníky a prezentoval svou vizi pro modernizaci království.
- Deepika Padukoneová, indická herečka a aktivistka za duševní zdraví, která obdržela cenu Crystal Award za svou práci ve zvýšení povědomí o deprese a sebevraždách.
- Juan Guaidó, venezuelský opoziční lídr a prozatímní prezident uznávaný více než 50 zeměmi, který hledal mezinárodní podporu pro svůj boj proti režimu Nicolase Madura.
- Marc Benioff, zakladatel a spolupředseda společnosti Salesforce

Jako ne že bych to řešil úplně. Je to spíš jen třešnička na dortu. 👍

Nezohlednuji. A mám proto jednoduchý důvod - ESG kritéria jsou často subjektivní a těžko měřitelná, nedokážu si určit na základě čeho je daná hodnota taková, jaká je. Další věcí jsou regulace a požadavky v oblasti ESG, které se rychle mění. Firmy i investoři tak mají potíže se v dynamickém prostředí zorientovat a určit, kterým směrem se budou požadavky na udržitelnost a společenskou odpovědnost vyvíjet. Tj. dnešní dobré skore nemusí znamenat dobré skore za rok, 2,3 a dál.

Podívám se na to, ne že ne. Ale rozhodně to není něco, co by mě rozhodilo nebo změnilo můj názor, když vidím, že firma prosperuje a má solidní čísla.

No jo, on kdysi Radovan Vávra na nějakém setkání říkal, to je všechno dobře míněno, ale jste tomu ochotni obětovat nějaké procento zisku? Za mě si myslim že to už přestalo platit, ale prověřit si to je samozřejmě nutné🤔