S&P 500 ^GSPC
5,137.08
+0.80%
Nvidia NVDA
$822.79
+4.00%
Meta META
$502.30
+2.48%
Alphabet GOOG
$138.10
-1.20%
Amazon AMZN
$178.22
+0.83%
Apple AAPL
$179.63
-0.62%
Microsoft MSFT
$415.50
+0.45%
Tesla TSLA
$202.64
+0.38%

Gruba dywidenda i 100% aprecjacji w ciągu najbliższych 5 lat? Oto, co British American Tobacco ma do zaoferowania

British American Tobacco $BTI-0.4% to brytyjska firma międzynarodowa, która produkuje i sprzedaje papierosy, tytoń i inne produkty nikotynowe. Firma jest obecnie bardzo dobrze przygotowana do odzyskania silnej pozycji z 2017 r. Trend spadkowy należy już do przeszłości, a my mamy teraz okazję do jazdy na fali wzrostu, który jest wzbogacony o dywidendę w wysokości 6,7%. Dlaczego oczekuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat firma wykaże przyzwoity wzrost?

Na czele znajduje się bardzo interesująca cena akcji (44 USD za akcję).

Wróćmy do roku 2017. W tym czasie $BTI-0.4% przebiło swoje ATH (ponad $70 za akcję), niestety ta dobra passa nie utrzymała się zbyt długo i wielu inwestorów niemal spisało spółkę na straty po spadku o 50% w stosunku do ATH w trudniejszych dwóch latach. Obecnie wydaje się, że spółka jest w stanie odzyskać swoją silną pozycję (przynajmniej ja tak uważam od 2021 r., kiedy wydawało się, że trend spadkowy został przełamany). Spółka odbiła się od najniższych poziomów z 2021 r. o prawie 31% i jest gotowa do kontynuowania tego wzrostu. Dlaczego?

  • Jedną z najważniejszych dla mnie podstaw jest nowa kategoria produktów vaporowych, produktów do podgrzewania tytoniu i doustnych saszetek nikotynowych. Po pierwsze, kierownictwo jest/było w pełni świadome problemów zdrowotnych i sekularnego spadku popularności ich tradycyjnych produktów. Dlatego też bardzo aktywnie zachęcają konsumentów do przyjmowania ich nowych produktów o mniejszym wpływie na zdrowie. W swoim ostatnim raporcie okresowym firma ogłosiła drastyczne przyspieszenie rozwoju działalności w zakresie nowych kategorii. Ten nowy segment kategorii wykazał w ubiegłym roku wzrost sprzedaży o ponad 50%, a także dużą przychylność konsumentów.

CEO: W pierwszej połowie 2021 r. przybyło nam 2,6 miliona nowych konsumentów kategorii, co stanowi najwyższy wzrost w naszej historii, oraz osiągnęliśmy liczbę 16,1 miliona konsumentów naszych produktów zmniejszających palność. Przyczyniły się do tego nasze silne, globalne marki: Vuse, glo i Velo, które opierają się na silnych innowacjach.

Redukcja zadłużenia i zyski akcjonariuszy

Dzięki silnemu generowaniu gotówki, po agresywnych inwestycjach w nowe produkty, BTI nadal dysponuje wystarczającą ilością gotówki, aby zmniejszyć dźwignię finansową w bilansie i wynagrodzić akcjonariuszy. W ubiegłym roku firma zmniejszyła swoje zadłużenie długoterminowe o ponad 6 mld USD, a także ogłosiła plan wykupu akcji o wartości około 2,7 mld USD.

Prezes Zarządu $BTI-0.4%: Generowanie gotówki pozostaje naszym głównym priorytetem, ponieważ nadal inwestujemy w działalność i zmniejszamy dźwignię finansową w bilansie. Jesteśmy na dobrej drodze, aby do końca roku osiągnąć poziom około trzykrotności skorygowanego długu netto do skorygowanego zysku EBITDA.

  • Niektórzy inwestorzy są na tyle optymistyczni, że oczekują 100% zwrotu w ciągu 5 lat. Kluczem jest rozpowszechnienie i popularność podgrzewanego tytoniu oraz urządzeń glo, vuse i velo.
  • Kluczowe katalizatory obejmują zdecydowane przyspieszenie rozwoju nowej kategorii produktów niepalnych, znaczne środki pieniężne na wsparcie dalszego budowania marki oraz znaczące wykupy akcji.

Wreszcie, ryzyko. Długoterminowym ryzykiem jest stopniowy spadek popularności tradycyjnych produktów palnych. Firma ma przygotowaną strategię w tym zakresie, polegającą na zastępowaniu produktów palnych elektrycznymi i podgrzewanymi wyrobami tytoniowymi.

  • Mimo to możliwe jest, że w dłuższej perspektywie produkty te nie będą w stanie zastąpić tradycyjnych papierosów.

$BTI-0.4% x konkurs

Porównanie z innymi firmami, takimi jak Altria (MO) i Philip Morris (PM). Pomimo rozbieżności między poszczególnymi wskaźnikami, wycena BTI jest mniej więcej taka sama jak Altrii, ale ze znacznym dyskontem w stosunku do PM. Wskaźnik P/E wynoszący 12,25 jest znacznie niższy od wskaźnika P/E firmy Altria i stanowi mniej niż połowę wskaźnika P/E firmy Philip Morris.

Dywidenda 6,7%

Dywidenda spółki $BTI-0.4% jest uważana za wyjątkowo bezpieczną w porównaniu z ostatnimi zyskami. Z drugiej strony, mamy 34-letnią historię wypłat dywidendy, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem, jeśli chodzi o regularne wypłaty dywidendy kwartalnej.

  • Czy inwestujesz w firmy tytoniowe? Jedną z głównych zalet, jakie dostrzegam w tych niemoralnych inwestycjach, jest to, że firmy te oferują stabilne i tłuste dywidendy, które napędzają wzrost nawet w czasach niedźwiedzich rynków i kryzysów. Co więc zrobimy - palacze będą kupować te produkty, nawet jeśli ich ceny wzrosną do absurdalnych poziomów (a dzisiejsze ceny to odzwierciedlają).
  • Czy $BTI-0.4% może przynieść 100% zwrot w ciągu najbliższych 5 lat? Najważniejszym czynnikiem powinno być przejście na tytoń podgrzewany.
  • Czy ta inwestycja wydaje Ci się dobrym interesem? Mamy coraz więcej wolnej gotówki, którą będziemy nagradzać akcjonariuszy w formie wykupu akcji własnych i zwiększania dywidendy.

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi zostać poddana gruntownej analizie.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet