Czy Lockheed Martin może być najlepszą inwestycją w czasach wojny i konfliktów?

Pomimo silnych wyników w 2022 roku, akcje Lockheed Martin $LMT+0.4% pozostają rozsądnym wyborem dla konserwatywnych inwestorów wzrostu dywidendy. Faktem jest, że świat popada w coraz większe problemy. W skrócie - wojna na Ukrainie, zawirowania między Kosowem a Serbią, wreszcie Chiny i Tajwan. Jako inwestor staram się szukać i analizować możliwości inwestycyjne, które będą miały dla mnie sens, a przede wszystkim pozwolą mi zarobić, co w tym przypadku wydaje się realne. Niektórzy mogą mi zaprzeczyć z ceną akcji $LMT+0.4%, ale to również uwzględniłem w tej analizie.

$LMT+0.4%

Lockheed Martin jest wiodącą międzynarodową firmą zajmującą się zaawansowanymi technologiami, globalnym bezpieczeństwem i aeronautyką, która jest zaangażowana przede wszystkim w badania, projektowanie, rozwój, produkcję, integrację i utrzymanie systemów zaawansowanych technologii, produktów i usług.

Akcje Lockheed Martin prawdopodobnie pozostaną solidną inwestycją dla długoterminowych inwestorów poszukujących zarówno rosnących dochodów, jak i aprecjacji kapitału. Firma jest dobrze zarządzana, posiada silną franczyzę, ma zdrowy bilans, zarabia w gotówce i jest przyjazna dla akcjonariuszy.

Rzeczywiście, wyniki w tym roku mówią same za siebie👇

W ciągu ostatniej dekady Lockheed notował średnio niskie dwucyfrowe roczne wzrosty zysku operacyjnego i operacyjnych przepływów pieniężnych. Dlatego też, historycznie rzecz biorąc, firma ma tendencję do bycia odporną na recesję.

  • Inwestorzy LMT cieszą się wzrostem dywidendy od 20 lat z rzędu. I z dividend yield na poziomie 2,6%. W ostatnich latach wypłata rosła o ponad 9% rocznie, a obecna stopa zwrotu jest wyższa niż w przypadku innych dużych akcji z sektora lotniczego i obronnego.

Przyjrzyjmy się liczbom firmy

1) Plon

W ciągu ostatnich czterech kwartałów przychody wynosiły średnio około 16 miliardów dolarów. Co więcej, zarząd wskazuje, że największego przyspieszenia spodziewa się w drugiej połowie tego roku - nic dziwnego. W miarę wzrostu napięcia poszczególne kraje będą zwiększać wydatki na broń i samoloty wojskowe, co może znacząco pomóc spółce w kolejnych kwartałach.

Poza wojnami i katastrofami wszelkiego rodzaju - Czy to pozytywna wiadomość (przynajmniej dla firmy i inwestorów $LMT+0.4%). Zakładając jednak, że zarząd zrealizuje swoją prognozę, całoroczne przychody za rok 2022 będą nieco niższe w porównaniu z rokiem 2021.

Podczas rozmowy o wynikach za II kwartał zarząd wyjaśnił, że niższe przychody są wynikiem zakłóceń w łańcuchu dostaw, inflacji i opóźnień klientów.

2. Marża operacyjna segmentu

Lockheed Martin raportuje marże operacyjne segmentów dla każdego ze swoich czterech segmentów: lotniczego, rakietowego/kontroli ognia, systemów obrotowych i misyjnych oraz kosmicznego. W ciągu ostatnich kilku lat skonsolidowane marże operacyjne segmentów Lockheeda przedstawiały się następująco:

2019: 10,6%

2020: 10,8%

2021: 11,0%

Pomimo prognozy spadku przychodów o 2,6% w ujęciu rocznym, zarząd nadal szacuje marże segmentowe w 2022 roku na poziomie 11%.

3. Wolne przepływy pieniężne

Za cały rok 2021 Lockheed odnotował wolne przepływy pieniężne w wysokości 6,03 mld dolarów: czyli również 22 dolary na akcję. Aktualna prognoza FCF na rok 2022 wynosi około 6 mld USD, co jest zasadniczo porównywalne z rokiem ubiegłym.

4. Zwrot z zainwestowanego kapitału

Zwrot z zainwestowanego kapitału może być użytecznym narzędziem pomagającym ocenić efektywność zarządzania - oczekuje się, że $LMT+0.4% odnotuje zwrot z zainwestowanego kapitału na poziomie 28%. To dość dobry wynik w porównaniu z RoIC z poprzednich lat. Uważam, że to bardzo dobra wartość, której wśród konkurentów może dorównać co najwyżej Northrop Grumman.

Wysoka stopa zwrotu sugeruje, że zarząd tworzy wartość dla akcjonariuszy. Średni zwrot z zainwestowanego kapitału dla przemysłu lotniczego i obronnego wynosi około 7%. Zwroty LMT należą więc do czołówki w branży.

5. Portfel zamówień

W związku z publikacją wyników za 2Q zarząd ogłosił, że Lockheed ma backlog na poziomie 135 mld USD. Dla porównania, zaległości w połowie 2021 r. również wynosiły 135 mld dolarów.

  • Zarząd spodziewa się dalszego wzrostu backlogu do końca tego roku.

Wycena akcji

Wielu inwestorów widzi uczciwą cenę dla akcji $LMT+0.4% poniżej 400 dolarów za akcję - z jednej strony muszę się z tym zgodzić, ale z drugiej widzę korzystne wiadomości i zwiększony popyt na broń, które mogą pchnąć akcje znacznie wyżej.

  • Największe ryzyko widzę w rządach rozciągających kontrakty i różnych opłatach z tym związanych. Ceny rynkowe ulegają dużym wahaniom, podobnie jak ceny materiałów do produkcji = LMT musi gdzieś podnieść swoje ceny bazowe, aby zrekompensować te niekorzystne czynniki.

W tej chwili wydaje się, że akcje nie są już w koszarach. Ostatnia oferta jest zbliżona do moich obecnych szacunków wartości godziwej na poziomie 430 - 440 USD.

  • Patrząc w przyszłość i na prognozy Wall Street 👉 Szacuje się, że do 2023 roku cena akcji $LMT+0.4% może wzrosnąć do 460 - 470 dolarów za akcję (obecna cena jest poniżej 430 dolarów).

Ceny akcji mogą być wspierane przez przyjazny akcjonariuszom zespół zarządzający. Obecna stopa dywidendy wynosi 2,6%. Wypłata dywidendy była zwiększana przez 20 kolejnych lat, co ma być kontynuowane w 2022 r. Ponadto Rada Dyrektorów nadal zezwala na odkupywanie akcji. W ciągu ostatniego roku łączna liczba wyemitowanych akcji rozwodnionych $LMT+0.4% zmniejszyła się o 4%.

Największe wyzwania firmy

  • Krótkoterminowe straty w zyskach z powodu niegotówkowego obciążenia z tytułu zakupu pracowniczego kontraktu emerytalnego. Zysk operacyjny na akcję (EPS) za 2 kw. oraz prognoza całoroczna pozostają bez zmian.
  • Ponadto w pewnym momencie zagrożony był także kontrakt rządu USA na dostawę myśliwców F-35. Tutaj spółka odczuła inflację, wzrost produkcji i kosztów z tym związanych, co spowodowało jedno - zarobek z tego kontraktu byłby mniej więcej żaden, co doprowadziło do rozwiązania tej kwestii i związanych z tym dodatkowych opłat. Pierwotna oferta brzmiała - 400 myśliwców F-35 za 30 mld dolarów.
  • Najnowsza aktualizacja: Szczegóły umowy na dostawę myśliwców F-35, które mają być wypracowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy, mogą być dotknięte zmianami w budżecie Pentagonu, ale Lockheed zauważył, że będzie w stanie osiągnąć niższy koszt samolotu pomimo wysokich kosztów przez makroekonomiczne wiatry główne.

Wniosek

Akcje Lockheed Martin pozostają solidną inwestycją długoterminową z długą historią, grubą stopą dywidendy i, co najważniejsze, konsekwentnym wzrostem nawet w czasach recesji. Fundamenty spółki przeżywają krótkoterminowe tąpnięcie z powodu problemów z łańcuchem dostaw, presji inflacyjnej i opóźnień klientów. Pomimo obecnych okoliczności, marże, zyski i oczekiwania dotyczące wolnych przepływów pieniężnych na rok 2022 pozostają solidne.

Obecne ceny akcji zwykłych nie odzwierciedlają już znacznego dyskonta, ale nadal uważam, że mogą służyć jako dobry punkt wejścia - jednak inwestorzy szukający akumulacji akcji mogą rozważyć otwarcie niewielkiej pozycji, a następnie obserwowanie akcji pod kątem możliwości zakupu większej ilości akcji przy krótkoterminowym osłabieniu.

W miarę eskalacji konfliktów światowych spodziewam się, że zapotrzebowanie na broń, odrzutowce myśliwskie i samoloty może i będzie rosło, gdyż poszczególne narody chcą być przygotowane na wszelkie zagrożenia i ryzyko. Ponadto nikt z nas nie wie, jak długo potrwa wojna i jakie "pakiety prezentów" mogą otrzymać broniące się kraje.

  • Inwestujesz w $LMT? A może masz innego faworyta w branży?
  • Co sądzisz o $LMT?
  • Czy Lockheed może osiągnąć szacunki i zbliżyć się do 470 dolarów za akcję?

Należy pamiętać, że nie jest to porada finansowa. Każda inwestycja musi przejść przez dokładną analizę.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet