S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Amerika je na nejlepší cestě vyhnout se recesi. Proč?

Dominik Petrnoušek
19. 4. 2023
4 min read

Už několik měsíců to všichni posloucháme - recese je nevyhnutelná, recese přijde, recese bude tvrdá, recese bude mírná. Pořád ale zůstává společné to, že recese bude. Jenomže dost možná by to tak být nemuselo!

Fed se možná dokáže vyhnout recesi

Inflace na základě indexu spotřebitelských cen (CPI) klesla o celý procentní bod. To je skvělá zpráva pro Federální rezervní systém, který pokračuje ve své snaze dostat zemi zpět na svou cílovou 2% úroveň inflace. Ačkoli USA mají před sebou ještě dlouhou cestu k dosažení tohoto cíle, nejnovější ekonomické údaje ukazují, že pokračující zvyšování úrokových sazeb Fedu funguje.

Inflace klesla. Zdroj

I index PCE nabídl slibné signály. Tento index zaznamenal v únoru oproti lednu menší meziměsíční změnu a také meziroční změny ukazují, že z větší části tento ukazatel inflace klesá.

PCE zaznamenal drobnou změnu. Zdroj

V březnu v USA přibylo 236 000 pracovních míst, což je menší přírůstek než v předchozích měsících, a právě toto zpomalení stále silného, ale nepřehřátého trhu práce centrální banka hledá.

Nezaměstnanost v USA. Zdroj

Je zřejmé, že ekonomika se ubírá správným směrem, i když předseda Fedu Jerome Powell čelí kritice demokratických zákonodárců kvůli pokračujícímu zvyšování úrokových sazeb a jejich záměru vyvolat ztrátu pracovních míst. Přestože Fed letos neplánuje snižovat úrokové sazby, poslední ekonomické údaje naznačují, že by mohli alespoň na chvíli přestat.

Jak souvisí úrokové sazby a inflace?

Úrokové sazby a inflace mají úzkou vzájemnou souvislost.

Inflace snižuje hodnotu peněz v čase. Centrální banky obvykle zvyšují úrokové sazby, aby kompenzovaly dopad inflace a udržely reálnou hodnotu úroků. Vyšší sazby zdražují úvěry a stimulují úspory.

Vyšší sazby zpomalují ekonomický růst tím, že zdražují kredit pro spotřebitele a firmy. To vede snaze centrální banky k opuštění restriktivní měnové politiky a snížení úrokových sazeb. Nižší sazby stimulují spotřebu a investice.

Existuje zpoždění mezi změnami měnové politiky centrálních bank a celkovou ekonomikou. Snížení sazeb podporuje růst až po určité době, stejně jako zvýšení sazeb zpomalí ekonomiku. Toto zpoždění komplikuje stanovení optimální výše úrokových sazeb.

Očekávání inflace jsou součástí stanovení úrokových sazeb. Pokud inflační očekávání vzrostou, centrální banky mají tendenci zvýšit sazby, aby udržely reálnou hodnotu úroků. Očekávání inflace jsou proto důležitým faktorem ovlivňujícím vývoj úrokových sazeb a inflace.

Úrokové sazby a inflace jsou úzce provázané ekonomické proměnné. Změny jedné z nich obvykle vedou k opačným změnám té druhé, jako součást komplexního mechanismu měnové politiky centrálních bank. Vztah mezi nimi je dynamický a ovlivněn řadou dalších faktorů. Ke stabilitě ekonomiky je důležité, aby centrální banky dané souvislosti pečlivě sledovaly.

Co myslíte? Jsou tato makroekonomická data dostatečně pozitivní, aby to znamenalo vyhnutí se recesi?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.