S&P 500 ^GSPC
5,123.41
-1.46%
Nvidia NVDA
$881.95
-2.67%
Meta META
$511.90
-2.15%
Tesla TSLA
$171.05
-2.03%
Amazon AMZN
$186.13
-1.54%
Microsoft MSFT
$421.90
-1.41%
Alphabet GOOG
$159.19
-1.00%
Apple AAPL
$176.55
+0.86%

Co způsobilo aktuální bitcoinovou apokalypsu? Propadne se kryptoměna až na 20 000$?

Bitcoin se posledních měsíců až nechutně nudně držel na stejné hodnotě. Spousta krypto nadšenců už si skoro začínala stěžovat. Bitcoin ale dost často kopíruje akciový trh. No a ten se v posledních několika týdnech solidně propadl. A bitcoin ho nyní zdá se následuje. Nemaluju čerta na zeď. Je to nejspíš v rámci obyčejné volatility. Podívat se na důvody propadu ale určitě můžeme!

Cena bitcoinu je dle klasických médií opět v plamenech. Co jiného taky čekat, že? 😂

Celková tržní kapitalizace kryptoměn klesla na nejnižší úroveň za posledních deset měsíců. Během víkendu si odepsaly dalších 130 miliard dolarů, což vedlo k propadu tržní kapitalizace na 1,62 bilionu dolarů. Takto nízko nebyla podle společnosti CoinGecko od začátku srpna.

Bitcoin $BTCUSD+0.4%  a Ethereum $ETHUSD+0.8% to pochopitelně zaskočilo také. Bitcoin už je aktuálně téměř na 33 000 USD a Ethereum kleslo k 2400 USD. Tedy na nejnižší cenu od ledna. Pojďme se podívat na tři důvody, které dle dostupných dat tento propad způsobily.

Zvyšování úrokových sazeb Fedu

Nejspíš to první, co každého z nás napadne. Federální rezervní systém minulý týden zvýšil úrokové sazby o půl procentního bodu a Wall Street na to reagovala propadem akcií. Kryptotrhy následovaly jeho příkladu a za poslední týden ztratily více než 10 %, tedy téměř 200 miliard dolarů.

Krypto trhy obecně silně korelují s indexy, jako je Nasdaq. Tento index zaměřený na technologie letos klesl o 21 %, zatímco bitcoin o 22 %.

"Bitcoin se tak nějak zasekl v nudném pohybu do boku, kdy se jen čeká, až bude na Wall Street klid. Pak nejspíš přijde více lidí, kteří budou mít znovu důvěru v investování a pohrnou se do investic. Stále si myslím, že je zde velký potenciál dlouhodobé hodnoty, ale musíte být schopni tuto volatilitu ustát." řekl jeden z analytiků.

Opadající zájem institucí

Rok 2021 byl pro institucionální investice do kryptoměn extrémně bullish, ale to se do roku 2022 nepřeneslo. Do kryptoměn se dostala velká jména, jako je $TSLA-2.0% Tesla, MicroStrategy, první země přijímající btc Salvador a několik platebních platforem, což zvýšilo dynamiku a hlad po kryptu. Američtí regulátoři dokonce povolili obchodování s prvními futures fondy obchodovanými na burze s bitcoinem, což bylo rovněž bullish.

Letos však zatím (kromě MicroStrategy, o které jsem zde ve spojitosti se Saylorem již psal) většina společností pouze vyčkává s tím, že se uvidí co bude. Nikdo se moc do ničeho nehrne.

Hledání bezpečného přístavu

Zdá se, že investoři reagují na to, co se děje ve světové ekonomice. V souvislosti s oživením po pandemii Covid-19 v plném proudu a ukončením globálních restrikcí panuje větší důvěra v tradiční aktiva.

Někteří kryptoinvestoři prý podle dat zvažují jiné možnosti a přesouvají své peníze zpět do dolaru, jako výchozí bod. S tím, že pak uvidí, co budou dělat dál.

Cyklus

Tohle bych dal jako takový půl faktor. Kryptoměny jsou cyklické; co jde nahoru, musí někdy taky spadnout dolů. Nikdy nic nejde pořád a jenom nahoru. Od vzniku bitcoinu před více než deseti lety proběhly čtyři výrazné býčí/medvědí trhy. Pokud se můžeme spoléhat na historii, tak by mohl bearish trend trvat až do konce roku 2023.

Obecně bych to shrnul tak nějak do toho, že největší vliv na bitcoin má aktuálně obecně nejistota na trhu a v myslích investorů. Všichni vyčkávají, přemýšlí a zhodnocují nastalou situaci. 

Mimochodem, někteří analytici aktuálně pracují se scénářem, že by opravdu mohl přijít propad až k 20 tisícům dolarů. Nám, kteří nakupujeme v propadu to asi úplně nevadí. Michael Saylor a jeho napákovaný bitcoin by se ale asi mohl trochu zapotit 😂 Když jsem o tom psal tři dny zpět, nepřišlo mi to jako až tak reálná možnost. Teď už bych si ale až tak jistý nebyl 😂

Miliardář Saylor by při propadu Bitcoinu přišel o vše. Je jeho společnost na pokraji katastrofy?

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj názor na akcie a investice na základě dat z internetu a několika dalších analýz. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Autor @trollbringer má karmu 448 a je členem této komunity od 14/01/2022. Pokud sem podle vás tento příspěvek nepatří, kontaktujte moderátory. V opačném případě se neváhejte pustit do diskuze. Jsem bot a toto je automatická zpráva.

díky za friendly reminder, abych pravidelně přikoupil 😀

správně 😉

no samozřejmě, je potřeba si držet odstup a chladnou hlavu 😅

Za dva roky halving, s nejvetsi pravdepodobnosti jiz schvalena rada spotovych ETF a nedivil bych se kdyby se nekolik dalsich zemi pripojilo k legal tenderu. Vsechno ma svuj cas;)

Jop, jen ted to klasicky lidem v short termu přijde jako brutalni propad, za rok dva se zase budou chytat za hlavu a ptát se nás, jestli má cenu ještě nakupovat 😂

30K s vysokou pravděpodobností, pak možná ještě níže....

Propady jsou normální a nesmíme zapomínat na fakt, že ještě pár měsíců zpět bylo 30k úplně brutální ATH.

Jasně. To taky vždycky říkám. Je potřeba mít tak nějak ten "big picture". Ono si člověk řekne, že propad o 40% wow, masakr. Akorát, že to je od vrcholu několik měsíců zpět. Ještě 7 roků zpátky bylo ATH v řádech třeba desítek dolarů...

Jojo. A bude to klasický kolečko: seš blázen, vždyť to spadlo, proč nakupuješ?>Koukal jsem v televizi, že to roste, mám nakupovat?>Je to hrozně drahý, nebudu nakupovat než to spadne>seš blázen, vždyť... 😂

Jen ať padá. Bude se vylepšovat DCA :D

Víceméně jo no 😁