S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

2 oblíbené dividendové akcie s vysokým výnosem, které můžete držet navždy

Více jak polovina společností, které prostřednickým akcií vlastním vyplácejí pravidelně se zvyšující dividendy. Cílem je však hledat akcie, které mají dlouhou výplatní historii, dividendy pravidelně zvyšují a mají nízký výplatní poměr - osobně nerad chodím nad 60 %. Zde jsou 2 dividendové akcie, které jsou připraveny vydělávat vám po zbytek života.

2 kvalitní dividendové akcie 

3M $MMM+0.4%

První kvalitní dividendovou akcií je společnosti 3M $MMM+0.4%. Tento výrobní gigant se sídlem v Minnesotě vyrábí širokou škálu produktů od lepidel, pásek a keramiky až po filtrační systémy a papírenské výrobky. Společnost 3M prosperuje díky inovacím a vynakládá 5 až 6 % svých tržeb na výzkum a vývoj, aby mohla na trh neustále přinášet nové výrobky 

Zároveň společnost již více než sto let nepřetržitě vyplácí dividendy a udržuje jejich zvyšování již úctyhodných 64 let, což tuto průmyslovou společnost řadí do ligy dividendových králů. Dividendový výnos u akcie je 4 %. 

dividendový souhrn společnosti 3M, Zdroj: Seeking Alpha

Existují pádné důvody věřit, že tento rekord může pokračovat. Společnost 3M vykázala nárůst čistých tržeb v letech 2019 až 2021, tedy v období, kdy po celém světě řádila pandemie. Provozní zisk se v tomto období zvýšil z 6,2 miliardy na 7,4 miliardy dolarů, zatímco čistý zisk vyskočil ze 4,5 miliardy na 5,9 miliardy dolarů.

Podnik v těchto třech letech také vytvářel konzistentní volný peněžní tok, což více než dokazuje jeho schopnost udržet a zvyšovat výplatu dividend. Společnost 3M odhaduje pro letošní rok organický růst tržeb v rozmezí 2 až 5 % spolu s téměř 100% konverzí volného peněžního toku.

Společnost 3M odhaduje, že její celkový oslovitelný trh v odvětvích, jako jsou domácí potřeby, výroba, IT ve zdravotnictví, péče o rány, automobilový průmysl a elektronické materiály, dosahuje přibližně 300 miliard USD, což jí při současných tržbách 35,4 miliardy USD dává dostatek příležitostí k růstu.

Clorox $CLX-1.0%

Druhou spolehlivou dividendovou akcií je Clorox $CLX-1.0%. Firma je známá díky svým různým čisticím prostředkům, mezi něž patří dobře známé značky jako Clorox, Glad, Kingsford a Pine-Sol. 

Díky zdravé tvorbě volných peněžních toků společnost Clorox také již více než pět desetiletí vyplácí roční dividendu a téměř 20 let ji nepřetržitě zvyšuje. Dividendový výnos je zde 3,2 %. 

dividendový souhrn společnosti Clorox, Zdroj: Seeking Alpha

Payout Ratio je zde poněkud vyšší a to z důvodu poklesu zisků společnosti. Marže společnost byli totiž strmě zasaženy pokračujícím tlakem na náklady. Předpokládá se ovšem, že výplatní poměr bude v následujících kvartálech opět klesat a vrátí se na přijatelnější úrovně. 

Společnost Clorox je přesvědčena o dalším růstu díky své strategii, která zahrnuje dosažení úspor nákladů a využití technologií a poznatků založených na datech k lepšímu pochopení chování spotřebitelů a jejich nákupních vzorců. Společnost Clorox doufá, že díky tomuto procesu získávaní dat bude moci vyvíjet své portfolio výrobků tak, aby vyhovovalo měnícím se požadavkům a drželo krok s trendy a preferencemi spotřebitelů.

Společnost upravila svůj dlouhodobý cíl růstu tržeb na 3 až 5 % z původního rozmezí 2 až 4 %. Rovněž si klade za cíl zlepšit marži provozního zisku o 0,25 % až 0,5 % spolu s přibližně 12% marží volného peněžního toku. Investoři proto mají pádný důvod věřit, že společnost Clorox dokáže díky své strategii pokračovat v růstu a zároveň pokračovat ve vyplácení rostoucích dividend.

V článku jsem se vůbec nezmínil o ocenění společností, které je ale také enormně důležité. Rozhodně proto doporučuji udělat si vlastní analýzu, která bude obsahovat i férové ocenění obou akcií. Tohle není investiční doporučení, nýbrž se jedná pouze o můj názor. Oběma společnostmi se zabýval analytik Rick Munarriz.  

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pokud byl si měl jednu z nich vybrat, bylo by to $MMM+0.4%

též preferují akcie $MMM+0.4% o něco více nežli $CLX-1.0%

Pokud $MMM+0.4% nějak zas nějak výrazněji spadne, nejspíš něco nakoupím. Ta dividenda je dost lákavá

4 % jsou krásná, navíc z možností dalšího růstu dividendy v budoucnu :))

Co je pro vás nejdůležitější při výběru té správné dividendové akcie?

Bezpečný výplatní poměr (ideálně do 40% FCF) navyšování i v době krize minimálně o inflaci a kombinace s odkupem akcií když jsou podhodnocené. Pokud ještě poroste EPS 7-10% tak bych se vůbec nezlobil;)